Nem tudom mit akarok az élettől. Pályaválasztás szempontjából. Ti hogyan döntöttetek? Tudnátok tanácsot adni? Szerintetek érdemes manapság egyetemre menni?
Én inkább a nyelvismeretnek látom nagyobb hasznát. A diploma néhány helyen biztos fontos, van ahol követelmény, de az a tapasztalatom, hogy nagyobb cégeknél (szállítmányozásban pl) nem a diploma számít hanem a folyékony és aktív nyelvtudás.
Más oldalról viszont az előrelépés diplomával biztosabb. Ha olyan helyen dolgozol, akkor nyilván egy diplomás ember esélyes egy vezetői posztra, nem pedig az érettségis-nyelvvizsgás.
Én sosem törekedtem ilyen beosztásra, nekem az a fontos, hogy szeressem amit csinálok és értelmes dolog legyen a munkám, és persze jól keressek vele.
36N
Sehol a világon nem ismerik azt a szót, hogy "pályaválasztás", csak a posztkommunista Magyarországon. Mert nálunk elemi berögződés, hogy márpedig 14 évesen hoznod kell egy döntést, hogy mit fogsz csinálni a hátralevő életedben, elmenni olyan iskolába, ahol ezt, és csakis ezt tanulhatod meg, és ha átmész, kizárólag ezt csinálhatod, mert erről lesz papírod. És persze ha nem sikerül, akkor mész az utcára, mert akkor értéktelen, buta ember vagy, és meg ne merészelj próbálni semmi mást.
Máshol ez nem így működik. Például Észak-Amerikában úgy kezdődik az életed, hogy összeszedsz némi tudást, bármit, ami érdekel. Nem az az iskola dolga, hogy fegyelmezett, megszeppent és engedelmes alattvalót pofozzon belőled, hanem felkínál egy csomó irányt, és hagyja, hogy válassz. Szó sincs róla, hogy 18 éves korodra "kész terméknek" kell lenned, aki pl. esztergályos, és csakis esztergályos innentől kezdve a nyugdíjig. Ha általában az ipar érdekel, akkor lesz egy csomó lehetőség, hogy megtanuld ezt, megtanuld azt, és akkor lesz belőled egy ún. "blue collar worker", vagyis kvázi ezermester. Nem úgy dolgozol, hogy bemész egy gyárba, ott megkapod a szerszámaidat, és hajrá, hanem neked van tudásod, saját szerszámaid, és azokkal ajánlasz szolgáltatást a gyárnak. Nincs semmi akadálya annak, hogy egyszerre legyél hegesztő, burkoló és vízvezeték-szerelő.
Egyetemre menni akkor érdemes, ha orvos vagy mérnök akarsz lenni. Esetleg jogász, de abból épp annyi van, mint a szemét. Az egyetem viszont még jobban beskatulyáz, ráadásul ha nem sikerül, ott állsz 22-23 évesen teljesen használhatatlan tudással, mert sem a gimnáziumi tananyagot, sem egy fél egyetemi tudást nem fogsz tudni hasznosítani.
Ha nem tudsz magaddal mit kezdeni, akkor gondolkodj el, hogy mit szeretsz csinálni, amikor épp nem a haverokkal lógsz vagy facebookozol, és keress valamit az Országos Képzési Jegyzékben, ami többé-kevésbé lefedi. Tévhit, hogy csakis egyetemi diplomával számítasz embernek. Sőt, nekem van nem egy haverom, akik lediplomáztak, aztán elmentek szakmát tanulni, mert a bölcsész végzettségüket feldughatták volna. Van olyan tanár végzettségű ismerősöm, aki redőnyöket szerel, egy másik meg kamionos lett inkább.
Az sincs kőbe vésve egyébként, hogy feltétlenül iskolát kell végezni. Vállalkozni is lehet, pl. webboltot nyitni, használt autókat behozni, kávézót nyitni. Senki nem fog egyszer csak rád nyitni, hogy ellenőrizze, milyen bizonyítványod van.
A 2-es válaszolónál a pont, teljesen jól összefoglalt mindent!
Túl van ajnározva ez a diplomaszerzés, az tényleg annak kell aki orvos, mérnök szeretne lenni. Elvégezni egy büfészakot teljesen értelmetlen. Az iskolának meg az államnak persze jó, hogy tolod nekik a százezreket félévente, de értelmesebb és sikeresebb nem leszel tőle az biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!