Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért rossz megmondani a...

Miért rossz megmondani a gyereknek, ha nem teljesen jó, de őszintén megköszönöm, amiért megcsinálta? 58/ff

Figyelt kérdés

Üdvözletem!


A lányom már felnőtt, huszonéves kora elején jár, pár hónapja külön költözött. Egyedül neveltem fel, 8-12 óra munka után vittem a háztartást, főztem, mostam, takarítottam. A lányom gyerekként be-be akart segíteni, legtöbbször a porszívózásban, és meg is köszöntem neki, amikor megcsinálta, szép lett, de... ha volt ,,de", azt megmondtam. És sokszor volt ,,de" különfélékben, apróságok, amikre felhívtam a figyelmét legközelebbre, és akkor vagy megcsináltam én vagy úgy maradt, mert volt tennivalóm. Nagyobbként könyörögni kellett neki, aztán 14 évesen elvileg naponta egyszer átment a lakáson seprűvel, gyakorlatilag elég hányavetin tette, és megsértődött, pedig nem nagy a lakásunk, hogy ne lehetne tíz perc alatt rendesen megcsinálni. Mosogatásnak vagy a zöme sikerült, vagy 2-3 nap alatt elmosogatni. Az ő idejébe belefért, napi harminc percről volt szó, hogy ezeket megcsinálja, amíg én dolgozok (akkor már csak 12 óráztam, plusz oda-vissza út), majd este több napra megfőzök. Nagyon felületesen csinált mindent. Felnőttként is ilyen gondokat tapasztaltam, de már elengedtem a dolgot, nem szóltam semmit.


A lányom otthonában szép rend van, tényleg nagyon szép tiszta, sokkal tisztább, mint amit itthon tartott, avagy nem tartott felnőttként sem. Nem járok hozzá naponta, nem ellenőrzöm, nagyritkán felmegyek hozzá és eszünk egyet, egyszer nála kellett töltenem egy hétvégét, nem telepedek az életére. Nem értettem én ezt, szóval megkérdeztem tőle, mi ennek a változásnak az oka, mert otthon mi volt, erre lazán azt felelte, hogy nincs ,,de", nincs ba**ogatás. De én sosem ba**ogattam, ezen össze is vesztünk. Ő mindig annak élt meg mindent, amikor nevelni és mutatni próbáltam, hogyan csináljon valamit jól, vagy hogyan is csinálhat valamit.


ma 16:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Hidd el, ez annak érződik. Én kb. a lányoddal vagyok egyidős, te pedig hasonlítasz anyukámra. Sokszor van, hogy már én is visszavágok, hogy "akkor legközelebb nem csinálok semmit", aztán persze lenyugodnak a kedélyek és megbeszéljük.


Egyrészt emögött van egyfajta megfelelési, teljesítési kényszer. Megcsinálom, jól akarom csinálni, várom, hogy hazajőve megkapjam, hogy na szép/jobb lett így a lakás (főleg gyerekként, felnőttként nyilván evidens, hogy ezeket meg kell csinálni). De azt sem kapod, hogy jó lett, hanem, "ott kihagytad a sarkot", ne erre, hanem arra csináld, és akkor nem lesz csíkos stb.

Nagyon demotiváló és frusztráló, ha mindig csak a hibáidra koncentrálnak.


Valószínűsítem, hogy nálad is az volt, annyiszor a "de"-ken volt a hangsúly, hogy ha jól is csinált már valamit, abban sem volt sikerélménye, öröme, a házimunka olyan feladat volt az ő szemében, amit ő nem tud sosem 100%-osan jól kivigelezni. Mert mindig volt "de".


Most hogy ez nincs, örömmel töltheti el a tiszta lakás, konyha látványa, és nincs utána semmilyen lehúzás, hogy ez meg az nem tökéletes.


Az lett volna a jó, hogy ha a hibák mellett dicsérsz is, kiemeled, ami viszont jól sikerült. Valahogy ez a közoktatásba sem tud betörni, hogy a hibák kiemelése sokkal kevésbé ösztönöz a fejlődésre, mint a helyes dolgok jutalmazása.


