Divatból használja mindenki a "könyörgöm" kifejezést? Nem ikes ige ugyanis.
Ez tipikusan az a kifejezés amit az emberek nagy része mindig is használt, hiába a könyörgök a nyelvtanilag helyes, de értelmet mégis a "könyörgöm" kifejezés nyer sok esetben.
De ennyi erővel műveletlennek lehetne nevezni a szabolcsiakat az ó-zásért (nyócas) vagy a szegedieket az ö-ésért is.
Vagy ilyen a törölköző, törülköző kifejezés is, ahol mondjuk mindkettő elfogadott.
Mondjuk ezt a nyelvtannácizást sosem értettem, a nyelv egy folyamatosan fejlődő (néha rombolódó) dolog, érdemes megnézni a himnusz szövegét, ha ma írná le valaki, akkor 1-est kapna nyelvtanból.
Meg ilyenkor emberi szemmel is kérdés, mi a helyes, amit minden ember használ, vagy amit a nagyokosok megmondanak hogy "ez a helyes". De ha megnézed, bármelyik külföldi nyelvben vannak olyan rendhagyó dolgok, ami nyelvtanilag, a szó eredeti értelmében nem helyesek, mégis adott esetben értelmes kifejezést, szólást adnak.
Egyszerűen ez a kifejezés már annyira beépült a napi szóhasználatba, hogy nincs értelme ezen felháborodni...na meg elég keserű ember lehet az, aki egy szó miatt ver ki ilyen hisztit.
De kérdésedre válaszolva, ez se nem műveletlenség (az nem itt kezdődik), se nem divat.
"Akkor majd beveszem a szótáramba a "mien, muszály, bicigli" szavak mellé, mert hát a többség azokat is rendszeresen használja, akkor fogadjuk el. Oké."
Ne keverd össze a nyelvészetet a helyesírási szabályokkal. Előbbi az élő nyelv változásival (pl. a ragozással) foglalkozik, utóbbi egy emberek által meghatározott szabályrendszer. Mivel a beszélt nyelv folyamatosan változik, így az a helyes amit a többség használ.
eszem,iszom,alszom,fázom...
Kifinomultság miatt sokan használják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!