A középkorban hogy lehettek még az uralkodók is ilyen hihetetlenül igénytelenek?
Izabella spanyol hercegnő a rövid életében összesen 2-szer fürdött.
XVI. Lajos naplója szerint, 26 év alatt mindössze 43 alkalommal fürdött. A hölgyek és urak parfümmel leplezték testszagukat, és a testükön képzõdõ piszokrétegrõl azt tartották, hogy megóvja õket a káros külsõ hatásoktól.
Komolyan nem értem. Nem volt szörnyű viszketésük? Az öntisztulás egy dolog, de szerintem az ide édeskevés. Nem érezték a körülöttük lévő emberek, hogy húzzák maguk után a bűzcsíkot? A parfüm + büdösség a legrosszabb kombináció, és még büdösebb elegyet alkot, mintha csak szimplán büdös lenne valaki parfüm nélkül.
Miért nem fürödtek az uralkodók? Az emberek még oké, szegénység, fejletlenség, na de az uralkodók...a fejbőrük és a hajuk külön evolúció volt a sok tetű meg atka miatt, és ha belegondolok, hogy ezek az emberek szaporodtak is, undorító.
Nem voltak gombásak, bolhásak, tetvesek, üszkösök?
Ha én nem fürdök 3 napig már rendesen érzem magamon, hogy büdös vagyok és nagyon kényelmetlenül érzem magam.
Miért nem tudtak legalább az uralkodók vagy a nemesek igényesebbek lenni?
No, ezen én is elgondolkodtam párszor... No meg amikor a palota egyik félreeső folyosója volt az illemhely...
Nekem ez felfoghatatlan. Nem vagyok egy finomkodó, higiéniára túlzottan adó valaki, de fürdeni kell, 3 nap nélküle úgy is szörnyű, ha nem izzadok meg s nemigen piszkolódom, mert csak itthon ülök. Nekik pedig még wcpapír sem volt a folyosón... Nem marta őket lent az anyag? Nem értem. Fürdeni amúgyis kellemes...
Ez amúgy a régi börtönöknél s hasonló esetekben is eszembe jut, amikor nem tud fürdeni vagy wc papírt vagy legalább hasonlót használni az ember. Normális léleknek kínzás se kell, épp elég az ilyen élet ahhoz, hogy szinte mindent megtegyen, hogy kikerüljön... Brrrr.
Nekem már sivatagban is rossz lenne (nem olyan esetre gondolok, ahol elég gazdag az ember ahhoz, hogy sok vizet cipeltessen). Szeretem a vizet és a tisztaságot. Oké, hogy a régiek máshoz szoktak, de nem lehetett nem kellemetlen a bűz s a felmart bőr...
Ök azt szokták meg. Nekik az volt a természetes. Amúgy, ha azt hiszed nem voltak betegek akkor nagyon tévedsz. Tetvesek, bolhásak voktak. Nem beszélve a sok nemibetegségről. Valamint szerinted miért volt olyan alacsony az átlagéletkor?
Miért nem zavarta őket a mások vagy saját bűzűk? Azért mert mindenki olyan volt.
Na igen, nem véletlenül volt az átlagéletkor 30 és 50 között. Nagyon kevesen élték meg a 60 feletti kort.
Ehhez nagyban hozzájárult a fürdés és amúgy kb mindennemű higiénia teljes hiánya.
A sok kosz, vizelet és székletmaradék mind-mind termékeny táptalajt nyújtott a legkülönfélébb baktériumoknak, vírusoknak, parazitáknak. Elég csak az, ha a gomba a véráramba jut valahogy (mert olyan túlfertőzött stádiumban van már), és már szét is terjedt a testben, és a szerveket is szépen károsítja.
Pont az igénytelenség és a csatornahálózat teljes hiánya, valamint a nyílt szennyvíz miatt terjedt el egy időben rohamosan a pestis.
Szerintem nem érezte senki a bűzt, mert alapba a szolgálók, meg a palota többi lakosa is ugyanilyen igénytelen volt, az uralkodók meg jó sok parfümöt locsoltak magukra, hogy inkább azt lehessen mindenhol érezni. Voltak a középkorban kifejezetten nőknek bolhagyűjtő ékszerek.
Nekik ez volt a természetes. Természetesnek tartották, hogy az embernek testszaga van. Ha belegondolsz, biológiailag az is. A testszag az ember természetes szaga. Az pedig, hogy mi az undorító, nagyrészt megszokás kérdése. Arra pedig - legalábbis itt, Európában - még nem jöttek rá, hogy egészségileg mennyire hátrányos, amit csinálnak.
Az uralkodók és a nemesek pedig ugyanolyan emberek, mint bárki más, csak épp úgy alakult, hogy nekik több hatalom jutott. Pláne a fürdés terén nem voltak kiváltságosabb helyzetben, hiszen ez nincs semmiféle pénzhez meg hatalomhoz kötve. Attól pedig, hogy valakinek hatalma volt, még nem lett felvilágosultabb vagy okosabb.
Ha visszamennél a középkorba, nem csak a tisztálkodáson botránkoznál meg. Az, hogy a szennyvíz az utcára került, teljesen megszokott volt. Ez volt az egyik oka, hogy olyan gyakoriak voltak a járványok.
Sőt, mondok valamit: hiába jön rá valamire az emberiség (pl. arra, hogy a higiénia hiánya rossz az egészségre nézve), a megszokás és a makacsság sokszor nagyobb úr, mint az észérvek. Semmelweis Ignác rájött, hogy nagyságrendekkel csökkenthető az elhalálozás, ha az orvosok műtét előtt (és után) tisztálkodnak. Teljesen egyértelmű volt, tudományosan bizonyított tény volt már akkor is, a legtöbb orvos mégsem volt hajlandó változtatni az addigi szokásain. Egyszerűen makacsságból. Pedig ők művelt emberek voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!