Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Bölcsészek! Hogy érint titeket...

Bölcsészek! Hogy érint titeket, hogy az egész internet tele van a titeket szidó kommentekkel és képekkel? Van, hogy élőben is bántanak titeket azért, mert BTK-ra jártok/BTK-n végeztetek?

Figyelt kérdés
2017. febr. 26. 20:04
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
61%

Hol van tele az egész internet? Vagy csak én nem találkozok a bölcsészek alázásával?

Soha senki nem szólt még be élőben sem, amiért bölcsész végzettségem van. Mondjuk nem is értem, miért szidna bárki is, én se szidom a jogászokat pl. Ugyanúgy megdolgoztam én is a diplomáért, mint ahogy mások.

Az meg, hogy közalkalmazott vagyok a bölcsész diplomámmal, és keveset keresek, az kinek fájna rajtam kívül?

2017. febr. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Ez az oldal például elég erősen tele van. :/ Meg a van pár meme ezzel kapcsolatban, amit a Facebook-on találok, mert valaki vagy valamelyik oldal kiposztolta.
2017. febr. 26. 20:21
 3/16 anonim ***** válasza:
96%

Én is tapasztalom, de csak itt. Amikor élőben elmondom mivel foglalkozom, nem mernek szólni érte.

Sokszor olvasom azt, hogy "talán kivételt képeznek a nyelvszakosok, de a szabad bölcsészek, meg a filozófusok így, meg úgy blabla". Tudnék rá mit mondani, de nem kedvelem az ilyen gyerekes versenyzéseket. Illetve egyszer szóltam érte, egy természettudományi karos hallgató ismerősöm azt mondta, ő nem megy etológus mesterszakra, mert az a természettudományi kar bölcsésze. Arra finoman megjegyeztem, hogy ha nem lennének bölcsészek, ő nemigen nézhetné az ostoba sorozatait, ha annyira hülye, hogy még középszinten sem tud megtanulni egy nyelvet. Mondanom sem kell, tíz éve nincs diplomája a nyelvvizsga miatt.


Én értékesnek tartom, ha valaki újságot ír, beszélni, írni és gondolkodni tanít másokat. Nem tudnak nekem olyan tudományterületet mondani a bölcsészettudományokon belül, amelynek ne látnám értelmét.

2017. febr. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
86%

Akkor ezek szerint én "szerencsés" vagyok, mert tényleg nem nagyon tapasztaltam még ilyet.

Viszont konkrétan lesz...m, ki mit gondol, nincs valami sok önbizalmam, de azt pontosan tudom, mennyit érek.

(1. vagyok).

2017. febr. 26. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
77%

Az alázós dolgokat most totál félre téve. Igazából mindkét oldalon van igazság. Azzal senki szerint semmi baj nincsen, aki írni, olvasni, gondolkodni, elmélkedni, stb-re tanít másokat vagy tanul ő maga. A probléma ott kezdődik, hogy ez a bölcsész téma nagyon ki lett sarkítva. Mert tény, és szerintem ezzel lehet a bölcsészek, akik fentebb válaszoltak is egyetértenek, hogy azért vannak olyan bölcsészeti szakirányok, vagy nevezzük akárminek, amiknek egyszerűen nincs haszna.


Számomra ilyen például a szabad bölcsészet. Nem jó semmire, mert egy jó bölcsész az rendelkezik legalább valami szakiránnyal (történelem, etika, idegen nyelv, stb), ez is csak arra jó, hogy a pesti "értelmiségi" elmondhassa magáról, hogy na gyerekek nekem van diplomám. Nem ér vele semmit, de van. A nemrégiben lezajlott gimis osztálytalálkozónkon ezen sírt a brigád háromnegyede, hogy a sportszervezői, meg kommunikációs, meg andragógus meg a kutya füle tudja még mi minden más diplomáikkal nem érnek semmit. A brigád fele azon kesergett, hogy ezekkel a jól csengő diplomáikkal nem jött meg az a nagy steksz, amire számítottak ebből, hanem a többség még a szakmájában sem tudott elhelyezkedni. Rajtam kívül ott még kettő embernek volt mérnöki diplomája. És amikor a mozgókép kultúra és médiaismeret diplomával rendelkező flegma kiscsaj (aki az osztály ribizlije volt anno) fennhangon mondta az egyik srácnak, hogy ő belőle 6 év alatt "csak" asztalos lett, bezzeg neki diplomája van.


És ekkor a fülem hallatára elhangzott (én akkor készültem odamenni hogy ugyanezt elmondjam neki) a kamatoztathatatlan, vagy leglábbis nagyon nehezen kamatoztatható humán diplomáknak az egyik legnagyobb fokmérője. Odahajolt:


- "Edina, te a hatalmas nagy diplomáddal mennyit is keresel? Előbb modntad 140 nettót. Én műbútor asztalos vagyok és intarziákra is szakosodtam, alsó hangon havi 400-500-at keresek. Van még kérdésed?" -


És ebben annyi az igazság, holott egyik nem megy a másik nélkül, mert szükség van bölcsészre, mérnökre, szakemberre

ugyanúgy, csak itt az a probléma és ez az egész úgymond bölcsész szidás, meg lenézés (ha ugyan tényleg nagyon nagy ez a jelenség ahogy a kérdező lefesti) ez egy általánosításon alapul. Azon az általánosításon, hogy, és ezt senki nem tagadhatja, hogy egyes humán diplomák túl nagy arányban vannak jelen egy szűkülő piacon. Egy olyan piacon, amely egyre inkább eltolódik a technikai civilizáció felé.


