A diszlexiások a hasonló alakú betűket szokták összekeverni, vagy ez nem törvényszerű?
Arra gondolok, hogy igaz-e, hogy pl. egy l és egy I betűt, vagy egy o és egy O betűt (előbbi kicsi, utóbbi nagy-kezdőbetű) egy diszlexiás _KÖNNYEBBEN_ összekeverhet?
Vagy a betűtévesztés egyáltalán nem így történik náluk? (magyarán hasonló alakú betűk között egy diszlexiás is akár könnyen különbséget tud tenni)
o.O
Felettébb furcsa! Miért pont ezeket?
És van valami teszt erre, hogy kiderüljön, melyik áll fenn?
De méginkább érdekelne, hogy melyik a gyakoribb : A hasonlóság miatti tévesztés, vagy az asszociáció (utóbbi, hangképzés) miatti tévesztés?
Szia!
Amivel leggyakrabban találkozom, az az: ó-ő, ú-ű, b-d, b-p
Kicsit ritkábban: á-a, é-e, sz-zs
Olvasástanulás elején előfordul, később igen ritkán találkoztam vele: n-h, n-m, n-u,
DE emellett az artikulációs mozgás finomságán és vizuális hasonlóságon is múló cserék is gyakran előfordulnak: ó-ú, ő-ű, ty-gy-ny, ty-ly
Viszont akinek komolyabb beszédészlelési problémája is van, az a zöngés-zöngétlen párokat is cserél(het)i: k-g, p-b, ty-gy, d-t, sz-z, s-zs;
illetve ritkábban, de nem egy tanítványomnál volt már: ty-cs (Itt egyértelműen az artikuláció és beszédészlelés a probléma.)
Ezeknek a cseréje gyakran írásnál jelentkezik, általában olvasásnál általában javítja magát, illetve megtanulja eleve jól ejteni.
Régebben volt olyan imádkozós-smiley, ami most pontosan ideillene... lehet, hogy valamelyik IT-s fórumról volt meg talán... de most már sajnos nem találom.
=(
Pedig nagyon jól ideillene!
Egyszóval NAGYON KÖSZÖNÖM az infót!
Érintett pedagógusnál jobb embert nem is remélhettem volna a válaszoló személyében!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!