Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van minden korban egy...

Miért van minden korban egy olyan réteg, aki szerint “régen minden szebb volt”?

Figyelt kérdés

Itt most NEM arra gondolok, amikor valaki a saját fiatalkora után ácsingózik, mert az tökéletesen megmagyarázható neuropszichológiailag.

Arra gondolok, amikor emberek régebbi korok után sóvárognak, amikor még nem éltek, legyen az az ókor, a 19. század vagy akár a 80-as évek. Persze hangsúlyoznám, hogy ezt a kulturális dolgokra értem, tehát pl. zene, irodalom, öltözködés, építészet, tehát tegyük félre azt, hogy mennyire volt fejlett az egészségügy, kinek milyen jogai voltak, stb.

Miért van minden korban csomó ember, aki úgy érzi, “rossz generáció szülötte”, a klasszikus irodalmat jobban élvezi, stb.? Ha beolvasunk egy régebbi szövegbe, ez mindenhol jelen van, már az ókorban is arról álmodoztak, hogy bezzeg 100 éve mennyivel színvonalasabb volt a költészet és hasonlók. Ez egy kicsit kiábrándító, nem tudom elképzelni mondjuk, hogy 100 év múlva emberek tömegei romantizálják a mostani világunkat. Az se tűnik logikusnak a szememben, hogy miért nem úgy vagyunk beprogramozva, hogy mindenki a saját életét/világát/korát élje meg a legotthonosobbnak/legönazonosabbnak. Nem az lenne az emberi agy optimális működése, ha mindenki azt tartaná helyesnek/élvezetesnek, ahol van, nem egy “visszamaradottabb” történelmi kort?



okt. 1. 18:10
1 2
 1/12 meszike91 ***** válasza:
55%
Mert akkor még fiatalok voltak azok akik szépnek emlékeznek rá vissza. Igazából a saját fiatalságuk hiányzik nekik.
okt. 1. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%
Idealizálás. Többnyire a jó részét látják meg sokkal hangsúlyosabban, a negatívat kevésbé. Meg van sok ember aki a jelenben nem találja a helyét, és úgy érzi 1-1 korszakba az adott korszak jellemzői alapján jobban illene. Ez egyébként még igaz is lehet. Csak ugyanez van általában amit az elején mondtam, az előnyöket sokszor túlromantizálják, a hátrányokat meg alulbecsülik. Gyakran már 10 évvel ezelötti emlékekre is így gondol vissza az ember, nem hogy arra amikor még nem is élt, csak a fantáziájában él róla egy kép.
okt. 1. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
85%

#1


mielőtt legközelebb válaszolnál, olvasd el a kérdést is.

okt. 1. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
31%
Mert vannak emberek, akik nem boldogulnak felnőttként, és visszasírják a gyerekkorukat.
okt. 1. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

1-es és 4-es, a kérdező írta, hogy nem arra gondol, amikor xy gyerek volt, hanem régebbi korszakokra. Amikor még nem is élt.


Szerintem egyszerűen csak idealizálják a korábbi korszakokat. Most a sok korabeli sorozat miatt érthető (számomra), de azt nem tudom, hogy egy 16. században élt ember is így vélekedett-e a korábbi korszakokról.

okt. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem pont azért van ez, mert nem éltek abban a korban.


Aki nem találja a helyét az életben, az nagyobb eséllyel fantáziál arról, hogy bezzeg egy másik világban sokkal jobban megállná a helyét! Erre tökéletes alap a múlt, hiszen az ismerős is valamennyire (a teljesen ismeretlen ijesztő lenne), ugyanakkor nagyon könnyű csak a jót meglátni benne.

okt. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
63%
Hát ahogy olvastam pl a Páll utcai fiúkat, én szívesebben éltem volna abban a korban.
okt. 1. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
az értelmesebb emberek nem azért sírják vissza azokat a korokat, amikor még csak nem is éltek, mert azt gondolják, hogy akkoriban annyi minden olyan dolog volt ami számukra pozitív, érdekes, izgalmas, akármicsoda lett volna, hanem mert sok olyan dolog NEM volt, ami most van, és szar.
okt. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Én például nézem a régi filmeket, főleg Amerikaiakat és azt érzem, hogy én sokkal jobban érezném magam abban a világban. De akár csak a gyerekkori világom is szebbnek tűnt a maga "szoci" jellegével.
okt. 1. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Valószinűleg azért, mert az ember egy idő után képes elfelejteni a sok rosszat és ami megmarad azt jó emlékként hozza fel (vagy legalább is próbál jót keresni a rosszban). Ahogy pedig a világ változik így utólag visszatekintve minden korszaknak megvoltak a sajátosságai amikből a jó dolgokat hiányolhatunk a jelenből. Szóval inkább a múlt egyes részeit kiemelve mondhatjuk azt, hogy "régen ez, vagy az jobb volt". Mert ez mellet sokszor figyelmenkívül hagyjuk a rossz dolgokat és a nehézségeket is, amikből szintén voltak.
okt. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!