Van olyan internetes oldal/portál, ami egy kis segítséget nyújthat az "élet iskolájához"? Ahol az élet fontos dolgairól kaphatnék útmutatást?
23 éves vagyok és gyakorlatilag semmit nem tudok az életről. Nem elsősorban a szociális oldalát tekintve, hanem úgy en bloc, hogy miként lehet érvényesülni a tanulással/munkával, milyen lehetőségeim vannak ezen a téren, milyen "érdekes" jogszabályok vannak stb. Azt gondolom kitaláljátok, hogy egy barátom (barátnőm meg főleg) nincs, nem tudok kapcsolatokat kialakítani, nem tudok bratyizni ill. témákhoz hozzászólni/beszélgetést kezdeményezni. A kapcsolati tőkém így nulla. De ezen túlmenően a való életről, a munkáról és a pénzről sincs semmi fogalmam. Informatikusnak tanulok, de nem tudom milyen lehetőségeim vannak (bár nem is szeretem és nem is vagyok benne jó). Nem tudom, hogy miként tudnék a világról többet megtudni/tapasztalni, amit hasznosíthatnék akár a CV-ben, akár a kapcsolatteremtési képességem fejlesztésében vagy csak a későbbi döntéseimben. Ennyi idősen még talán egy postai küldeményt sem tudnék feladni/szerződést kötni, nemhogy külföldön munkát vállalni, repülőn utazni, papírokat (biztosítás, albérlet ilyen-olyan igazolvány) elrendezni stb. Márpedig jópár kortársam ezen is rég átesett. Ha ledobnák őket egy idegen országban, kis túlzással egy hét alatt munkába állnának én pedig minden nap itt pusztulok a gép előtt, mert nincs senki, aki tanácsot/vezérfonalat adna nekem, tájékoztatna engem a lehetőségeimről, hogy tisztában legyek azzal, mi a hasznos/jó/rossz/időpocsékolás/jó és rossz döntés. Egyébként ebből a szempontból is óriási hendikeppen van azzal, hogy a szüleim is egyszerű melósok. Nekik sincs semmi gőzük a világ dolgairól, csak eljárnak 12 órában dolgozni és megkapják azt a kevés fizetésüket. Látom, hogy azon csoporttársaim - akiknek diplomás, ilyen-olyan helyen dolgozó szüleik vannak - milyen sok dologgal vannak tisztában, olyanokról is, amelyekhez hozzá sem tudok szagolni. És a legrosszabb érzés, hogy a tájékozatlanságom miatt még azt sem tudom, hogy mit tudhatnék/kérdezhetnék. Kicsit zavaros, de lehet értitek mire gondolok. :D
A legjobb egy hozzám kirendelt mecénás lenne, aki mindenben segít (persze ez utópia), mert amúgy teljesen döntésképtelen vagyok.
Milyen informatikusnak készülsz?
Nagyon nem mindegy, hogy CAD-CAM informatikus, Linux rendszerüzemeltető, szoftverfejlesztő, webdesigner, stb. szeretnél lenni. Az informatika nagyon szerteágazó, mindegyik része eltérő kvalitást igényel, eltérő kihivásokat támaszt feléd, és eltérő lehetőségeket kinál. Mi a jövőképed, mi érdekel igazán a felsoroltak közül?
Ha érdekel a rendszerüzemeltetés, akkor abba az irányba tendálj, de ha a szoftverfejlesztés érdekel, akkor abba. Mindegyik alapja a megfelelő képzés, főiskola\egyetem, esetleg valamilyen OKJ-s tanfolyam, de az azért jóval kevesebbet ér. Mire van lehetőséged? Nem tudom, hogy állnak most az egyetemek a duális képzéssel, de arról is jókat szoktak mondani.
Ha értesz valamennyit a programozáshoz, akkor szállj be egy nyilt fejlesztésű projektbe, azt már fel lehet tüntetni a CV-ben.
Szoktak lenni ilyen-olyan versenyek, mint pl. a KODU kupa, NNG C++ Grand Pix, Ericsson C++ Programozó Bajnokság. Az Ericsson verseny győztesei, ha az Ericssonnál szeretnének dolgozni, nem kell részt venniük a felvételi teszten. Nyilván ez is sokat dob a CV-n.
Jó az, ha veszel egy Rapsberry PI-t vagy Arduino-t, és elszüttyögsz vele, épitesz valami hasznos cuccot. Ez is elfér a CV-be.
Ha igazán proaktiv akarsz lenni, akkor menj be a helyi könyvtárba, meséld el, hogy informatikus vagy, és hogy szeretnél rendezni egy néhány órás prezentációt, melynek keretében gyerekeket\időseket oktatsz a biztonságos internethasználatra. Az ilyen közösségi megmozdulásokat is szeretik a munkaadók.
Ha van napi 2-4 óra szabadidőd, vállalj egyszerűbb informatikai távmunkát. Én csináltam ilyet, és elhiheted, jól mutat a CV-ben az, hogy "Távmunkában PHP\HTML alapú ERP rendszerekhez fejlesztettem modulokat...".
Ha mellékállásban vállalkozol (egyéni vállalkozóként) valami egyszerűbb dologra (pl. webshop telepités, karbantartás, termékfeltöltés, stb.), akkor egy rakat cégvezetőt megismerhetsz, igy növelve a kapcsolati tőkéd.
De mindehhez, szeretni és érteni kell az informatikát, másképp nem megy. Ha nem szereted, és nem is vagy jó benne, akkor lehet, hogy érdemes lenne elgondolkodnod a váltáson.
