Mi a pszichológiai/szociológiai magyarázata a régi kelet-európai dolgok iránti nosztalgiának?
Biztos mindenki ismeri ezeket a videókat:
Részben ide vehető az NDK-s autók iránti rajongás is.
Nem tudom jó kategória-e és nem-e társadalomtudományi kérdés, de talán itt személyesebb válaszokat kapok, hogy mostanság miért nosztalgiáznak ennyit az emberek akár a poszt-szovjet dolgok/termékek/élmények/hangulat iránt?
Mert sok embernek ezek a dolgok a fiatalságát, gyerekkorát idézik, amit akkor szeretett. És a gondtalan gyerekkor teljesen más, mint a mostani felnőttkor.
Aki szeretett gyerek lenni, az örömmel tekint vissza arra az időszakra és azokra a dolgokra, amik akkor voltak.
Szerintem sem ennyire NDK specifikus ez a dolog. A nosztalgiázás természetes jelenség, mindenki csinálja. Az idősebb korosztály az 50-60-as évek dolgaira tekint vissza.
Persze ez életkori sajátosság is, egy 20 éves ritkán szokott nosztalgiázni. Az ájfón meg a tablet nem jelent (még) nosztalgiát senkinek.
Van egy réteg, akinek pedig a nosztalgia az NDK-s korszakot jelenti. Másnak a '90-es évek elejét.
Általában valóban a felhőtlen gyerekkorra vagy fiatalkorra emlékezünk vissza szívesen, mert a rossz dolgokat már megszépítette az idő, a jó dolgok pedig felértékelődtek (kontrasztban állnak a felnőttkor felelősségeivel és nehézségeivel).
Én egyébként egyáltalán nem tapasztaltam azt, amit Te, kérdező! Ez nem jelent semmit. Talán a te szocioökonómiai "fülkédben" jellemzően ez a korszak jelenti a nosztalgiát, és ezért látsz belőle többet.
Az én korosztályom meg a '90-es éveket rinyalja vissza. Szerintem nem volt olyan jó, én élvezem a jelent, meg a kor vívmányait is.
Ez egy normális reakció a változó világra, amibe sokan nem tudnak beleszokni, mert nem csak a tárgyak változtak, hanem a társadalom is és igazából az utóbbi hiányzik nekik, amit a tárgyak látványa felidéz bennük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!