Önök szerint az a tény, hogy DNS-ünk 98%-ban azonos az emberszabású majmokéval miért nem jár együtt valós kinézetbeli és viselkedésbeli hasonlóságokkal?
#2 nagyon is hasonlít. Gondolom csak képeken láttál gorillát vagy más emberszabasuakat meglepődnél.
Hogy a fenébe ne járna együtt?
Az arcuk is hasonlít, a mimikájuk is, a viselkedésük is (utóbbi nyilván nem a civilizált emberre, hanem az ösztönös emberre, amit mára eléggé elnyomtunk magunkban)
Valamilyen értelemben tényleg hasonlít, de nyílván nem 100%-os a hasonlóság. Anatómiai értelemben a legtöbb a különbség, konkrétan amire itt gondolok az az arckoponya, a karok, és a bordák felépítése, illetve nyílván egy gorilla testarányai mások mint egy emberé. De még így is ott vannak a szembefordítható hüvelykujjak, illetve én úgy tudom hogy egy átlagos emberen pont ugyanannyi szőrszál van mint egy gorillán, de nálunk ezek a szőrszálak halványabb színűek, vékonyabbak és kissebbek.
Viselkedést tekintve több a hasonlóság, de ez nagyban függ attól konkrétan milyen majomra gondolunk, mert a csimpánz mondjuk nem egy jó példa erre, mert a többi emberszabású közt ők a legagresszívabbak és kiszámíthatatlanabbak. De általánosságban elmondható hogy az állatvilágban magas intelligenciával és problémamegoldóképességgel rendelkező állatok, képesek segítség nélkül is eszközhasználatra amit meg is tanítanak egymásnak. De az is gyakori hogy állatkertekben vagy olyan helyen ahol emberek közt vannak megfigyelik miket csinálnak a gondozók és leutánozzák őket, mondjuk elkezdik kitakarítani a saját kifutójukat állatkertben, de láttam egy olyat is ahol orángutánok megtanulták hogy csináljanak függőágyakat ágakból meg levelekből, vagy mondhatnék egy másik esetet amikor egy nő beejtette a napszemüvegét az orángutánokhoz, egy nőstény felpróbálta a szemüveget, nézegette egy darabig aztán visszahajította a nőnek. Ez pedig elég sok dolgot jelent önmagában, egyik részről azt hogy megfigyelés alapján leutánozta az embereket, meg azt is hogy képes volt megállapítani azt hogy a szemüveg a látogató tulajdona volt, és vissza is adta neki miután megnézte. Ilyen téren szerintem az orángutánok a legbékésebbek, gorillákról mondjuk olyat hallottam hogy volt olyan állatkert ahol direkt elvették a dolgokat a látogatóktól, mert rájöttek arra hogy kapnak valamilyen ételt a gondozóktól az elkobozott tárgyért cserébe. Ezzel nem lenne semmi baj, de arra is rájöttek hogy több ételt kapnak ha két vagy háromfele törik a tárgyakat és úgy adják vissza, részletekben (Nem szerencsés ha mondjuk értékes tárgyról van szó, de azt hiszem ennek egy oposszum is áldozata lett valahogy).
Tehát ijjesztően magas intelligenciával rendelkeznek, ezen kívül társas lények és mint az emberek, kapcsolatokat és barátságokat alakítanak ki egy csoporton belül, gondozzák egymás kölykeit, figyelnek rájuk, sőt az embergyerekekhez hasonlóan ha mondjuk egy orángutánkölyök sérül meg ugyanúgy elkezd sírni, és szalad az anyjához vagy egy rokonhoz, aki megnyugtatja és megöleli. Ezen kívül emberekhez hasonló mimikát használnak, bár a jelzések értelme nem azonos (mosolygás agressziót tükröz pl.).
Nagyjából hirtelen több példa nem jutott eszembe, bár szerintem a csimpánz az ami legkevésbé hasonlít az emberekre, de persze azt sem szabad elfelejteni hogy állatokról van szó így is úgy is, szóval nyílván több lesz a különbség mint a hasonlóság.
A nyírfának meg ugyanannyi a kromoszómaszáma, mint az embernek, mégsem bonbonozunk egymással.
A genetikában apró eltérések hatalmas változásokat okoznak. Egyetlen gén változása is olyan hatalmas problémákat idézhet elő, mint a véralvadási zavar, a csontképzés zavara vagy a meddőség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!