Milyen lett az IQ teszt eredményem?(nem érzem magam fogyinak, mert dolgozom ellátom magam)
22 éves Fiatal férfi. Stickler szindróma miatt többszörös érzékszervi fogyatékossága van, erősen rövidlátó(-19D) és erősen nagyothall. Hypertonia!
Pszichiáter szakorvos MAWI teszt elvégzését kéri. Speciális iskolában végzett 11osztályt, kertész szakmát szerzett, tanulási nehézségei nem voltak. Pszichomotorosan kissé meglassult,figyelmi funkciók alacsonyabb szintűek.MAWI teszt eredménye: IQ=68, VQ=80, PQ=58. Ez az eredmény összességében és a performációsrészpróbák tekintetében az enyhe mentális retardáció szintjének felel meg. A performációs részbennyújtott teljesítménye egy övezettel jobb, az igen alacsony intelligenciaövezetbe esik.Az intelligenciastruktúra rendkívül kiegyenlítetlen, erősen verbális túlsúlyú. Az egyes részpróbákbanmutatott teljesítményekben is nagy különbségek vannak. Az objektív profil minden részoróbában elmaradaz életkora és az iskolai végzettsége alapján elvárható szinttől.A teszt eredménye alapján összességében enyhe mentális retardációnak megfelelő intelligenciaszint írhatóle, azonban figyelembe véve a klinikai képet és az érzékeszervi akadályozottságot értelmi fogyatékosságnem valószínű.Gál A , klin. szakpszichológus
Le is van írva, hogy nem vagy értelmi fogyatékos. Dolgozol, ellátod magad, ez nagyon jó.
A számokat nézve az IQ-d alapján már értelmi fogyatékosnak számítanál, de mégsem vagy az, mert ügyesen kompenzálsz. Azt is írja, hogy talán a rossz szemed miatt lett gyengébb a teszt.
Sértegetés nélkül írom amit írok és vedd komolyan!
Egy nagyon magas IQ-val rendelkező egyetemi docens, vagy Professzor nagy háttértudással képes azt mondani, hogy szinte nem tud semmit. Bölcsessége abból ered, hogy minél többet tanul, és fedez fel, annál inkább be kell látnia, hogy a tudásának az a szintje még csak a jéghegy csúcsa, ami kilátszik a tenger szint feletti jégből. Mindaz ami a tengerszint alatti jégben ott van, az SOKKAL több.
Ebből következik az, hogy aki meg sem közelíti, és el sem éri azt a szintet ami a professzoré, és ki sem tudja nyilvánítani hogy mennyire sok mindent tanulhatna még, mennyivel bölcsebb, okosabb, logikusabb lehetne, az él amolyan boldog tudatlanságban, mert az Ő egyszerű világában az is elég neki. Ezért tudsz úgy élni, hogy nem veszed észre azt, hogy kevesebb lennél.
Ha mégis össze akarjuk mérni az embereket, akkor úgy képzeld ezt el mintha indulsz egy futó versenyen, és te is beérsz a célba csak nem elsőnek. Ugyan nem nyersz, de te is teljesítetted a távot, amit le akartál futni. Nos ezt bonyolítom azzal, hogy most a leghosszabb távú futóversenyre nevezel be, olyanra ami neked NAGY kihívás, meghaladja a képességeidet, és máris meglehet hogy valahol félúton ahol elfáradtál feladod, és nem érsz be a célba. Összehasonlításként nem csak hogy nem lettél benne az első 3 helyezettben, vagy az úgynevezett élbolyban, de végeredményképpen meghaladta a képességeidet a táv teljesítése. Nos ez az a pont ahol te ebben gyengébb voltál. Az élet számos területén vannak olyan kihívások, amikben te nem szerepelsz az élbolyban, és lehet hogy nem oldod meg a feladatot, hanem feladod és tovább lépsz.
