Jelenthet valamilyenfajta személyiségzavart az ,ha egyes szeretetnyelveken nem igazán tudok kommunikálni?
Az ajándékozás az egyik ilyen. Szinte teljesen énidegennek érzem és nem is tudok és nem is szeretek ezen a szeretetnyelven kommunikálni. Teljesen racionálisan közelítek ehhez a szeretetnyelvhez és a fogyasztói társadalom kóros kivetüléseként tudok csak rátekinteni.
Ha én kaptam ajándékot, annak sem tudtam igazán örülni szinte sohasem, mert elég ritkán (~0 alkalom) kaptam olyan valamit, amire úgy igazán vágytam volna.
A másik szeretetnyelv, amin nehezen (talán kicsivel jobban, mint a fentebb leírttal) tudok kommunikálni, az a szívességek. Adása és kapása is. Az extrém és túlzott mértékű bizalmatlanságom a többi ember irányába állhat a hátterében.
Elég pocsék volt a családi hátterem. Apám nárcisztikus, amit az ő nyomorúságos gyerekkora idézhetett elő nála. Anyám is hasonlóan "defektes". Lánytesóm is ilyesmi.
Meg lehet tanulni valahogyan elfogadni és jól használni a fentebb leírt szeretetnyelveket és ha igen, akkor hogyan lenne érdemes hozzákezdeni a tanuláshoz? Lenne még értelme, vagy inkább már hagyjam a fenébe így 50 felett?
Az nem ajándék, ha a párod elvisz vacsorázni?
Vagy kapsz egy könyvet, amire régóta áhítozol?
Vagy hoz egy csokor virágot?
Elég sivár lélekre vallana, de látok reményt
arra, hogy ez megváltozik.
Vagy amikor a lányod süt neked egy tepsivel,
amit nagyon szeretsz?
Vagy az unokád rajzol neked egy szépet?
"Ha én kaptam ajándékot, annak sem tudtam igazán örülni szinte sohasem, mert elég ritkán (~0 alkalom) kaptam olyan valamit, amire úgy igazán vágytam volna."
Ha egy téged szerető közegben élsz, akkor nem igy kapsz, hanem olyat kapsz amire igazán vágysz. Ezen gondolkozz el. Egy negatív közegben hozzádvágnak valamit, amire semmi szükséged, sosem érdekelt, tőled idegen-még ha milliókba is került.
A téged szerető közegben az embereknek mindig csendes figyelemmel kisérik mit ejtesz ki a szádon, és úgy tesznek mint ha nem hallották volna, viszont az első alkalomkor, a meglepetés ott lesz előtted.Pontosan az amit kiejtettél a szádon és még el is fogod sírni magad a meglepetés erejétől..
kb. ennyi a különbség.
Az, hogy egyes szeretetnyelveket nem beszélsz, még nem a személyiségzavar jele. Sőt, természetes dolog.
Nem gondolnám, hogy feltételnül ezt meg kell változtatni. Elég már az is, ha fejben el tudod fogadni és meg tudod érteni, hogy amikor valaki ajándékot vesz Neked, vagy szívességet tesz, akkor a szeretetét fejezi ki számodra.
Minden bizonnyal Neked is vannak olyan gesztusaid, amivel a szeretetet kifejezed, viszont a másik számára fura, vagy nehezen elfogadható.
---
Ha mindenáron fejleszteni szeretnéd, akkor érdemes kicsiben elkezdeni. Vegyél valakinek egy csokit. Figyeld meg a reakcióját. Tudatosítsd magadban, hogy "lám, mennyire örült neki! Ezt én okoztam neki, azzal, hogy csokit kapott tőlem."
Eleinte "üres" lesz. Ez normális. Kitartónak kell lenni.
Ha sokáig ismételgeted ezeket a gesztusokat + a tudatosságot, előbb-utóbb hozzászoksz. Nem valószínű, hogy ez lesz az elsődleges szeretetnyelved, de legalább elkezded "beszélni".
Egy hálátlan keserű ember vagy.
Ne bújj címkék meg szeretnyelv bla bla.
Ó, hát mintha magamat olvasnám pár évvel ezelőttről. A családi hátterem is hasonló, annyi a különbség, hogy én nem hiszek a személyiségzavarokban, de a leírásból hasonló a dinamika.
Ha ilyen környezetben válsz felnőtté, az emberi kapcsolatokat tűröd, nem élvezed, így nem érdekelnek a másik vágyai. Én azóta nagyon megszerettem az ajándékozást, de sok változás kellett hozzá, elsősorban az, hogy jelen legyek az emberi kapcsolataimban. Kellett hozzá pszichodráma (130 órányi önismeret), ajánlom neked is. Nálam épp itt lapul Szabó Magda Régimódi történet című könyve, amit megvettem anyumnak, mert mikor meséltem, hogy olvastam tőle az Őz című könyvet, elköpte, hogy ez a könyv régóta szerepel a listáján. De ehhez kellett az, hogy megbocsássak neki a szarságaiért.
Olyan dolgokat soroltál fel, amik a másikra figyelésről szólnak, ami nem megy, amíg rettegsz mindenkitől. A pszichodrámát tényleg nagyon ajánlom (és én kis pénzből, albérletben nyomorogtam ki az árát, tudom, hogy drága).
#8 Köszönöm szépen ezt a választ is! Erről a pszichológiai területről még csak most értesültem először.
Kérdezni szeretném Tőled, hogy kb mennyibe kerülhet most egy ilyen pszichodráma "kurzus" és hogy alkalmanként kb mennyi időt vesz igénybe az ezeken való részvétel?
Elég ígéretesnek tűnik amúgy a dolog, viszont egy-két gondom az rögtön felmerült, pl hogy sokat kellene utaznom hozzá, mert vidéki, csongrád megyei vagyok.
Főleg Budapesten rendezik ezeket, az nem jelenthet problémát, hogy az én gondolkodásom úgymond nagyon vidékies, míg a többieké meg nagyvárosias? A beilleszkedés ettől végbemehet, vagy rövid időn belül én lennék ott a csoport fekete báránya és csak akadálya lennék az érdemi munkának?
Egyébként főleg a gyerekeink miatt szeretnék jó irányba változni, hogy jobban tudjon működni közöttünk a szeretet. Sajnos eléggé örömtelenek az iskolás éveik, mert ahogyan írtad is, ők is kénytelenek eltűrni azt a közeget ahol éppen vannak és nem nagyon élvezik az ottani légkört, a társaságot, pedig elég jó nevű iskolába járnak. Sokat panaszkodnak tanárra, osztálytársakra egyaránt.
Szülőkkel sem lesz egyszerű a jövőbeni helyzetem, mert nagyon másként forognak a fogaskerekek odabent a fejeinkben. Könyvekről szinte egész életünkben nem is nagyon beszélgettünk, az internet megjelenésével meg csak tovább mélyült a közöttünk húzódó szellemi és világlátási szakadék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!