Hogyan közeledjek egy szociális fóbiával küszködő személyhez?
Belátom, borzalmas lehet ezzel együtt élni, de fogalmam sincs, hogy lehet felszabadultabban beszélgetni az ilyen emberekkel.
Jelen helyzet: közelebbről is megismernék egy ilyen személyt, de nem akarom ráterhelni magam. Mégis hogyan érzékeltessem vele, hogy barátkoznék vele és mindeközben ne legyen ideges?
szociális fóbia= önértékelési probléma, súlyos önbizalomhiány, valószínű, hogy egy ember azért lesz ilyen, mert sokszor kiközösítették, csúfolták iskolában, lenézték, megalázták, vagy valami családi probléma is állhat mögötte, szülők sokat veszekedtek, megfelelési kényszer stb.
Nekem is hasonló problémám volt/van.
Ne tegyél megjegyzéseket rá, ne röhögj a szemébe, mert azt hiheti, hogy őt akarod szekálni, talán az is segíthet, hogy kibeszéltek random embereket az utcán, nevettek rajtuk, hogy milyen rondák stb.
Az ilyen problémával küzdő ember is feltud oldódni, csak jó hangulat kell hozzá, szórakozzatok valamivel, rugdossatok kukákat vagy fene tudja, iszogassatok.
1. válaszoló: Köszönöm a segítséged. Még csak egyszer találkoztunk, de szívesen elhívnám pl. moziba. Én is furcsának tartanám (hát még ő!) ha mint derült égből a villámcsapás közölném vele. Az első találkozáskor látszott rajta, hogy megszeppent, így mosollyal próbáltam biztatni és szerencsére volt egy közös témánk. Remélem nem tettem rossz benyomást.
3. válaszoló: számomra a visszahúzódás nem ok arra, hogy levegőnek nézzem. Az említett illetőt pedig kedvesnek, szimpatikusnak találtam, véletlenül sem bántanám meg.
Nekem is ez a tapasztalatom.
Nem rosszindulatból csinálják igazándiból, hanem egyszerűen ösztönből. Ha valaki úgy néz ki, mint aki nem figyel rád, vagy nem érdeklődik irántad, akkor békén hagyod és azt gondolod, ez nem is nagyon érinti meg az illetőt. Holott nem biztos, hogy nem érinti meg.
Egészen furcsa, ahogy a kérdező közeledni próbál az illetőhőz, és ez becsülendő. A többség nem ilyen, hidd el! Biztos nagyon jó barát vagy, leszel!
Amit én válaszolnék, ha ezt velem szeretnék csinálni és tőlem kérdeznék:
- Mindenképp csak ketten legyünk. Ha egy harmadik ember jön, meg sem fogok szólalni.
- Sétáljunk közben. Ez kicsit eltereli a figyelmet rólunk; az utat kell néznünk, a körülöttünk lévő dolgokat nézegetjük, ilyesmik, és ez mind csökkenti a feszültséget. Pl. az egymás szemébe nézéssel kapcsolatos kényszer sem lesz ilyenkor olyan terhes, hisz nem egymás felé, hanem előrefelé nézünk.
- Ne együnk, és ne menjünk semmi olyan helyre, ahol enni lehet, vagy ahol kívánkozna, illene enni.
- Ne menjünk zárt helyre, ahol csak kettesben vagyunk, de olyan helyre se, ahol nyüszögnek az emberek. Menjünk pl. egy parkba sétálni.
- Ne menjünk nagyon csöndes helyekre sem!
- Addj nekem szünetet. Ha egy napot együtt töltöttünk, ne akard a következőt is.
- Ne akarj bemutatni számomra ismeretlen, de számodra ismerős embereknek és főleg ne legyünk velük együtt sokáig.
- Beszéd közben hagyj szüneteket. Nekem tovább tart ugyanazt az információt feldolgozni és kigondolni rá a választ.
- Semmiképp se vonj le következtetéseket a hangulatomról a testbeszédem alapján.
- Ne akarj olyan helyekre vinni, ahol sokat kell emberekkel interakcióba lépni, ahol közvetlennek kell lenni, mert pl. mások is azok.
- Ne hívj telefonon, inkább írj sms-t.
Ezeken kívül is sok minden van még, de sok minden kétes. Pl. valaki szeret magáról beszélni, másnál pedig, ha kérdezgeted, inkább azt éred el, hogy visszahúzódik.
Én idegesnek végig ideges lennék, és ezen csak az idő tudna változtatni. Úgyhogy ezen ne aggódj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!