Az emberiség miért tette saját maga számára még igazságtalanná a világot, mint amilyen amúgy is volt?
Mert buták, és azt hiszik létezik igazságtalanság.
Amit mondasz, az a pénzről szóló előny. Nem számít.
Ami számít, az hogy mennyire vagy boldog, mert azért élsz hogy boldog legyél és élvezd az életet. Ennél nincs senki se előnyben sem hátrányban, mert te döntöd el mit érzel. Ha te úgy döntesz hogy a pénz boldogít, és azt látod hogy másnak több pénze van, akkor megkreáltad magadnak az igazságtalanságot.
Hááát... Sajnos a kommunizmus nem vált be :( pedig csodálatos ideológia...
Nincsenek osztályok a fizetések között nincs nagy eltérés csak annyi hogy tudd hogy nem a semmiért tanultál többet.
De ha minden fizetés hasonló... Az emberek inkább választják a könnyebb tanulást nem nagyon igényelő munkákat, ezzel fel borul a rendszer, lesznek hiány szakmák... Nekik többet kell fizetni hogy egyáltalán valaki jelentkezen és ezzel már is nem egyenlő a fizetés.
A jelenlegi "igazságtalanság" sajnos jobban működik nagy társadalmakban.
Emlékszem egyszer olvastam egy cikket a Legyek uráról, ahol kitárgyalták, hogy sokan azt hiszik, hogy a mű "az emberiségről" szól, azaz teljesen mindegy, hogy milyen körülmények közé kerülünk, ugyanazt a fajta gusztustalan társadalmat fogjuk kiépíteni. De aztán a cikk úgy folytatódott, hogy ez abszolút nyugati gondolkodásmód; a Földön vannak más alapra épült társadalmak is, ahol elképzelhetetlen ez a fajta "ember embernek farkasa" mentalitás. (Ok, tudom, hogy a te kérdésed kifejezetten a pénzügyi előnyről-hátrányról szól, de ez a két dolog összefügg...)
Mi persze csak ezt a nyugati mentalitást látjuk; egyrészt mert ebben élünk, másrészt meg ez tudott a legjobban elterjedni a földrajzi helyzetünk miatt, szóval nem is gondolunk rá, hogy ez ellen fel lehetne lázadni, hanem csak simán elfogadjuk, hogy ez van, ilyen az emberiség, szóval ezen nem lehet változtatni.
És hogy megváltozhat-e ez valaha? Persze, de ez nem mostanában fog megtörténni, hanem akkor, amikor leszokunk erről a mindent eltűrő hozzáállásról.
Hát a gazdag ember szempontjából az élet tök mindegy, hogy igazságos vagy sem, ha egyszer neki jó, és képes kizárni teljes mértékben a millió/milliárd éhező embert
A világgal az a nagy gond, hogy az ember alapvetően túlságosan el van foglalva magával, és keveset tesz bele a közösbe. Ezt kezeld úgy mint egy genetikailag adott tulajdonság ami az evolúció jelenlegi pontján itt tart, amikor az emberiség elindul egy olyan irányba, hogy kollektívan ráébred mindenki arra, hogy mennyivel többet lehetne tenni azért, hogy fenntartható életünk legyen, akkor jobban tudnánk fejlődni, de ehhez persze olyan feltételeknek kell megfelelni először, mint pl az egészséges testi-lelki állapot, nem nyomorban élni, meg találni azt amiben a legtöbbet tudod hozzátenni az emberiség fejlődéséhez stb..
Kommunizmus és szocializmus nem véletlenül nem vállt be. Gonosz eszmék. Attól hogy 1 embert egy millió lop meg attól még lopás. És a nem kormányközeli gazdagok pedig úgy gazdagodtak meg hogy közben rengeteg szorgos embernek munkát adtak, és mellé olyan terméket vagy szolgáltatást biztosítottak amit megérte megvenni. Más szóval egy tiszta kapitalista társadalomban ha gazdagodsz az azt jelenti hogy jól teszel a környezetednek. A szocializmus pont fordítva működik. A kormány beszedi és újra elosztja a vagyont "egyenlő" alapon a nyíltan nem egyenlő értékű munkáért. Ez olyan mintha én jogot kapnák hogy használjam az autódat egy héten 3 nap, annak ellenére hogy egy fillért nem fizettem bele. Cserébe meg mondjuk kapnál havi 3 papír zsebkendőt tőlem mert én nekem azt van kedvem előteremteni. Ez nem lopás?
Visszatérve arra hogyha nem kormányközeli cég tiszta vagyonra tesz szert akkor a kereskedés miatt másoknak is jót kell tenniük. Ezt alapul véve miért adnánk inkább a kormánynak az erőt ahogy az a drága jó szocializmusban szokás? Hogy azt lássuk ami most megy hogy adómilliárdok ilyen meg olyan címszó alatt vándorolnak politikusok zsebébe akik cserébe semmit sem biztosítanak?
Ott a különbség Bil Gates és az állam között hogy Bill Gatesnek akkor adod oda a pénzed hogyha a boltban nézelődve megtetszik a terméke, és neked is megéri megvenni. Az állam meg beszedi aztán majd várjuk hátha csurog vissza valami. Ha éppen jó vezetés van akkor jó helyre forgatják, ha nem akkor nem. Úgy is befizeted szóval amíg a nép nem gyújtogat az utcán addig azt csinálnak amit akarnak. Egy piaci alapú céggel szemben nem kell minden nap bizonyítaniuk hogy a pénzcsap nyitva maradjon. Elég választások előtt. Egy jó kis komcsi országban meg még akkor se.
