Miért használjátok (többnyire) helytelenül a "lehet" és a "szabad" szavakat?
Érdekes felvetés, de nem hinném, hogy ez az a két szó, amit egyedül kevernek az emberek. Egyszerűen köznyelvi butulásnak, avagy szebb szóval köznyelvi mutációnak / evolúciónak hívnám.
Rádióban is hallottam ilyet. Én megértem mit mond a másik, de ha ismerősöm mondja, kiigazítom, hogy lehetni lehet, csak éppen nem szabályos. Ilyenkor legtöbben belátják tévedésüket és visszaszólnak, amit lenyelek, de legközelebb már jól használják.
Idegen emberek meg úgy beszélnek / írnak, ahogy akarnak. Nem az én dolgom az ő hiányosságaikat kijavítanom, mert személyes támadásnak veszik, amiből jó nem szokott kisülni.
"Elég vékony a határ a két szó jelentése között, úgyhogy nem csoda, hogy összekeverik az emberek."
Értem mire gondolsz, de had vitassam meg ezt.
A "lehet", azaz az, hogy mit lehet megcsinálni az nagyon bő halmaz. Annyit jelent, hogy mire képes valaki.
A "szabad" ennek a leszűkítésén túl mutat. A szabályok azért lettek létrehozva, hogy bizonyos tetteket ne kövessenek el mások. Amit a szabályok betartása mellett meg lehet tenni, azt "szabad". Amit meg lehet tenni, de szabályokba ütközik, azt "nem szabad", de "lehet".
Láttam embereket, akiknek a két fogalom között vékony volt a határ. Néhányukhoz kék villogós autóval jöttek és elvitték, mások meg tudják, hogy mit "lehet" úgy, hogy bár azt "nem szabad", de őket ezért elkapni "nem lehet".
Ezért én úgy vélem, hogy a két fogalom között elég egyértelmű és éles a határ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!