Érzelmek keletkezési helye nem bizonyítottan a limbikus rendszer?
Most olvastam az elméletet miszerint az érzelmek a testi jelekre reagálva jönnek létre, pl. ha izadsz és gyorsul a szívverésed, akkor ennek hatására jön létre a félelem.
Ez nekem elég hülyeségnek hangzik, ez alapján teljesen béna embereknek (pl. Steven Hopkins) egyáltalán nem kellene, hogy legyenek érzéseik, mondjuk még nem találkoztam eggyel sem személyesenés SH tényleg elég zombi.
Kezdjük azzal hogy nem "Steven Hopkins" hanem Stephen Hawking.
Gondolom rá gondolsz: [link]
A cikket átküldhetnéd, mert ez így önmagában hülyeség.
Az egész teljesen fordított logikán halad. Attól hogy gyorsul a szívverés és megindul a verejtékezés miért váltódna ki az agyban egy érzelmi állapot? Mármint miért indul meg elve a a test szimpatikus állapotba történő átlépése?
Kb olyan mintha azt mondanám hogy az ordításom miatt esett a kalapács a lábamra és törte el a csontomat.
Nem inkább fordítva? azért ordítok mert a kalapács a lábamra esett és eltörte a csontomat? Avagy a kalapács a lábamra esett ezzel eltörve a csontomat, ami miatt én ordítok.
A szervezet működései részben tudatosan irányíthatóak részben tudattalanul, tudatunktól függetlenül megtörténnek.
Tudatosan irányítható például az összes harántcsíkolt izom működése. Ezek alkotják a vázizomzatot.
Azonban a tudattalanul végbemenő életműködéseket nem lehet, vagy csak korlátozottan lehet tudatosan befolyásolni. Pl izzadás, szívverés, pupillák tágulása, vérben a cukor vagy a hormonok mennyisége, légzés, nyálelválasztás, belek perisztaltikus mozgását nem lehet tudatosan szabályozni. A tudattalanul működő életfolyamatokért a vegetatív idegrendszer a felelős, míg a tudatosakért a szomatikus idegrendszer.
A vegetatív idegrendszernek van két része van: paraszimpatikus és szimpatikus.
a paraszimpatikus rész a szervezet belső állapotát az energiaminimumhoz közelíti. Hatására fokozódik a tápanyag raktározás, a regeneráció, és a pihenés.
A szimpatikus rész a szervezetet a fokozódó terhelésekre készíti fel. A szervezet tartalékait elkezdi felélni, megindul a verejtékezés, adrenalin és cukor kerül a vérbe, a vérnyomás nő, a szívverés fokozódik.
De minden érzelmi hatásra indul részben, illetve a szervezet receptorai által kapott ingerek hatására.
Tehát ahhoz hogy fokozódjon a szívverés, elsőnek szükséges valamilyen érzelmi állapotba kerülés, vagy fizikai munka megkezdése. Ha elkezdek futni akkor is fokozódik a szívverésem, pedig nem ijedtem meg. De ha izgalmi helyzetbe jövök akkor is fokozódik a szívverésem.
A szervezetben nem lehet kiragadni egyetlen életfolyamatot, és azt egyetlen ingerrel magyarázni. Minden belső változás az egész szervezet belső állapotára kihatással van, és a szervezet mindig arra törekszik hogy fenntartsa a homeosztázist (belső állapotok állandósága).
Az érzelmek keletkezése igen csak bonyolult, konkrétan szerintem senki nem érti a világon az utolsó mozzanatig. Épp ezért kutatják még. de mindenesetre a limbikus rendszernek nagyon fontos szerepe van benne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!