Fiatalok szempontjából még ma is "digitálisan buta"-nak érezni egy 40-50 éves embert?
Ez nagyon kirívóan a 90-es, aztán erősen a 2000-es évek elején érződött, hogy az akkor gimis, egyetemista korosztály villámgyorsan tanult bele és nőtt fel a szinte berobbanó modern digitális technológiákkal, míg az akkor 40-50 évesek, akik szocializmus zárt világában szocializálódtak, tömegesen zárkóztak be a kis világukba és már nem tudták befogadni a számítógépes világot.
Akkoriban még nem arról volt szó mint ma hogy jó tudok a TitkTok-ról de azt inkább gimisek meg az alatti korosztály használja ezért én nem, mert én 40-en vagyok, hanem akkor olyan problémák is voltak hogy sokan annál megakadtak hogy a számítógép egere és a monitoron mozgó egérmutató közti összefüggést sem értették.
Akik ma gimisek és egyetemisták, ők a mai 40-50 éveseken éreznek bármi ilyen értetlenül nézést, hogy "én már öreg vagyok ehhez" és nem értem stb.?
Anyám konkrétan letagadja, hogy mit ír a monitoron, mikor Messenger videochat segítségével adom az insztrukciókat, hogy hogy nyomtasson ki valamit. Ő nem lássa, ő nem érti, az nincs ott, nem tudja mi van.
Apám jelszavát valamelyik hírdetőoldal hibásnak érezte, hiába hogy azt írta, amit elvileg megadott. Mondtam, hogy akkor változtassa meg. Ő meg nem értette, hogy akkor most mi van, pedig a bejelentkező oldalon nagy betűkkel írja, hogy "Elfelejtetted a jelszavad?", s még nincs is valami sok figyelemelterelő szöveg.
Mikor mondom, hogy "ezt zárd be" rákérdeznek, hogy "az x-el?"
Mikor átállítottam a Win7 témát teljesen személyre szabottra, anyám nem tudta kikapcsolni a gépet. Pedig minden ugyanott volt, csak a start menü ikonjának más volt a képe (nem a Windows logo, hanem egy atom), a kikapcsolás felirat meg lila keretben volt a fekete helyett.
Az ötvenes éveikben vannak mindketten.
3#
De nehéz, mikor úgy random felhívnak, mikor a koliban vagyok, hogy valami baj van a géppel, aztán azt se tudják felolvasni, hogy milyen hibakódot ír ki. Vagy anyám már kezd megtanulni képet küldeni és a videóhívást felvenni, de negyon nincs képben azzal, hogy arra fordítsa a telefon kameráját, ahol valami információ van.
Bár még mindig jobb, mint régen, amikor csak utólag mondták, hogy valami baj van, valamit ki írt, de azt még véletlenül se jegyezték volna meg, hogy mit, aztán én találjam ki...
Nemrég is újra kellett tegyem a Windowst, mert a Startup Repair befagyott, és valahogy összehozták utánna azt is, hogy teljesen fekete lett minden. Pedig a Startup Repairt meg tudtam volna oldani máshogy is, ha csak az legyen a baj, s nem kellt volna napokat töltsek azzal, hogy letöltsem a Windowst, kiírjam usb-re, feltelepítsem, feltegyem a drivereket, a frissítéseket, s gondolkodjak, hogy még mi kellhet oda. :)
Hááát még a mostnai 40-50es emberek még mindig nem az igaziak. Nyilvánvalóan bőven előrébb vannak mint a 10-20 évvel ezelőtti 40-50esek 8azaz a ma 60-70esek), de nag yáltalánosságában még mindig messze állnak a felhasználói rutintól.
Oké, anyám torrentezik, apám meg ad-vesz a jófogáson. Deeee pl apámnak is nehézséget okoz a facebook... mármint pusztán a belépés:D
meg csak pár éve sikerült kigyomlálni belőlük, hogy "nem gmail.hu hanem gmail.com". Mindig jött a válasz, hogy "dehát feldobja magától, hülyeséget csak nem ajánl fel!". De azért ajánlja fel, mert a múltkor is azt írtad be és megjegyezte!:D
Anyósom nagynehezen megtanulta használni a szóközt és már a kérdőjelet is ki tudja tenni.:D Mondjuk azt még nem érti, hogy mobilon azért tud videofonálni és sázmítóépen azért nem, mert a számítógépbe nincs bedugva kamera és mikrofon:D
Meg "a Juditnak küld át emailben.... hogyhogy hova, hát a Juditnak... milyen cím, hát biztos van ilyen szabójudit kukac valami, nem?":D
Szóval vannak még jelenetek:D De nyilvánvalóan sokkal jobbak mint a korábbiak.
Viszont internet-kultúrában meg már huszonévesként is le vagoyk maradva, mert a mostani tinik olyan ütemet diktálnak, hogy pföh:D Gondolom mi is azt idktáltunk anno, szóval nem panaszkodom, csak néha boomernek érzem magam a nálam 10 évvel fiatalabbakhoz képest is:D
Összességében az Y generáció (1980-96) az ami rutinosan, felhasználói szinten képes hasnzálni a gépeket. A menürendszerek, jelek, kattintások meg ilyesmik struktúrája ennek a generációnak égett be, az idősebbeknek ez nem ennyire egyértelmű. Mi, az Y generáció úgy tájékozódunk a menük között mint nagyanyám a húspultnál, és úgy használjuk az egyes gombok funkcióit, mint apám a csavarhúzót. Magától értetődő, egyszerűen nem lehet elrontani.
De az idősebbek nem. Az Y generáció meg még csak most lépett be a 40es évei elejére. A másik vége meg még 30 sincs.
A 80 körüli rokonaim és néhány korukbeli ismerősöm vígan cirkál a neten kb 20 éve.
Párt találtak, kapcsolatot tartanak, filmet töltenek, nyelvet tanulnak, fényképeket tárolnak, fórumoznak, olvasnak.
Jobbnak jobb, de még mindig le vannak maradva.
Mamám pl abszolút nem fogta fel, mikor magyaráztam neki a gombos telefont. Nem úgy jegyezte meg, hogy Menü -> Névjegyzék -> stb, hanem hogy középső gomb -> alsó gomb -> stb.
Anyám már például felfogja, hogy hívásnál arra a jelre kell menni, amelyik zölden világít, függetlenül attól, hogy hol helyezkedik el a képernyőn (a sima telefon és a Messenger hívás fogadás/elutasítása pont ellentétes), de magától nem jön rá semmire, s el is felejti, amit megmutatok neki. Pl azt már nem rakja össze, hogy Messengeren a képküldés valami képekhez kapcsolódó ikon kell legyen (a tájkép ha már meglévő kép, a kamera ha akkor csinálod)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!