Ennek a fajta "felelőtlenségnek" milyen lelki/pszichológiai okai vannak?
Pszichológia terén műkedvelő amatőr vagyok. Elmondom a konkrét kiváltóokot, amiért elkezdtem ezen a jelenségen gondolkodni.
A csernobili atomkatasztrófáról néztem egy filmet. A legkiválóbb szovjet atomfizikusok és nukleáris mérnökök vettek részt a tragédia utáni elhárításban. És amikor bementek a sugárfertőzött területre többen közülük levették az ólombetétes sugárvédelmi ruhát. Mondván nehéz benne mozogni... Ők a Szovjetunió legjobb nukleáris szakemberei voltak, náluk jobban senki sem tudta, tudhatta mit kockáztatnak. Mégis megtették. Az életüket kockáztatták, azért, mert a ruhában nehéz volt mozogni, pedig a képzettségüknek hála tökéletesen tudniu kellett mivel játszanak. A többségük már nem is él. Hasonlóképp volt olyan szovjet tudós, aki kiordított, hogy "Ezt még megnézem!", amikor szóltak neki, hogy lejárt a biztonságosan sugárzó területen tölthető idő. Ahelyett, hogy kijött volna...
Eleinte nem értettem ezeket az embereket, idiótáknak tartottam őket. Aztán elkezdtem gondolkodni.
Személyesen ismerek három dohányzó orvost és két dohányzó orvostanhallgatót. Pedig ők egészen biztosan láttak felvágva embereket, mindenkinél jobban tudhatják mit csinálnak magukkal.
Aztán én nagy Zacher Gábor rajongó vagyok. Az Ő könyvéből idéznék, ahol a gerincműtétjéről beszél:
"-Szerdán volt az operáció, pénteken hazamentem és hétfőn reggel ötkor csörgött az óra. Gyöngyvér kérdezte, hogy hova mész? Mondom, dolgozni. Azt mondja, te nem vagy normális. Mondom, tudom, azzal beültem az autóba és bejöttem a kórházba. Ügyelni nem ügyeltem még két hónapot, de gyakorlatilag az első pillanattól kezdve dolgoztam, még varratokkal a hátamban. Aztán hívtak Hévízről, hogy megvan a rehabilitációra a helyem, mehetek le három hétre. Mondtam, kösz, nem.
-De te mint orvos tudod, hogy ez könnyelműség volt.
-Persze, hogy az volt. Hülyeség volt."
De hogy saját magamat is leoltsam leendő villamosmérnökként volt olyan tárgyam az egyetemen, hogy "A villamosság élettani hatásai", mégis nyúltam bele feszültség alatt álló berendezésbe. Pontosan tudtam (tudnom kellett volna?), hogy mivel játszok.
Az ember azt várná, hogy valaki minél jobban tisztában van a következményekkel, annál óvatosabb. De a tapasztalat mást mutat. Valaki tudna ennek a pszichológiájáról, lelki hátteréről valamit mondani, aki jártas ebben? Nagyon érdekel miért vagyunk ilyen hülyék :-)
(Amit fontosnak tartok, akár a radioaktivitásra fittyet hányó atomfizikus, akár a békésen cigarettázó SOTE-s, akár a műtéte után ugrándozó Zacher, akár a feszültség alatti gépbe nyúlkáló villanyász a SAJÁT épségével játszik. Szóval nem tartom ezt egy kategóriának azzal, ha pl. egy buszsofőr vezet felelőtlenül és magán kívül másokat is veszélybe sodor.)
Az egy dolog, hogy tudod a következményeket az meg megint másik dolog, hogy érzed is a súlyát a következményeknek.
Nézd meg azokat a videókat amikor idióták ugranak kaktusz közé vagy felgyújtják magukat, leugranak magasról, fejbe csapják magukat valamivel. És amikor meg van a következménye amikor már túl késő akkor jönnek rá, hogy nem lehet vissza csinálni és nem kellett volna megtenni.
A legtöbben nem érzik ezt csak ha elveszítik azt amit eddig természetesnek hittek. Szerintem többről van itt szó, mint beidegződés, ez egy bizonyos látást kíván.
a radioaktivos-
-valamilyen szinten az én hibám is az én felelősségem az én feladatom,majd én megoldom,plusz orosz is vagyok,úgyhogy megmutatom mindenkinek,hogy kemény vagyok,példát mutatok.
zacher-
ide érvényes lehet a mondás-fiatalként egy vagyont költünk arra,hogy leamortizáljuk a testünk,idősként meg még egy vagyont hogy helyrehozzuk.
plusz a munkahelyén érzett hatalma,dominanciája,fontossági érzése ad neki visszaigazolást arról,hogy ki is ő,munkaalkoholista.
amit meg te csináltál-
értek hozzá,úgyhogy velem nem történhet baj,meg különben is halhatatlan vagyok.
Szerintem ez a helyes:
"valaki minél jobban tisztában van a következményekkel, annál óvatosabb"
..és ez nem:
HA megkérdezel valakit, hogy mi a helyes, talán meg tudja mondani...és akkor úgy fog tűnni, hogy tudja.
De amit tud, azok a >>szavak<<...és nem a fogalmak.
A teljes értékű élettani hatásokkal csak akkor lesz igazán tisztában, ha megtörténik az emberrel a dolog.
..
...Általában szó, animáció..jel tanítás folyik...és a fogalomtanítás gyenge. A tényleges élménygyűjtés kevés.
Ehhez méri az ember, mint valamikori (vagy aktuális)iskolás, de akár tanár a tudást.
Elhiszi, hogy ez jó....ugye van ebben egy hit egy remény.
Valami ami hamis.
Ezzel szemben a valóság bizonyítja, hogy sok oktatás sok hibát hagy maga után...és az oktatásnak mindig a gyakorlattal, a valósággal szemben van hibája.
(Az elmélet ugye mindig kitűnően egyezik az elmélettel...a szavak a szavakkal)
Tehát ez az állandó - végül is társadalmi önáltatás - mint hiba derül ki azokban az esetekben is, amiket írtál.
Gondolhatom én is hogy az atomtudós mindent tud....de korábban nem élt át sugárfertőzést (nincs teljes fogalma róla)...mert akkor bizony kerülte volna.
...ugyanez az az áramütésre....dohányzás, akármi.
Plusz...a társadalom fiktív bajokkal is hajlamos ijesztgetni a társakat...ezzel a szöveges tudás egyébként valamennyire helyes voltát is hígítja, rendesen rontja a hitelét.
Szerintem ez a két fő ok van.
A hitelrontás és a fogalom-szegény oktatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!