A 14 éves, pályaválasztás előtt álló unokahúgommal azt csináltuk, hogy leültettem a gép elé, és végignéztük, hogy milyen álláslehetőségek vannak megyei szinten. Ezt neked is ajánlom, ha másért nem is, legalább látod, hogy milyen elvárásokat támasztanak a vállalatok, igy 2már most ráfeküdhetsz.
A többi, amit leirtál, apróságok.
Levélfeladásnál a cimzést kell megfelelően elkésziteni. Ajánlott levél esetén kapsz egy kis papirt, értelemszerűen ki kell tölteni, odaadni a postásnak, kifizetni, onnantól a többi a posta dolga. Levél, csomagfeladási dijakról van részletes táblázat és kalkulátor is, a posta honlapján.
A biztositás, albérlet, számlanyitás... ezek mind szerződések. A szerződésekről azt kell tudni, hogy gyakorlatilag bármit bele lehet irni, ami nem ütközik alaptörvénybe\hatályos jogszabályokba. A szerződés (a legtöbb esetben) csak a saját aláirásoddal lehet hiteles, anélkül semmit sem ér. Bizonyos szerződésekre alaki követelmények vannak, ha azok nincsenek betartva, akkor semmis a szerződés. A szóbeli megállapodás és a szóbeli szerződés érvényes jogi kategóriák, csak nem ajánlottak, ill. legfeljebb akkor, ha kis összegű a szerződés tétje. Értsd, ha kijön a gázszerelő, és megjavitja a fűtést és elkér érte 10 000 Ft-ot, ebben az esetben nem feltétlen kell papirt irni, egy ház vagy autovásárlás esetén viszont kötelező.
Munkába állás során is van szerződés (ha nincs, akkor ne vállald el a munkát!). A munkaszerződésnek vannak kötelező elemei, ennek utána lehet nézni. Van olyan is, hogy kollektiv szerződés, ezt a munkáltató és a szakszervezet\érdekképviseleti szervezet köti.
Amúgy erősen ajánlott elolvasni a Munka Törvénykönyvét, csak hogy tisztában légy a jogaiddal és kötelezettségeiddel (majd mikor munkába állsz).
De általában egy albérlet\biztositás\számlanyitás nem okozhat különösebb gondot egy olyan embernek, aki tud irni-olvasni és szöveget értelmezni. Ha albérlet kell, utánajársz (net\ujság\ismeretség által), hogy tudsz olcsón hozzájutni, felhivod az illetőt, megnézed az albérletet, és tetszik, jöhet a szerződés. Általában van kaució (jogi nyelven óvadék) is, amit azt jelenti, hogy x összeget (általában 2-3 havi bérleti dij + rezsi) fizetsz a bérbeadónak, hogy ha esetleg kárt okozol az albérletben, vagy ha elmaradsz a bérleti dijjal, akkor ebből ő fedezi a költségeket. Ha úgy hagyod ott a lakást, hogy nem maradtál adós a lakbérrel, és kárt sem okoztál, a kauciót vissza kell kapnod. A kaució összege, és a további részletek pontosan le vannak irva a bérleti szerződésben. Társasház esetén, a közös költség a lakástulajdonost terheli, de persze ezt úgyis ráterheli a bérlőre.
Pénzügyi oldalon, először is hasonlitsd össze a bankok ajánlatait. mielőtt számlát nyitsz. Különböző számlacsomagok vannak, eltérő dijfizetési kötelezettségekkel. Elolvasod, értelmezed, kiválasztod a számodra megfelelőt, és megkötöd a szerződést a bankkal. Minden le van irva.
Érdemes lehet még belevágni a lakástakarékba, akár már havi 5-10 ezer forinttól vannak államilag támogatott lakástakarékok. X éves szerződés esetén, ha a szerződés lejárta előtt nem veszed ki a pénzt, az állam fizeti a takarék valamekkora részét.
A többi pénzügyi dologról, mint pl. a hitel, befektetés, lekötés, nyugdijbiztositás, stb. a bankoknál kihelyezett tájékoztató füzetecskékből értesülhetsz, ill. a neten is sokat találsz ezekről.
Igazolványok intézése általában az okmányirodában, vagy a kormányablaknál történik. Egyik sem különösebben bonyolult. Lehet ma már e-kártyát is készittetni, ez ilyen AllInOne megoldás.
Útlevél a schengeni övezetben nem kell (nem mindegyik EU-s ország tagja a schengeni övezetnek!), személyigazolvány viszont igen! Vannak országok, melyek nem tagjai az övezetnek, de nemzetközi szerződés alapján a beutazáshoz elég a személyi (pl. Horvátország, Svájc).
Európán kivüli országok némelyikébe, útlevélen kivül vizum is kell, még akkor is, ha csak túristaként utazol! Különféle vizumok vannak, indulás előtt érdemes tájékozódni.
Ezen kivül, a repüléshez jegy kell, meg egy repülő :)
Megveszed a jegyet, kimész a reptérre, ellenőrzik a jegyed\csomagod, felszállsz, repülsz, leszállsz. Mint egy vonatút.
Bizonyos megkötések vannak arra nézve, hogy poggyászban\csomagban mi szállitható, és mi nem, pl. folyadékból csak olyat akkora mennyiséget szabad, ami belefér egy egy literes tasakba, ha jól tudom, 100 ml-es egységenként. De ez is változó.
Remélem, nagyjából tudtam válaszolni a kérdéseidre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!