Sokan miért vonják párhuzamba a szegényeket az igénytelen prolikkal?
Általába negativ értelemben a gyárba dolgozó nyolc általánossal se rendelkező. És ájfonnal villogó, stb emberekre értik. De jelenleg elég sokan sokféle képpen értelmezik.
Váletlen előbb elküldtem
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..
És általába ezért szegények mert buták, és nem azért buták mert szegények.
A szegény ember is lehet igényes, kulturált, tanult. Sajnos azonban vannak olyanok, akiknek kevés pénze van, összekuporgatjá egy nyaralásra, és pont ezért azt hiszik, hogy ők most aztán jól kifizették, külföldre mennek, bármit megtehetnek.
Repülőgépes példa:
Wizzair gép, Rómából Budapestre. Késő este, nagyrészt magyarok állunk sorba a kapunál. Egy "kedves" magyar kiscsapat megérkezik alkoholtól bűzölögve, óbégatva, mert ugye külföldön vannak, úgyse ismeri őket senki, meg úgyse értik mit mondanak. Persze...
Hiba...
Egyik pasi kidől. Olyan részeg, hogy fekszik a földön. Természetesen nem akarják felengedni a gépre. A haverjai magyarul egyre hangosabban üvöltenek az olasz nővel. (Akkor biztos jobban megérti.) Mi kikerüljük őket, beszállunk. A gép fél órát vár, mert cirkuszolnak. Nagy nehezen, nem tudom hogyan, felengednek a kiscsapatból mindenkit a gépre. Másfél órán keresztül kiabálnak, énekelnek ezek a PROLIK. Legelől ülünk, ők szerencsére a szárny környékén, távolabb tőlünk. Wizz gépen ugye magyar stewardessek dolgoznak. Az egyik lány majdnem elsírta magát, úgy megalázták meg megfogdosták. Mindezt azért, mert ez a proli kiscsapat életében először összekuporgatta repülőjegyre a pénzét, és máris azt hitték, hogy övéké a világ.
A szegény ember nem egyenlő a prolival. Amit leírtam, az a proli viselkedés! Gazdag embert is láttam már prolin viselkedni! Tény, hogy fapados gépen sokkal többször fordul elő ilyen kirívó eset. Üzletembert pl még egyszer sem láttam stewardesst megfogdosni, miközben az italát tölti ki éppen...
Jó lenne ha lenne itt egy stewardess, aki leírná az élményeit! :)
amit #14 leírt az nem proliság, csak egyszerű részeg primitívség és pláne nem csak magyar szokás. ugyanezt előadják a részeg angolok, franciák, a részeg skandinávokról nem is beszélve, ahol még alkohol tilalom is van, így ők pláne külföldre járnak berúgni és ha már külföldön vannak, akkor ők pláne berúgnak. a részegek meg mindenhol hülyék és ez anyagi helyzettől, családi és kulturális háttértől, iskolázottságtól és minden mástól független, egyedül az alkohol mennyiségétől függ. a józan üzletemberek (többsége?) nem viselkedik így, de láttam már részeg üzletembereket bulizni, meg részeg gazdagokat is. semmivel nem jobbak - sőt...
sőt az üzletemberek és gazdagok olykor még józanon is képesek nagyon parasztul viselkedni, mert ők tudják, hogy nekik van pénzük bármire és amelyik szereti éreztetni, az meg is teszi.
a szlengszótár nem is említi az anyagi, kulturális, társadalmi helyzetet, csak a bunkó szinonímájaként jellemzi a prolit:
szerintem egyezzünk ki abban, hogy a prolik azok, akik nem képesek szellemileg/viselkedésben felérni egy aktuális helyzet szintjéhez és annak nem megfelelően, primitíven, illetlenül, tudatlanul viselkednek, vagy nyilvánulnak meg.
#15-ös vagyok #18 és #19 teljesen igazatok van, a föltműves értelemben vett parasztokra nézve sértő ezt a szót a primitíven viselkedő emberekre használni, természetesen nem a földműveseket akartam ezzel megsérteni. ugyanez a helyzet, amikor az erőszakos, primitív embereket leállítozzák és néhányan szóváteszik, hogy ne sértegessük az állatokat. szerintem mindenkinek egyértelmű, hogy ilyenkor nem az állatokról és nem is a földműves parasztokról van szó.
viszont a klasszikus értelemben vett parasztság szerintem ma már nem igazán létezik, a mai mezőgazdasági munka és életvitel is teljesen más lett, mint régen volt. egyébként valószínűleg nem véletlenül vált az idők során a tudatlanság szinonímájává a paraszt kifejezés, mert összekapcsolódott azzal is, hogy akkoriban nem volt közoktatás, a parasztok a társadalom legalján voltak, számukra volt a legkevésbé elérhető bármilyen művelődés és magasabb kultúra. nagyjából erről írtam a #7-es válaszomban is.
pontosan ugyanez történt később a proletárokkal, ami az alsóbb munkásosztály beli rétegekre használtak és egyáltalán nem volt dehonesztáló, viszont a magasabbra kapaszkodó társadalmi rétegek a proletárokat ugyanúgy lenézték, mint kurábban (és akkor is) a parasztokat és ahogy megjelent a pejoratív parasztozás, sőt a szlengesedett paréj jelző, ugyanúgy alakult ki a proli jelző is. és mint mondtam, szerintem ma már ugyanúgy nincsenek parasztok, mint proletárok sem, akik joggal vehetnék magukra a kifejezés téves és lenéző használatát.
ugyanez látszik amúgy a munkás és melós kifejezésekkel is, amiket szintén kezdenek negatív értelemben megjelenni a közbeszédben és egyre többet hallani lesajnálóan a melós jelzőt, egyre inkább nem csak a munka és a vele járó fizetés és életszínvonal lenézésére, hanem a kétkezi munkát végző emberek tudás, értelmi és műveltségi szintjánek jellemzésére is. csak a paraszt kifejezésnek volt rá párszáz éve, hogy beivódjon a köztudatba negatív jelzőként, a melós és a proli jóval újabb jlező.
abban is egyetértek, hogy a prolinak nevezett viselkedés gyakran (vagy talán általában, netán mindig?) a magasabb műveltség, vagy kifinomultabb ízléssel szembehelyezkedő, azt tagadó, kritizáló, megvető szokott lenni. talán nem is független a proliságtól, hogy bizonyos körökben egyre inkább a bölcsész és az értelmiségi szavak kezdenek(?) hasonlóan negatív jelentést kapni, mint korábban az alsóbb néprétegek gyűjtőszavai, ami a politikában és a médiában is egyre többször megjelenik pejoratív kontextusban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!