Miért számít menőnek átvenni a cigányok beszédstílusát?
önbizalmat sugároz. Jól esik így beszélni. :) Szerintem azt látják, hogy aki nyilvánosan így beszél, az mindig magabiztos, és ezt szeretnék ők is átélni.
Megmég,meglepő,váratlan, szokatlan lehet ez nem cigánynak a szájából, szóval nem mindennapi, ezzel picit egyedi lehet, menő lehet,kitűnhet.
Mert nem feltétlenül "sémákat"/régi sablonokat használ, hanem tanul új szavakat. Ha valaki jól beépít egy új, akár szokatlan szót, az intelligenciára is utalhat.
Meg pl én néha használom úgy itt humorkategóriában a "dik" szót a rácsodálkozás szavaként, szerintem az aranyos, amikor valaki direkt humor-kategóriában ezzel csodálkozik rá valamire.
Meg amikor nem humorkategóriában, hanem simán rácsodálkozik valaki, arra is tetszik nekem a 'dik', bár azt én úgy nem használom, de amúgy tetszik.
Borsod mélyén lehet hogy menő.
Normális helyeken, értelmes emberek között nem.
#13:
Nem, vagány sem leszel tőle. Egyébként volt egy haverom, akit ezért vertek meg a cigók, mert hülyéskedett a szlengükkel, ők meg meghallották, azt nekik meg ez nem igazán tetszett, azt hitték, hogy rajtuk szórakozik.
Szal nem olyan poénos dolog ez.
Ami viszont sajnálnivaló, az az, hogy az ritka, amikor valódi eredeti cigány nyelvtudás is áll a dolog mögött, és a hanglejtés is csak ennek a szerves része.
Kevesen tudnak szépen folyékonyan az eredeti cigány nyelven beszélni, és még jó esetben is inkább csak az 50-es korosztály, de az is nagyon ritka. Ha ilyet kifog az ember, az jó tud lenni, sokkal szebb az eredeti, még az öregektől hallható cigány nyelvhasználat, mint az a műviesen legyalult színtelen hivatalos beszédmód, amit tankönyvekből tanul vissza néhány ember. Én is ezt tanultam, de öregeket hallva jó hallani hogy ők még menyire máshogy, az őseiktől
természetesen leszármaztatott módon beszélik.
Amit néha felvidéki vagy erdélyi videókon, vagy romániai felvételekből lehet hallani, cigány közösségeknél, az is tud jó lenni. De ezt szerintem nem lehet csak úgy utánozni, hanem szerves és hosszú tanulás áll mögötte (nyilván többnyire egyszerűen a természetes nyelvelsajátítás részeként). Sajns a xx. xxi. században a nyomor a legtöbb ilyen közösséget tönkretette, a fiatalok nagy része már sokszor gyökértelenül nőtt föl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!