Sokan miért bagatellizálják el a cigaretta káros mellékhatásait?
Sok dohányost ismerek, köztük sok szülőt is, akiknek a gyerekük non-stop szívja a cigifüstöt otthon, mert a szülők bent bagóznak a lakásban.
Sok embert megkérdeztem már, köztük ismerős szülőket is, és mind kb ilyen válaszokat adott:
"Ennyi örömöm hadd legyen az életben."
"Valamiben meg kell halni."
"Ha eddig nem lett semmi bajom, a gyereknek sem lesz."
"Ennyi nem árt a gyereknek sem."
"Mindenkinek van káros szenvedélye."
stb stb.
De a számomra legérthetetlenebb az ez:
"Tüdőrákod cigaretta nélkül is lehet."
Ez igaz, viszont cigaretta nélkül nagyon max 1% az esélye, cigarettával meg 45%.
Nagyon nagyon kevés az olyan ember, akinél a cigaretta nem vált ki semmilyen mellékhatást. De miért bagatellizálja el nagyon sok ember, köztük szülők is, amikor a gyerekük is állandó füstben él?
Mamám garatrákban halt meg a cigaretta miatt, saját szememmel láttam, hogy mit okoz igazából a cigaretta.
És volt már olyan ismerősöm, aki szintén elbagatellizálta az egészet, majd amikor tüdőrákot diagnosztizáltak nála, akkor meg kétségbe volt esve, mindent megtett volna már azért, hogy meggyógyuljon. A családnak, akinek a kérésére sem szokott le, végig kellett néznie a leépülését és a halálát.
Főleg szülőknél nem értem. Nem önzőség, hogy arra kényszerítik a gyereküket szinte, hogy nagy eséllyel nézze majd végig, ahogy az anyjával/apjával végez a cigaretta?
Nektek mi a véleményetek a dologról?
A dohányosokról beszélek igen.
De van olyan szülő is, aki nem dohányzik, de csak legyint arra, hogy a fiatalkorú gyereke igen.
Ez nem onzoseg, hanem maximalis felelotlenseg. Az ilyen emberek bele se tudnak igazabol gondolni abba, hogy milyenkart tesznek magukban mert abban a pillanatban meg nem szenvednek (annyira) a hatasatol.
Amit meg emlitettel, hogy panaszkodnak a penz miatt ... igazabol vicc az egesz.
Erdemes ezt a kepet megnezni amugy:
Anyam azt mondta, hogy azert nem szokik le rola mert az idegessege elmulik, ha ragyujt. Megkerdeztem, hogy miert nem oldja meg a problemait inkabb, hogy ne kelljen dohanyoznia. A valasz? Az nem olyan egyszeru. xd Persze. Az obrombolas egyszerubb ...
Azért a pénzkérdést tegyük helyre... a dohánytermékek jövedéki adója igen jó hatással van a büdzsére. Nélküle az a kieső adó másra lenne ráterhelve, például egyéb élvezeti cikkekre, mint a kávé, tea, édesség stb. Ugyanez a helyzet egyébként a többi jövedéki termékadóval.
Másodszor, az önpusztító életmód mindenkinek a saját döntése. De azért kevés felnőttről hallani azt, hogy az élet nagy problémái miatt vagdossa magát, vagy egyéb kárt tesz magában, ami pedig a fiatalok körében most oly népszerű "megoldás".
Harmadszor, a dohányzásra való hajlam öröklődik. Tehát a gyerek nem elsősorban azért fog rászokni, mert pont a szüleitől ezt látja.
Egy dologban nagyon egyetértek: nem dohányzunk a lakásban és zárt helyen közösségben, a gyerekek és a nemdohányzók védelmében egyaránt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!