De van a másik lehetőség is, akkor kamatoztassuk a szellemi tőkét. Na, a mai egyetemisták nagy részének ilyenje nincs. Úgyhogy ugyanott vagyunk. A fent említett volt osztálytársam, a naívja azt hitte hogy majd ezzel a diplomával tárt karokkal fogja várni őt valamelyik kertévé ahol aztán kényelmes munkával nagyot fog kaszálni. Amikor pedig kiderült hogy ez nemigen van így, akkor meg, hoppá. Most mi legyen?


Tehát egy diplomás tanár, nyelvész, akármi az egy tiszteletet érdemlő valami. Nekem van ismerősöm, aki a ELTE BTK-n végzett a francia szakon. Egyetlen dolgot tud (de azt nagyon) franciául beszélni, és remekül elél belőle.


Tehát itt az éremnek itt is két oldala van. Az egyik oldal, ami valóban teremt valami értéket, ápolja a kultúrát, satöbbi, míg van a másik, ami csak alibinek számít rengeteg ember esetében, és mivel az átlag először a negatívat veszi tudomásul ( a romkocsmák padlóján a saját hányásukban fetrengő szabad bölcsészekét meg andragógus hallgatókét), míg a valódi értékteremtő bölcsészetet már kevésbé veszik észre, éppen ezért. Mert az alapján kialakul bennük egy sztereotípia.

2017. febr. 26. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Hmmm... a szabad bölcsészetnek miért nincs értelme? A szabad bölcsészekből lesznek a művészettörténészek, idegenvezetők, újságírók, esztéták, műkritikusok, írók, múzeumpedagógusok, etikatanárok, vallástörténészek, stb.

Az ilyen szakirányokon legfeljebb 5 ember végez évente, de lehet, sokat mondtam, abból 3 tehetséges. Aki el akar, el tud helyezkedni. Én nem féltem őket.

Az ilyen "menedzser" szakokat pedig nem véletlenül szüntették meg: nem adnak megfogható végzettséget.

2017. febr. 26. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
4%
Utolsó, mindaz, amit felsoroltál, az idegenvezetőt leszámítva mind felesleges, haszontalan, a pozíciót 40-50 évre be tudja 1 ember tölteni, abszolút megközelítőleg sem hiányszakma, és a keresete nevetséges.
2017. febr. 27. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Ide vezet a gondolkodás hiánya... Nem tömegképzésről beszélünk, nézz utána hányan jelentkeznek ilyen szakokra és abból hány végez! Aki végez, el tud helyezkedni. Ugye nem gondolod, hogy mindenkinek hiányszakmában, sok pénzért kell dolgoznia? :) Szerintem ez a nevetséges. Hogy úgy kell csinálni a dolgokat, ahogy te elképzeled. :) Hadd legyen mindenki boldog azzal, amit/akit választott.

Még egy korrekció annak, aki úgy véleményez, hogy valójában fogalma sincs a rendszerről: az andragógia művelődésszervezőt jelent, rengeteg ilyen állás van meghirdetve nap, mint nap. Mellesleg nem sok helyen képzik a bölcsészkaron, inkább a pedagógiain.

És még egy dolog: "az a jó bölcsész, amelyiknek van szakiránya" :) Elmondom, mindegyiknek van, a szabad bölcsészeknek is. Vagy mit gondoltál, ők csak öt évet gondolkodnak a fügefa alatt, mint Sziddhárta?

2017. febr. 27. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
12%

A mai világban piacgazdaság van. Elvégezhetsz mindenféle marhaságot, ha nincs belőle elég pénzed, akkor bukhatod az igényes életmódot, a megfelelő körülmények közt történő családlapítást, gyermeknevelést, szórakozást, stb.


Fontos, hogy azt tanuld, amit szeretsz csinálni, de ha ezzel olyannyira kevés lehetőséged van elhelyezkedni, vagy olyannyira kevés lesz a fizetésed, hogy mindezt nem engedheted meg magadnak, akkor jobb inkább hobbiként űzni ezt, mintsem hivatásként.


Nyilván vannak olyan bölcsészek, akik igen szép összeget visznek haza, de tény és való, hogy nem jellemző az, hogy kapkodnának a végzett bölcsészhallgatókért. Az meg, hogy olyan tyűdeborzalmasan nehéz lenne magolni, nonszensz. Szeretném neked kapásból a reál szakokat megmutatni, ahol nem elég, ha kívlüről bemagolsz egy könyvet, mert ha nem érted meg, amit tanulsz, már a ZH-kon elbuksz.

2017. febr. 27. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
69%
Bocsánat, családalapítást. Családlapítás talán mégsem kell ;)
2017. febr. 27. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!