Hogy lehet felismerni ha egy ember okos és inteligens?
Egy kevésbé okos ember is lehet intelligens.
Egy kevésbé intelligens embernek viszont lehet felhalmozott tudàsa, sok informàció, amitől lehet okos, de nem intelligens.
Az intelligencia, egy veled született képesség, aminek a lehetősége mindenkiben meg van.Talàlkozhatsz egy tanulatlan emberrel, akinek lehet sokmindenről nincs tudomása, sokmindennel kapcsolatban nincs szerzett tapasztalata, mégis intelligens módon közelít meg egy adott helyzetet, egy adott dolgot.
Az intelligencia nem tanulható.Az (okossàg) az tanulható, mert egy matematika, vagy történelem tanàr, bàr lehet okos a maga szakterületén, de lehet képtelen feltalàlni magàt egy adott szituàcióban.
Az intelligencia, egyfajta ràlàtàst jelent, egyfajta sokoldalú megközelítési képességet, intuíciót (megérzést).
Egy okos ember is lehet intelligens, de lehet ő nem fog kérkedni a tudàsàval.
Míg egy kevésbé intelligens ember, akinek sok felhalmozott tudàsa van, màr lehet kevésbé tisztelettudó vagy éppen egoista módon közelíti meg a dolgokat.
Az intelligencia bàr nem tanulható, de megjelenhet az ember életében, ha többet foglalkozik önmagàval, sajàt belső vilàgàval az ember.Mert amint elkezdi érdekelni az embert sajàt vilàga, lassan letisztul, mi az ami fontos és mi az ami nem szàmàra.Kevesebb energiàt fog fordítani a felesleges addig megszokott dolgokra, és több energia jut a figyelemre, az élet megélésére a jelenben.
Az okosság és az intelligencia valóban két különböző dolog. De én úgy vettem észre, hogy még az "okos"-t is eltérően használjuk. Alapesetben az "okos" azt jelenti, hogy valakinek nagy a tudása. De ugyanakkor azt is érthetjük rajta, amit az "intelligencia", vagy talán inkább a "bölcsesség" szó fed le, vagyis azt, hogy feltalálja magát, ügyesen old meg helyzeteket, gyorsan jár az agya, csavaros eszű, tanulékony, ravasz. Erre gondolunk, amikor azt mondjuk, hogy "okos lépés", "okos döntés", vagyis átgondolt, van mögötte tudás és gondolkodás.
Az okos és intelligens embereket sok mindenről fel lehet ismerni. Például távolról úgy, hogy megnézed, hol tartanak az életben. Nem okos, nem intelligens emberek általában nem viszik sokra, nem lesznek magas intelligenciát igénylő helyeken. Aki intelligens, az mindig feltalálja magát. Nem feltétlenül követi a tömeget, nem követ tömegtrendeket, nem vesz meg olyan könyveket, amik egyszerű emberek számára íródtak és újrahasznosított filléres közhelyeket tartalmaznak, (Coelho), nem olvas Blikket. Aki intelligens, az szerintem leginkább arról ismerszik meg, hogy HATÉKONYABBAN csinál, végez el dolgokat, mint mások. Átlát komplexebb mintákat, több dolgot ismer fel és ezáltal előnybe kerül. Rájön, hogy hol lehet egyszerűsíteni, ahol az átlagember egy bejárt, de nem túl hatékony úton megy végig. Például átlátja a nyelvek összefüggéseit (azért hozom fel ezt a példát, mert én pl. nyelvekkel akarok foglalkozni), mintákat fedez fel, megérti, hogy egy adott nyelvtani jelenség minek feleltethető meg a saját nyelvében vagy más általa ismert idegen nyelvben és összekapcsolja őket. Vagy matematikailag átlát egy összefüggést és analógiát hoz fel rá. Például ahogy Gauss állítólag gyerekkorában mindenki másnál gyorsabban megoldotta azt a feladatot, hogy adjuk össze a számokat 1-től 100-ig.
Amúgy az intelligenciának sokféle fajtája van. Ki ebben jobb, ki abban.
Az okos (bölcs) embernél meg meg kell nézni, milyen döntéseket hoz (de amúgy mindig igaz, hogy a döntések beszélnek). Ha olyan döntéseket hoz, amiknek következtében kedvezőbb helyzetbe kerül, mint előtte volt, akkor okosan döntött.
Egyébként nekem az a saját megfigyelésem, hogy az intelligencia első jele a kíváncsiság. Egy intelligens kisgyerek állandóan kérdez. A tudósok abból élnek, hogy kérdéseket tesznek fel és válaszolnak meg. Mindent megkérdőjeleznek, mindent kísérlettel igazolnak, mindent tudni akarnak. Az állatoknál is megfigyelhető, hogy az intelligensebb fajok roppant kíváncsiak (varjúfélék, papagájok, delfinek, emberszabású majmok).
A másik személyes megfigyelésem, hogy az intelligens embernek a kérdése is intelligens. Okosan kérdez, nem evidens dolgokra, hanem a lényegre. És nem beszél állandóan, hanem sokszor inkább hallgat. Aki állandóan locsog, annak nem jut ideje a gondolkodásra :D
"Hogyan tudhatom magamrol hogy inteligens vagyok-e?"
Tölts ki egy MENSA-tesztet! Vagy mérd le, hogy másokhoz képest mennyi idő alatt tanulsz meg dolgokat. Mondjuk, mennyi idő alatt értesz meg egy matematikai levezetést. Vagy mennyire mennek a találós kérdések, fejtörők, rejtvények. Mennyire vonsz kétségbe dolgokat? Mennyire vagy kíváncsi? Szerintem ezek nagyjából a legegyszerűbb tesztek.
Köszönöm a válaszod! :)
Ahogy ezt a kérdést is feltettem sok-sok mást is kérdezek, szerencsére édesapám sok kérdésemre tudja is a válaszat, igy sokat tanulhattam tőlle! Sokszor mondta, hogy most fejlődik ki igazán a személyiségem (16-17 éves vagyok), és gondolom ezért van az hogy nem tudom milyen is vagyok igazábol! Például a matematika egész jól megy nekem, sajnos a suliba nem az én szintemen tanitják a matematikát, ezért nem tudod meg menyire is vagyok képes (pl mult teszten 1 feladat volt (képletes), a tanárnő még a képletet is megadta, mégis sokan kaptak rá 1-est).
Ezért nem szoktam dicsekedni a matematikai tudásommal, de gondolom hogy nem tartozom a butábbak közé! :)
Tényleg sokat szoktam kérdezni, ha nem találok rá választ akkor segit a barátom (A Google :) ).
Ami kicsitt besegit hogy mindig törekedjek, azt is apámnak köszönhetem, ő mindig azt mondta hogy többet, szebben és jobban kell csináljak! Most kb ott tartok hogy semmivel sem vagyok megelégedve, de én az emberek felé is megértő vagyok igy magamfelé is! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!