Munka vagy egyetem? Hogy döntenétek?
Évekig a vendéglátásban dolgoztam, majd idén elkezdtem az egyetemet nappalin, és mellette egy szupermarketben vagyok pénztáros.
Eddig az összes munkám nagyon szerettem.
Most a suli miatt csak részmunkaidőben dolgozhatok, ez anyagilag nem valami kényelmes sajnos.
Bölcsészkarra járok (nyelvész), BA diploma után vagy elmegyek tovább tanulni tolmácsnak, vagy rögtön tanítani nyelviskolába.
Most vagyok elsőéves, és elég nehéz összehangolni mindent sajnos. Már arra is gondoltam, feleslegesen csinálom az egyetemet, hiszen a vendéglátást/kereskedelmet is nagyon szeretem, szívesen dolgozom benne. Fizetésben meg sajnos nem lesz nagy különbség, hogy épp nyelvtanár vagy pénztáros az ember.
Igazából azért mentem egyetemre, mert tehetségem van a nyelvekhez (5-öt beszélek folyékonyan, a hatodikat most kezdtem, illetve jövő szemesztertől lesz kötelezően egy hetedik, majd 3.szemesztertől egy nyolcadik is még), és nagyon hiányzott a tanulás, fejlődés a mindennapjaimba.
Szeretem az egyetemet, nagyon is, de félek hibázni, és nehezen hangolom össze a munkámmal.
Szeretem a munkámat is, de sajnos napi 8-10 óra mellett nem hiszem, hogy lenne erőm még önként tanulni (anno se sokat bírtam munka és háztartás mellett még).
A fizetésemben diplomával vagy nélkül aligha lesz számottevő különbség.
Dolgozom egyetem mellett most is.
De pont ez a gondom, hogy kevés a pénz, amit megkeresek, nem tudok megtakarítani érdemben.
A helyedben pakolnák és valami luxus környezetben jó állást vállalnák. Például luxushajón. Egyik ismerősöm is sok nyelvet beszél és tolmácsként sok országban dolgozott már. Senki sem volt arra kíváncsi hogy diplomája van-e, hanem az számított hogy sok nyelvet tudott. Jelenleg Londonban él, ott elvett egy gazdag üzletasszonyt. Idehaza viszont semmire sem vitte, egy garzonban lakott az anyjával. Ja és idehaza sem volt rá kíváncsi senki hogy van-e diplomája, mert vegyészmérnökként gyakran kapott elég alárendelt munkát, például útépítésnél. Viszont külföldre menni megérte neki.
Ha ma lennék fiatal, ki van zárva hogy hazai felsőoktatási intézmények közelébe menjek. A használható ismereteket nem ott hanem kint a szabad életben, főleg otthon önszorgalomból szereztem. Az nem tetszett a hazai felsőoktatásban hogy egyoldalúan csak alkalmazottképző intézmények. Arra semmi indítást nem adott hogy ha valaki nem alkalmazott vagy sikeres szeretne lenni, akkor hogyan is kezdjen hozzá. Persze lehetnek jó intézmények is, de ahova jártam az lehúzó volt és az utálom ha nem előrefelé lépkedhet az ember hanem hátrafelé.
Ne a pénz legyen a legfőbb meghatározó erő a döntéseidben!
A kérdés az: szeretnél tolmács vagy nyelvtanár lenni? Ha igen, akkor egyértelmű a válasz. ;)
Na meg az sem elhanyagolható szempont, hogy az egyetem elvégzésével több lehetőség nyílik meg előtted, és ezáltal kevésbé leszel kiszolgáltatott helyzetben. Mondjuk tegyük fel, 10 év múlva túltelítetté válik a kereskedelmi/vendéglátóipari szféra, a te aktuális munkahelyed meg neadjisten megszűnik; emellett netán úgy alakul a gazdasági helyzet, hogy annyira már nem lesz már vonzó a kereskedelemben a fizetés, ha van egy végzettséged a nyelvi szférában, máris több és jobb lehetőséged van, mint ha csak kereskedelmi területen nézegethetnél. A jövőre is célszerű gondolni, nem csak a jelenre. Nem egy olyan embert ismerek, aki mindössze egyetlen, akkoriban jól fizető szegmensre fókuszált, most meg munkanélküli, vagy éhbérért robotol. Nem az 50-es években élünk, amikor ha volt egy állásod, nyugodt lehettél, hogy egyre növekvő reálértékű fizu mellett nyugdíjas korodig biztosítva volt a munkád. Most már elengedhetetlen több lábon állni, ha nem akarsz kiszolgáltatottá válni.
Ami pedig az én magánvéleményemet illeti: szerintem butaság a tudást nem kihasználni. Még akkor is, ha később nem azon a téren helyezkedsz el.
az én munkahelyemen alap, hogy diplomája legyen az embernek. az tök mindegy, hogy milyen, csak legyen, mert kötelező. anélkül fel sem veszik az embert, akár használható az egyetemen megszerzett tudása, akár nem. és még bőven vannak ilyen munkahelyek, mert a diplomához nem csak ész kell, de kitartás is, küzdőszellem, stb. amit már egyfajta előszűrőként fog fel egy munkahely.
a vendéglátóipar csak fiatalon könnyű ám, 45-50 évesen már nem fogsz olyan nagy fürgén szaladgálni a tálcákkal, a másik meg, hogy lehet, kedved se lesz állandóan másokat kiszolgálni.
szóval szerintem, ha egyszer már lehetőséged nyílt tanulni, akkor ezt a három évet bekkeld ki valahogy, könnyen lehet, hogy a jövőben még jól fog jönni.
Lehet, hogy a párválasztáskor is jól fog jönni, hogy diplomás vagy, ki tudja.
Amúgy milyen szakon kell 3 idegen nyelvet beszélni BA-n? ilyet még nem hallottam.
Nyelvész (skandinavisztika)
Az első szemeszterben csak egy választott idegen nyelv kötelező (esetemben a svéd), második szemesztertől az óizlandi (az irodalomhoz), majd a harmadik szemesztertől már az izlandi is.
Természetesen nem várnak el előzőleges tudást.
Én alapból 5 nyelven beszélek, mármint, ez már azelőtt is így volt, hogy egyetemre mentem volna, ilyesmit persze nem kértek.
na ne nevettessünk már, én is skandira jártam. milyen óizlandi, egy ember nincs magyarországon, aki óizlandiul tudna. az eddát magyarul fogjátok olvasni. arról nem is beszélve, hogy izlandi tanár sincs az eltén.
nagyon (!) félretájékoztattak.
Nem Magyarországon tanulok, hanem külföldön.
Nálunk ez benne van a tantervben, két szemeszter óizlandi heti 2 órában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!