Attól hogy a "csúnya gonosz" csávónak annyi pénze van hogy 1 milliárd meg se kottyan attól még lopás ha elvesszük tőle. Ő viszont ha kapitalizmusban szerezte azt a pénzt akkor nem lopott tőled egy fillért se. ODA KELLETT NEKI ADNOD ÖNSZÁNTADBÓL valami olyan dologért cserébe ami neked megérte.
Az a modern gazdasági rendszerrel a baj hogy a kapitalizmust pedig a magas adórendszerrel és szabályozásokkal nem hagyja az állam működni. A cég hogy kifizesse a munkavállaló bérét a béren kívül az állam felé azt az összeget még egyszer be kell fizetnie, és akkor még nincs nyeresége. Így nehéz játszani a piacon, lenn tartani az árakat a fizetéseket meg fent. Emellett meg segély néven a befizetett adót újra osztja az állam. Nem lenne ezzel gond, de arról vitatkozhatunk hogy kinek jogos ez. Ugyanis aki egészségügyi okokból munkaképtelen az megérdemli, nem akarom elvenni tőle. De sajnos sok ember van aki egyszerű lustaságból vagy életmód szinten igényli a segélyt amire szomorú módon az elcseszett rendszer feljogosítja. Ezek az emberek annak ellenére hogy még mindig szegényebbek mint te vagy én, de többet ártanak a társadalomnak mint hasznot hoznak. Sőt, ha azt számoljuk hogy a befektetett munkáért cserébe mi vagy ők kapunk több pénzt akkor sokkal gazdagabbak nálunk. De ugye kell a szavazat.
Ahoz hogy jólét legyen, hogy a lusta ne húzhassa le a szorgos embert, hogy ne legyen büntetve aki haladni akar az életben, hogy ne legyen jutalmazva az aki csak visszahúzza a többieket és csak élősködik ahoz nem a kormány kezébe kell adni a pénz és a döntés hatalmát. Nem kell központosítani. A kormány feladata a rend fenntartása kell hogy legyen. Az embereknek pedig szabad piacot kell adni ahol a jogaik védve vannak, de nincsenek se ők sem pedig a munkáltatók csak azért hátráltatva hogy az élősködő réteg is fennmaradjon. Amíg folyamatosan sírunk a gazdag emberek pénze után, és azon gondolkozunk hogy lopjuk meg őket, osszuk szét a vagyonukat és fúrjuk meg őket addig nem fogunk előrébb jutni. Egyfelől mert nem fog sikerülni. Másfelől ha sikerül is akkor rengeteg ember munkahelyét veszed el azzal együtt és minden egyes sikeres akcióval kinyírsz egy piaci konkurenciát ami miatt az árak fel fognak menni. Aztán eröltetheti egy komcsi állam hogy a kenyér igen is legyen 100Ft kilója. Ha azt 500 forint lesz elkészíteni akkor csak ideig óráig fog működni a rendszer és mindenki szívni fog.
Ahelyett hogy lopáson gondolkoznál inkább azon gondolkozz mit tehetnénk hogy tőlünk kevesebbet lopjanak, kevesebb pénzt osszanak be helyettünk, és több döntéslehetőségünk legyen (akkor is ha buta egyéni döntésekhez is lehetőség lenne). Beleértve az állami korlátozások újragondolását, és ezzel egy szabadabb piac teremtését...
Pár idevágó videó olyan szakemberektől akik jobban otthon vannak a témában. Rendkívül tanulságos:
Nem is az ember teljesít milliárdszor jobban, hanem alapvetően egy milliárdszor többet érő ötlet tulajdonosa.
Az emberiség pont hogy igazságosabbá vált, hisz ma már a nulláról kezdett emberek is lehetnek gazdagok, nem születés függő, hogy ki lesz sikeres (persze vannak statisztikai számítások, amik ez ellen szólnak). A jogi egyenlőségről meg már ne is beszéljünk.
A gazdagokat a szegények értékelik fel. Egészen a kitermeléstől, az anyagbeszerzésen át, a feldolgozásig és értékesítésig a vállalkozó üzletet köt. Két fél egybehangzó akaratának a keretei között köttetik meg az adásvétel. Most tényleg a csalókat leszámítva, mind a vevő, mind az eladó azt kapja, amit akar és mindketten boldogok.
Innentől kezdve, minden megvásárolt termékkel mi asszisztálunk és beleegyezésünket adjuk, hogy XY meggazdagodjon. Ez miért igazságtalan?
A szegénység legfőbb oka az irracionalizmus. Mikor divatmániássá válnak, egymással való versenyzésükkel felsrófolják az árakat, nem tudatosan politizálnak, mikor inkább feláldozzák a kenyérre valót egy új telefonért, nem olvassák el a szerződéseket, nem informálódnak vagy egyszerűen csak alacsony a munkamoráljuk, de nagyok az igényeik.
Nehogy azt higgyétek, hogy azért alacsonyak a fizetések, csak mert, ez mindig is így volt és lesz. Ha egy gyár összes dolgozója fogná magát és összetartást tanúsítanának, akkor az nekik is jobb lenne. De ilyen nincs, mert nincs összetartás sem.
A szegénység, a társadalmi olló önmagát generálja, de ez csak és kizárólag az irracionalizmusnak köszönhető.
Nem az emberiség tette a világodat igazságtalanná, hanem egy szűk vagyonos réteg kezében halmozódik fel a gazdaság, és ennek a globális világbirodalomnak az összeomlásához a jelenlegi kamatmechanizmussal működtetett pénzrendszer bukása vethet véget.
Ez a szűk réteg mintegy négyszáz nagy multi monopoliumának a tulajdonosa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!