Miert halogatok mindent?
Halogatás tipikus okai:
1: túl komplex a feladat, nem tudod, merről kezdj hozzá, emiatt csak kerülgeted. Én erre azt szoktam csinálni, hogy ágondolom, milyen lépésekből áll, és meghatározom, melyikkel kell kezdeni. Ha már elkezdtem, a haladás érzete adja a motivációt.
2: túl nagy a feladat, ami lelomboz, mert azt érzed, hogy sosem lesz kész. Ugyanaz a megoldás, mint az elsőnél: keress kisebb részfeladatot, és fókuszálj arra. Egyszerre mindig egy kicsit.
3: nem tudod, hogyan kell megcsinálni. Ilyenkor hasznos lehet tanácsokat, tippeket gyűjteni tapasztaltabb emberektől, hogy megjöjjön az ihlet.
4: alábecsülöd a feladatot, és azt gondolod, ó, bőven van még időd. Erre is a tervezés és részfeladatokra bontás a megoldás plusz a feladatok kb megbecsülése időben. Ez hamar megmutatja, hogy mennyi időd van valójában.
5: valójában nem akarod megcsinálni. Ez kemény dió. Ilyenkor érdemes önreflexiót tartani, és elgondolkodni, mi áll a háttérben. Lehet, hogy belül nem értesz egyet a feladattal, vagy azzal, hogy neked kell megcsinálni. Ha körüljártad a problémát, lehet, hogy találsz jobb megoldást, vagy ellenkezőleg: te is belátod, hogy ez a jó, és megszűnik a probléma.
6: nincs önbizalmad elkezdeni, úgy érzed, nem vagy rá képes. Ilyenkor meg lehet beszélni egy bizalmas baráttal a dolgot, aki egy kis lelket önt beléd.
Olvasd el: Petr Ludwigh: Vége a halogatásnak c. könyvét.
Rangsorold a dolgokat, mi a fontos, nehéz, és az mentén indulj neki a feladatoknak. Az út-, azaz a feladatok ellátása könnyebb, mint a várakozás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!