Az ember a leggyorsabb élőlény a világon?
"párszáz évvel korábbi stramm ember még igen - képes akár napokon át is tartani az 5-8 km/h sebességét, gyakorlatilag megállás nélkül."
Azért itt hatalmas a különbség az 5 és a 8 km/h sebesség között.
Utóbbi már nem feltétlenül igaz, előbbi meg egy sportosabb, rendszeresen edző, túrázó számára hozható szint.
5 km/h az a tempósabb gyaloglás. 8km/h pedig már egy tempósabb hosszútávfutás. Alap állapotában az ember több 100 éve sem volt rákényszerülve, hogy több napon keresztül folyamatosan fusson.
15, már megbocsáss, de az 5 km az az alaptempója eg ylekényewlmesedett városi embernek:D
És az idézett mondat lényeg enem az 5 km volt, hanem hogy napokon keresztül...
Többszáz éve már valóban nem volt rákényszerülve. Bár a középkorban teljesen normális volt gyalog menni Bécsből Debrecenbe...
De a homo sapiens gyalog jutott el a világ minden tájára. Gyalog haladt végig Afrikából előbb Eurázsiába, majd Amerikába. Persze, nem egyik napról a másikra tette, de a vándorlások jelentős része nem úgy történt, hogy csak 10 km-el költözött arrébb a csapat.
Egyébként még ma is léteznek gyüjtögető népek, ők a mai napig ezt a fajta brutális vándorló életmódot folytatják, ilyen napi 80 km-ek teljesen átlagosak náluk.
Sőt, Afrika egyes régióiban sajnos az átlag ember is így van. Van pl egy magyar szerzetes-szemészorvos aki valahol Afrikában gyógyít és bizony a betegei van, hogy 200 km-t gyalogolnak azért, hogy meggyógyítsa őket. Beletelik 3-5 napba, dehát a muszáj nagy úr.
#16 Már megbocsáss, de tisztában vagyok vele milyen az 5 km tempó.
Nyilván ez egy átlagosan tempós normál mozgás, amit egy edzettebb, felkészült ember napokig, hetekig tud tartani, átlagos ember meg az első buszig.
Alapból nem mindegy, hol kell ilyen tempót menni, hegyre fel-le, keresztül a susnyáson, vagy sík aszfalton. Nyilván csodák nincsenek az átlag gyaloglásnak egy tempója van és onnantól inkább az időtartam számít, hogy ki meddig bírja.
"Bár a középkorban teljesen normális volt gyalog menni Bécsből Debrecenbe..."
Ez is csak féligazság, mert messze nem volt természetes, nem is mentek annyian, és ha tehették akkor ott is közlekedési eszközöket választottak, postakocsi, lovak.
Plusz nyilván ott van az időtényező, ma is bárki lesétálhat Bécsbe Debrecenből ha van rá egy hónapja.
A 80 km-t kétlem, hogy átlagos lenne, az gyakorlatilag egész napos folyamatos aktív menetelt jelent. Gondoljunk csak arra, hogy a Kinizsi 100-asnak 24 óra a szintideje és edzettebb túrázók tempósan 20-22 óra körül szokták hozni.
Alapból nehéz a gyűjtögető, vadászó törzsek mindennapjait összehasonlítani a "modern" ember havi 40-60 órás gályázásával.
200 km-t legyalogolni sem 3-5 nap hanem 5-10 között van. Nyilván a kényszer nagy úr, de itt sem a mindennapos életformáról van szó. Mint ahogy nálunk is sokan csinálnak mondjuk egy Kéktúrát egyhuzamban 50-60 napig bárminemű előkészültség nélkül.
18, senki nem állította, hogy a mai, modern, európai emberről lenne szó.
A homo sapiens sapiensről van szó. A faunk képes lenne rá, ha nem a gép előtt bszná az idejét.
Nyilván gepárdból sem a lusta, sérült, kivénhedt tempóját nézik, ha a faj képességeire kíváncsiak.
A fajunk simán képes volt ilyesmire 1-2ezer évvel ezelőtt, azóta meg csak az életmódunk változott, a fajunk nem.
Tudom miről van szó, nem kell a mellébeszélés.
És szimplán nem igaz amit állítasz. Hiszen az embernek testi felépítéséből adódóan mindig is hasonló teljesítményszintje volt.
Sőt, ma sem csak a "gép előtt bszik" létezik, a sok célirányos edzéssel, tápanyaggal olyan szintű rekordok születnek évről évre, amik akár csak pár évtizeddel ezelőtt is elképzelhetetlenek voltak.
1-2 ezer évvel ezelőtt is hasonló teljesítmény volt ha a szimpla tempót és megtett kilométereket nézzük. Az ókori római és görög időkben is 30 km körül volt a napi járóföld, ugyanez volt a középkorban is. És nagyjából ez van ma is. Nyilván mehet az ember 40-60-100 km-eket is, de nem ez lesz az etalon. Régen sem ez volt.
Az egész érvelésed ott bukik, hogy nincs olyan, hogy "mai ember". Nincs konstans "az ember". 8 milliárdan vagyunk, akár csak országon belül is ott vannak az elhízott Molnár Krisztiánok akik mozdulni nem tudnak, meg ott vannak a Simonyi Balázs ultrafutó félék, akik 16 nap alatt lefutják a Kéktúra 1170 km-ét napi átlag 70-80 km-t megtéve. Meg a kettő között ott van több millió különböző szinten lévő ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!