Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Társadalomkritika 1532-ből....

Társadalomkritika 1532-ből. Mi a véleményed az alábbi írásról?

Figyelt kérdés

Niccolò Machiavelli írta meg a világ talán egyik legfélelmetesebb könyvét a fejedelmet, amelyet 1532-ben adtak ki. Mint ismert, ez a könyv lett az alapja "a sötét triád" egyik tagjának, amelyet maciavellizmusnak nevezünk.

Az olasz filozófus olyan hátborzongató dolgokat ír a könyvében, minthogy "Az embereknek úgy kell ártani, hogy ne lehessen félni a bosszútól".

Azt azonban talán kevesen tudják, hogy a szerző nem csak a gonoszság eszközeit kínálta fel, hanem alaposan elemezte is az embereket.


Íme egy részlet:


"Az emberekről ugyanis általában elmondhatjuk, hogy hálátlanok, ingatagok, színlelők; a veszélytől visszarettennek, harácsolásra hajlamosak; ha adakozó vagy velük, lábad elé vetik magukat, életüket és vérüket kínálják, de mihelyt szorult helyzetbe kerülsz, fellázadnak ellened... Inkább támadnak az emberek olyan valaki ellen, aki megszerettette magát velük, mint akitől félnek; mert a szeretet olyan egyezség, amelyet az emberek rosszasságból és minden alkalommal, mikor érdekük kívánja, érvénytelennek tekintenek; a félelmet pedig a büntetéstől való rettegés ébren tartja... olyan ostobák az emberek, s olyannyira csak a mának élnek, hogy aki be akarja csapni őket, mindig megtalálja köztük a maga emberét".

(Niccolò Machiavelli - A fejedelem, 88-89; 92. oldalak)


2024. jún. 27. 12:47
A kérdező szavazást indított:
Ma is igaz.
Részben igaz.
Ma már nem igaz.
9 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
81%
Ez lazábban értelmezve nem csak az emberekre, hanem úgy minden élőlényre igaz, csak szólok...
2024. jún. 27. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

#1


Szűken értelmezve azonban csak az emberre igaz. Az állatok ösztönösen cselekednek, ezért nem tartjuk bűnösnek az állatokat, amikor elkövetnek valami olyasmit, ami emberi gondolkodással bűn. Az ember azonban nincs kiszolgáltatva teljesen az ösztöneinek, hanem intelligens, képes döntéseket hozni, és mégis ez van, amit a szertő leírt.

2024. jún. 27. 13:00
 3/10 A kérdező kommentje:
*szerző leírt
2024. jún. 27. 13:01
 4/10 anonim ***** válasza:
69%
Majd egyszer elolvasom ha lesz rá alkalmam.Szerintem a leírtakat a pórnépre értette ahogy ma a fogyasztói társadalomra.A leírtak alapján ez nem gonoszság hanem jéghideg racionalitás,uralkodás,hatalomgyakorlás ami intelligenciával párosulva ilyen dolgokat eredményez.
2024. jún. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

"...kegyesnek, hűségesnek, emberségesnek, őszintének, vallásosnak kell látszani, és annak lenni; de lélekben mindig elkészülni az ellenkezőjére, hogy ha a szükség úgy kívánja, aszerint tudjon cselekedni... Mindenki azt látja, milyennek mutatod magad, és csak kevesen értik, milyen vagy valójában..." (93-94. oldal).


Egy zseni volt ez a pasi. :)

2024. jún. 27. 13:33
 6/10 anonim ***** válasza:

"Az embereknek úgy kell ártani, hogy ne lehessen félni a bosszútól"


Nyilván mindenki igyekszik úgy kitolni a másikkal, hogy az ne üthessen vissza rá. Ebben semmi új nincsen. Te magad sem ugyanúgy fogsz reagálni egy 40 kilós nő esetében mint ahogy reagálnál egy 5 fős cigány galerivel szemben.


"Az állatok ösztönösen cselekednek"


Ez igazából nem igaz, az állatok is követnek el bűnöket, csínytevéseket, akár ölnek is pusztán kedvtelésből, szórakozásból.

2024. jún. 27. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%

Hallod, ez nem több, mint közhelyes önigazolás, annak is az egyik legszánalmasabb fajtája. Azért kell aljasnak lenni, mert mások aljasak, és így az én aljasságom már nem is aljasság, hanem okosság.


Az alsós gyerekeim szoktak így érvelni, és ezt nevezed zseninek. Remélem, nem vagy több 16-nál.

2024. jún. 27. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nem azt mondja, hogy aljasnak kell lenni, hanem azt, hogy aljasnak is tudni kell lenni. Ő nem osztja fel a világot jó és rossz oldalra, hanem azt a tanácsot adja, hogy az adott helyzethez kell tudni alkalmazkodni.


Fontos azonban megjegyezni, hogy Machiavelli ezt a könyvet nem a hétköznapi embernek írta. Konkrét címzettje volt, amiben azt magyarázza el, hogy milyennek kell lenni egy fejedelemnek.

2024. jún. 27. 16:19
 9/10 anonim ***** válasza:
#7 Ja igen, ez technikailag elég egyoldalú megközelítés egyetlen embertől.
2024. jún. 27. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
52%
Ma is igaz és ezt mindenki tudja, csak senki sem akar ezen változtatni valami oknál fogva.
2024. jún. 27. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!