Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért olyan negatív a hétközna...

Miért olyan negatív a hétköznapi magyar ember véleménye a mentális betegségekről?

Figyelt kérdés

Azt vettem észre, hogy nálunk, hacsak valaki nem skizofrén, akkor a társadalom egyszerűen nem hajlandó elfogadni és tolerálni azt, hogy valaki mentális betegségben szenved. Természetesen, rengeteg ember van, aki túlreagálja a saját állapotát, de ettől függetlenül ők még mindig a kisebbség (gondolok itt például a figyelemhiányos zavart kamaszokra, vagy az éppen krízisben lévő magányos, szeretetéhes/k.anos férfiakra).


Valamiért nálunk a depresszióra még mindig az "igyál meg egy felest" vagy a "hogy van neked időd ilyen hülyeségeken gondolkodni?" a válasz. Miközben többek között a depresszió is VALÓDI, biológiai probléma. Tehát ugyanúgy kezelni kell, mint például a tüdőgyulladást.


Mi a véleményetek?


Persze, ezt a helytelen gondolkodásmódot nagyban segíti, hogy például az iskolában biosz órán EGY ÁRVA SZÓ sem esik sem a testi, sem a lelki betegségekről és az, hogy egy pszichiátriai szakvizsgálatra hónapokat kell várni.


2018. máj. 18. 18:17
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
"Természetesen, rengeteg ember van, aki túlreagálja a saját állapotát, de ettől függetlenül ők még mindig a kisebbség " Nagyon nem értek egyet. Mindenki empátiával viszonyul a mentális betegekhez, amennyiben tényleg azok. De (legalábbis az én környezetemben) nagy többségben vannak azok akik túlreagálják a saját állapotukat
2018. máj. 18. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
38%

azért a leírtak (szesz v elfoglaltság) olcsóbb és több referenciával megtámasztott tippek mint a cirka 70 éve divatos agyturkász


a legjobb pszichiáter amúgy is a közvetlen barát azt meg bárhol hamarabb találsz mint egy rendelőben

2018. máj. 18. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek nagy része az internetből, az újságokból "tanul", így úgy érzik, hogy na aztán ők mostmár minden tudnak egy-egy mentális betegségről. Emellett amit megtanultak, azt ráhúzzák mindenre.

Kettős ez a dolog amúgy, mert van több ezen problémával foglakozó intézmény, de a, vagy nem megfelelő a szaktudás ezen helyeken; b, vagy pedig az adott ügyfél nem jár a terápiákra, kezelésekre, mert fél pl.: a stigmatizálástól.


Mi lenne a megoldás? Egy nyugodtabb ország, ahol nem b×gatna senki senkit, és aki beteg, az nyugodtan mehetne dokihoz mindenféle, mások általi kipécézés nélkül.

2018. máj. 18. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
65%

Volt egy hasonló kérdés, ott is kifejtettem a véleményem.


Egyrészt szerintem ott kezdődik a baj, hogy az emberek már a tárgyilagos, műszaki, kézzel fogható problémákra sem tudnak mit mondani. Bemegyek egy szakboltba, csak pislognak ha kérdezek. Bemegyek egy kerékpár szervizbe, érdem mi lehet a baj, valami infó, hát nem tudják lehet bármi. Elmész orvoshoz, az is tippel kettőt és menj haza majd elmúlik.


Szakmai "hozzáértőktől" sem kapok szakmai kérdésemre értelmes választ, de még az utcán megállított első ember is bővebb információkkal szolgálna. Ezek után persze hogy nem képesek olyan összetett dolgot meghatározni, mint a mentális betegségek.


Másrészt sajnos belénk is nevelik, hogy nem illik a panaszkodás, "oldd meg magad", "nem az én bajom". És sokan tényleg elbagatellizálják, vagy nem megfelelő választ, ingert adnak egy beteg embernek.


Iskoláról meg ne is beszéljünk. A "bullying" mindennapos és elfogadott dolog. És sajnos pont a "talpraesett" menő gyerekek a tanárok kedvencei, míg az "elesettekkel" senki nem törődik. És egy tanártól is annyit kapsz, hogy "védd meg magad". Magyarul le van szarva oldd meg a problémád magad. Segítséget senki nem ad, nem támogat, nem ad tanácsot, nem mondja hogyan csináld, miben változz.

2018. máj. 18. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
65%

Vagy saját példa az alkoholista apám. Gyakorlatilag 26 éven át terrorizálta a családot, hiába költöztem el 18 évesen, akkor is "ott volt". Olyan lelki sérüléseket okozott, amit lassan 30 évesen a mai napig magamon viselek. Miatta vagyok visszahúzódó, szociális csődtömeg akinek a fél élete abból áll, hogy a saját önértékelését próbálja rendbe tenni, amit élete nagy részében rombolt a saját családja.


Legutóbb anyámnak próbáltam felhozni a témát. Egyszerűen jó lett volna elmondani neki, kibeszélni magamból. Olyannal megbeszélni a problémámat, bennem lévő tüskéket, aki ott volt és tudja min mentem keresztül.


Ehhez képest amikor felhoztam "bűnbaknak" apám, akkor anyám szinte leba..szott, hogy "Jajj te már elég rég elköltöztél, rég túltehetted volna magad rajta". Magyarul én vagyok a hibás azért, mert napi szinten a telefonálásainknál is apám ordítását hallottam a háttérben, és én vagyok a hibás, hogy ha 3 havonta hazamentem akkor is elküldött a ku..va anyámba, és én vagyok a hibás, hogy nem bírok tovább lépni.


Meg megmondta, hogy "te mindig is ilyen voltál". Hiszen én születtem "szarnak" és véletlenül sem rontott a helyzetemen egy alkoholista apa.


Bennem pont ez okozza a legnagyobb fájdalmat, hogy 20-on éven át "tabu" volt apámról beszélni, mindenki elfordította a fejét családon belül is. És még így évekkel a halála után is "szentként" kell kezelni, akiről egy rossz szót nem illik szólni. Hát rohadjon meg a föld alatt.

2018. máj. 18. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!