Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Azok az emberek, akik NEM...

Azok az emberek, akik NEM hiszik, hogy a finnugor nyelvek a nyelvrokonaink, meg tudják mondani, mi győzte meg őket?

Figyelt kérdés
Láttam egy ugyanilyen kérdést, és nagyon érdekesnek találtam, de a 30 vitatkozó közül sajnos 1 embert válaszolt csak a kérdezőnek. A többi visszakérdezett, illetve mindenféléken vitatkoztak. Szeretném, h a válasz nem az lenne, hogy én mondjam el, hogy engem mi győzött meg, mert az nem válasz, hogy valaki visszakérdez. Tudom, a kérdés elég provokatív, de tényleg érdekel. Véleményemtől függetlenül minden választ hasznosnak fogok ítélni, ami a kérdésre válaszol, de azt szeretném, ha válaszolnátok, nem azt, ha egymással vitatkoznátok mindenféléről, mert nem azt kérdeztem (mint ami például annál a másik kérdésél kialakult), hogy a vitatkozás szempontjairól és érveiről tartsatok egymásnak kiselőadást, és elmondjátok a másiknak, mi az a bizonyítás terhe és a többi.
2015. márc. 25. 11:32
 1/9 A kérdező kommentje:
Ja, és hangsúlyoznám, hogy finnugor NYELVrokonségról beszélek. Aki a genetikai részét szeretné megcáfolni, ne fáradjon. De alapból ne fáradjon senki, én azt kérdezem, titeket mi és mikor győzött meg, nem azt, hogy én miért vagyok hülye.
2015. márc. 25. 11:36
 2/9 anonim ***** válasza:
55%

Engem nem kellett meggyőzni, mert alapból elfogadtam, minthogy ezt tanították. Egyetemen aztán alaposabb betekintést nyertem az elmélet hátterére, és abszolut meggyőző.

A legalapvetőbb szavakat kell vizsgálni, mint a névmások, számok, stb. Ezen kívül nem egyezéseket, hanem szabályos megfeleléseket kell nézni. Nem akarok túl mélyen belemenni, akit valóban érdekel, az utánaolvashat.

Érvelnek sokan pl. a török nyelvrokonság mellett, de azok csak átvett szavak, mint ahogy a mai napig vesznek át egymástól a nyelvek szavakat, amik idővel formájukban is hasonulnak az átvevő nyelvhez.

2015. márc. 25. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
33%
Az a helyzet, hogy nincsen komolyan vehető nyelvészeti alapú cáfolata (egyelőre), akik cáfolni vélik, mind a genetikával keverik össze.
2015. márc. 25. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Márciuska ***** válasza:
100%

Én nem azt gondolom, hogy a finnugor nyelvek nem rokonaink, csak azt, hogy sokkal távolabbi rokonok, mint a türk-perzsa-sumér-szkíta nyelvek. Több dolog is elgondolkodtatott. Az egyik, hogy Kőrösi Csoma Sándor sem Finnországban kereste a rokonainkat, hanem keleten. A másik, hogy találkoztam különféle statisztikákkal, amelyekből kitűnt, hogy a finnekkel néhány száz, a türk nyelvekkel viszont több ezer rokon szavunk van. Továbbá nem egy kutatóról olvastam, hogy az ősi sumér nyelvi emlékeket az ősi magyar rovásírás segítségével fejtették meg, és ezek a kutatók (többnyire nem is magyarok, hanem külföldiek!) határozottan meg voltak győződve róla, hogy a magyar és a sumér nyelv rokon. Ráadásul a mítoszaink sem a finn, hanem a keleti sztyeppei népek mítoszaira hasonlítanak. És amin a legjobban eltöprengtem: megtudtam, hogy a 19. század előtt a tudósok számára is egyértelmű volt, hogy a magyarok szkíta-türk-perzsa eredetűek, azonban a század közepén hirtelen megjelent a finnugor eredet elmélet. Parázs viták folytak, végül a finnugor oldalt képviselők kerültek politikai hatalomra, és egyszerűen betiltották a másik elméletet (politikai döntésként, mondván: a magyaroknak nyugati rokonokra van szükségük, nem keletiekre). Egyszer olvass utána Hunfalvy Pál tevékenységének, ő volt a legnagyobb finnugrista. Nem állítom, hogy teljesen biztos lehetek mindenben, amit itt leírtam, hiszen nem tudok meggyőződni minden forrás hitelességéről. De azért erősen belegondoltam, vajon nem vagyunk-e sokkal-sokkal szorosabb rokonságban a szkíta népekkel, mint a finnugorokkal.

Remélem, hogy a többi válaszoló is eleget tesz a kérésednek, és kulturált válaszokat ad.

2015. márc. 25. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Én arról nem vagyok meggyőződve, hogy létezik olyan, hogy nyelvrokonság. Ha a türk, török párhuzamokra azt mondják, csak később átvett szavak, későbbi szerzemények; akkor a finnugor hasonlatosságra miért nem lehet ugyanezt mondani? A sztyeppén, sőt az i.e. 3. évezredben egész Európában hatalmas távolságokat vándoroltak a törzsek, folyamatosan keveredett a kultúrájuk, nyelvük, génállományuk. Ahogy nem lehet olyat mondani, hogy egy bizonyos mai népnek ez és ez a múltbeli nép felel meg genetikailag, úgy egyértelmű nyelvrokonokat sincs értelme meghatározni, mert a több ezer év folyamán az összes létező nyelvnek volt lehetősége interakcióba kerülni és elemeket átvenni egymástól - ilyen értelemben pedig minden nyelv minden nyelvnek rokona valamilyen szinten.


A népek eredetének, a (közös) ősöknek nyelvi, genetikai értelemben vett beazonosítására való törekvés a XIX. századi nacionalista romantika terméke, és akkor volt meg az aktualitása, mint ideológiai alap a feudális rendszerek lebontásához. Aktualitása ma már nincs, valóságalapja már akkor sem volt.

2015. márc. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
17%

Márciuska :

De pont hogy nem az számít, hány közös szavunk van, hanem az, hogy azok milyen szavak közül kerülnek ki. A legősibb szavak számítanak legtöbbet.


Ha a közös szavak száma alapján néznénk, akkor az angol nyelvet határozottan a latin nyelvcsaládba kellene sorolnunk, ugyanakkor ha a nyelvtani hasonlóságokat nem is nézzük, az igetövek többsége erősen hasonlít a németre, ahogy a régi, egy szótagos szókincsben is sok a hasonlóság, ami utal arra, hogy a germán ágába tartoznak az indoeurópai nyelvcsaládnak, és nem a latinba.


Egyébként akik szerint nem a finnugor nyelvcsaládba tartozunk, hanem máshová, azok az ugor ágat sem tekintik rokonnak? Azért kérdezem, mert azért a számok szótövei meglehetősen hasonlóak, ez némileg szemléleesebb, mint mondjuk a törököktől kapott szavaink:


https://www.youtube.com/watch?v=E9tG34YOMvw

2015. márc. 25. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

5:

A kulturális eredet miatt van jelentősége.

2015. márc. 25. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Első: az ellenkezőjét mondod annak, amit kérdezek.

Első kettő nem a kérdésre válaszolt.

2015. márc. 26. 17:17
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, igazából egy választ kaptam eddig a kérdésre. neki köszönöm, hogy kulturáltan tudott válaszolni. Tudok egyébként ellenérveket az általa mondottakra, ha érdekli, privátban leírom, de itt nem, mert akkor senki nem fogja tudni megállni, hogy e ahhoz kapcsolódjon.
2015. márc. 26. 17:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!