Ezzel már elkéstél.

ma 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
30%
Felnőtt, saját életterét jobban rendben tartja az ember. Amíg otthon volt felesleges, hiszen majd más megcsinálja. Valószínűleg tini korszak is benne volt és csak azért sem csinálta jól vagy tényleg nem törődött vele és csak meglegyen gyorsan.
ma 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Én annak fogok örülni, ha a fiam majd az önálló lakásában ilyen tisztaságot fog tartani. Mert akkor mégis valamit jól csináltam, még ha itthon gyerekként még nem is tart akkora rendet. A cél az önálló életben való boldogulás.
ma 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Katona Dius ***** válasza:
100%
Ez a "de" elég demotiváló, hiába jó szándék vezérelt. Én kistesóimmal úgy oldottam meg, mikor elkezdtem bevonni őket is a házimunkába, hogy "nayon szép lett ügyes vagy, legközelebb még erre és arra figyelj oda". Valahogy jobban motiválta őket, mint a "de".
ma 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Szóval mindig be-beszólogattál neki. Sosem volt semmi sehogy, és még csodálkozol a dolgon. Hát fura ember vagy te is, az biztos.
ma 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Gyerekként honnan tudná mit csinált rosszul ha soha nem kap róla visszajelzést? Ez a nevelés része. Természetes hogy bosszantóvá válik annak aki éppen felnő és a saját lábára akar állni, ezen mind átmegyünk. Huszonévesen a legnagyobb királyság, amikor ott állsz a saját kecóban és senki nem szól bele semmibe. DE! mégis mindent úgy csinálsz ahogy megtanultad otthon XD. Végül eljönnek majd azok a kihívások amikor visszaszaladunk segítségért mert még soha nem meszeltünk vagy szereltünk dolgokat egyedül :D
ma 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Oh ezt én is átéltem. Megcsináltam valamit, ami egy gyerek szintjén elég jó volt, de anyumnak sose volt megfelelő. Mire kamasz lettem, el is ment a kedvem az egésztől. Tudtam bármit teszek, lesz kifogás. Minimum az, hogy nem vagyok elég gyors, miért nincs már kész, vagy hogy áll a kezemben, nézni is rossz.

A gyerekeimet ezért sose kritizáltam, ha valamit dolgoztak. És voala, ahogy nőttek,egyre jobb lett. Porszívózni már nem is szoktam, mert a fiam sokkal alaposabb nálam.

ma 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Fu en meg jobban takaritottam mint anyám neki meg az vllt a baja azert fikázott engem mindig.


Pl ha szivaccsal letörlöd a vizet en rajottem arra hogy amikor már telített a szivacs még nem húzó mozdulattal hanem itatgatással még lehet plusszolni es felszív még akkor is többet. (Tehat húzod a vizen a végén meg még felitatgatsz csak a mozdulatnak)

Erre beszól anyám hogy nem emelgetni kell a szivacsot.


Vagy ordit reggel hogy fakaritsak(igy ébresztett fel..)en meg felkelés után elkezdtem jokedvvel magamban énekelgetve takaritani erre ramszolt de parasztul hogy ne énekeljek. (Tehát takaritani csak káromkodva gyülölködve lehet mert neki az a takaritas)


Aztqn pl a palacsintákat mindig ugy tettem hogy tüpontosan egymas tetejére, (tortaalakzat),(ő meg osszevissza) erre elkezdett a palija elott fikázni meg beleoszolni a palacsintasütésembe hogy gusztustalanul pakolom nem is értek hozzá figyeljek már rá.


Aztan reggelenge csinaltam magamnak szendvicset. Erre egyik reggel kijott lesni hogy ugyan mit szöszmötölök en reggelente cwendben(semmi jo gondolata soha nem volt csak miben sántikálhatok vagy vmi), es mikor meglatta hogy 2 masodperc alatt megkenek tükörsimára egy szendvicset szájhuzva szólt csak annyit hogy haladjál már.


Főzni utált riproppon meg kész olajban sutott hasábburgonyán nőttünk fel es mikor meglátta hogy en meggyszószokat brokkoliszószokat stb csinálok(de kb csak hetente főzök) elkezdett lejáratni mindenkinek hogy lusta diszno vagyok nem főzök.

(Na ő volt az aki nem főzött soha. Egyszer sütött húst csak sütőben előre pácolva, azt meg direkt oda is égette mert nehogymár neki kelljen csinálnia azert se figyel rá)


Anyám az vmi retek rohadás belul. Felnőve ahogy beugranak az emlékek akkor állt össze az egész. Gyerekként még nem fogtam fel.

ma 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!