Gondolj arra, hogy amikor azt a tesztet kellett kitölteni, akkor is voltak olyan kérdések vagy feladványok, amikre nem tudtad a választ és kihagytad, átugrottad, vagy nagyon sokáig töprengtél rajta, emiatt lett kevesebb a pontszámod, mert más ember másodpercek alatt megoldotta volna azt. EZ az amiben gyengébb vagy. Nem fogyatékos, hanem alulteljesítő az átlaghoz képest. Mindaddig míg beérsz a célba akkor is amikor a sor végén kullogsz, azt fogod érezni hogy nem vagy fogyi, ellátod magadat, és ez így is van. Azok akik nem értek be a célba azon a jelképes futóversenyen, azok a személyek kerülnek be a "fogyatékos" kategóriába, mert a kitűzött célt önerőből nem tudták teljesíteni. Ha valaki őt bekísérné a célba, ha valaki felemelné, becipelné akkor ugyan beérne, de segítséggel és az igazán fogyatékosoknak kell a segítség legyen az bármi, mosni főzni rájuk, vagy gondoskodni róluk.
Gondolj arra, hogy nem vagy fogyi csak kisebb tempóban teljesítő. Nem lehet mindenki aki beér a célba első, vagy élbolyban teljesítő személy, de azért teszik ezt az emberek, hogy mégis többnek érezzék magukat azoknál akik még ezt sem tették meg.
Ha jobb intelligencia szintet akarsz elérni, akkor sokkal több elgondolkodtató, töprengő feladatot kell megoldanod sikerrel ahhoz, hogy az agyadat tréningben tartsad. Az annyi mint a sport az izmoknak. Sokan keresztrejtvényeket fejtenek ami nem segít sokat, csak szinten tart mivel azáltal nem felejti el az ember azokat a dolgokat, amiket valaha megtanult, mivel fel kell idéznie, de új szinapszisokat nem alkot az agyban így az agy nem fejlődik csak lassabban hal el. A találós kérdések kitalálása okoz többlet gondolkodást, mert rá kell jönni a megoldásra.
Minden amit feladsz és nem oldasz meg, nem vezet eredményre, az nem nevezhető tréningnek. Ettől még teljesítesz, de nem növekszik a teljesítményed.
Túl sok reményt nem fűznék ahhoz, hogy rendszeres tréninggel eléred majd a 100 IQ határt, de ha mondjuk 68 helyett kis tréninggel 80 lesz az elért pontszámod, már az is segítség. Miért is? Mert az életben adódó problémákra való problémamegoldó képességed fejlődik ezáltal. Például ha Budapesten kijössz a metróból és van 8 kijárat, és legalább egyszer kijöttél már az egyiken majd memorizáltad hova vezet a másik 7 kijárat, akkor minden más esetben amit nem rutin szerűen teszel, tudni fogod a jobb probléma megoldó képesség okán, hogy a helyes kijáratot válaszd, és ne kelljen több próbálkozással ott kijönni, ahol eredetileg is szerettél volna, így még arra is több esélyed lesz hogy mondjuk a villamos csatlakozást elérd, és ne késd le amiatt mert időbe telik többször visszamenni az aluljáróba, és egy másik kijáratot választani.
Igaz hogy ez csak 1 példa volt, de az élet tele van ehhez hasonló helyzetekkel, ahol a döntést másodperceken belül vagy töredék idő alatt meghozni a sikerhez. Időben elugrani egy kontrollálatlanul száguldó autó elől, amiben a vezető elvesztette az eszméletét, és letér az útról, pechesen a buszmegállóban állók felé. Időben meghozott jó döntéssel megúszható egy baleset, míg hezitálással csökken az az idő, ami rendelkezésre áll elugrani az autó becsapódásának irányából.
Minél több lesz az IQ-d annál egyszerűbb lesz megoldani egy "problémát" illetve feladatot. Akkor sem fogod okosabbnak érezni magad csak mások látják rajtad hogy fejlődtél.
Akarsz fejlődni? Akkor tréningezz. Amikor lehet használj "fejtörő" feladványokat segítség nélkül. Nem fog mindegyik sikerülni, még OKOS emberek sem mindig jönnek rá a megoldásra. Az ÚT pedig az hogy gondolkodsz, sejtszaporulattal jár az agyadban, így lehetsz okosabb, de ehhez évek kellenek, mivel az agy teljes sejtállományának kicserélődéséhez 10 év kell. Tartalmasabb és jobb életed lehet minél inkább okosabb leszel és minél önállóbb. Az önállóság pedig nem csak abban áll hogy el tudod látni magad, hanem abban is hogy milyen minőségben és mennyi energia befektetéssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!