Van olyan külföldivel élő külföldre költözött magyar ismerősöd, aki a kint született gyerekeit nem tanította meg magyarul?
Valahol olvastam nemrég, hogy valaki fárasztónak tartotta, hogy más nyelven beszéljen a gyerekkel, mint a párjával, ezért a gyerek már nem tud magyarul.
Tényleg olyan fárasztó, hogy a gyerekhez magyarul beszéljen? És akkor a gyerek legalább tud plusz egy nyelvet, ami sohasem hátrány.
Elöször is leszögezném, mielött támadni kezdesz, hogy a gyerekeim megtanultak magyarul. De nálunk a párom szintén beszéli a magyart, ez elég különleges helyzet, viszont csak ezért volt kivitelezhetö.
DE a legtöbb esetlen elég nehezen kivitelezhetö. Amíg baba, addig meg lehet oldani, hogy az anya - aki otthon van vele - magyarul beszél hozzá, amíg kettesben vannak a gyerekkel. (értelemszerüen ez apaként sokkal kevésbé megoldható, mert a nap nagy részében nincs otthon.) A gond akkor kezdödik, amikor mindkét szülö ott van a gyerekkel, mert az nagyon hülye dolog, ha beszélsz a gyerekkel, a másik szülö meg csak néz, nem érti miröl van szó - ezért ilyenkor gyakorlatilag mindig a közös nyelven beszél mindenki.
A magyarul tanítás még akkor is nehezen megy, ha az anya a magyar, egyéb esetben meg majdnem lehetetlen.
Az meg megint nem opció, hogy a másik fél tanuljon meg magyarul, mert egyrészt rengeteg idö meg energia lenne és semmi haszna nincs belöle.
A következö probléma meg, amikor a gyerek elkezd közösségbe járni, ott ugyanis már csak az ottani nyelvet használja, és a magyarul beszélés nullára csökken, mert akkor már az anya is eljár dolgozni, este meg megint csak a közös nyelv marad, egyáltalán nincs olyan idöszak naponta, amikor csak kettesben vannak és tudnának magyarul is beszélni.
Minden külföldön élő ismerősöm a saját anyanyelvén beszélt a gyerekéhez, az ott beszélt nyelvet meg oviban kezdte el tanulni kb.
Ennek ellenére úgy látom, bár úgyis leszoktam lenni szavazva emiatt a tapasztalatom miatt, hogy akik ide születtek (több ilyen ismerősöm is van), azokhoz hiába beszéltek magyarul, a gyerek inkább nem szólalt meg, de nem beszélt a szülőjével, igen-nemen kívűl. El-el makognak magyarul, ha nagyon muszáj, értik is valamennyire, de kb ilyen B1 szinten, anyanyelvi környezetben, beszélgetésnél, több partnerrel hamar elvesztik a fonalat, pedig azóta is ugyanúgy magyarul beszélnek hozzájuk otthon, csak az iskolai közegben, barátokkal megy a közös adott ország nyelve.
Persze, vannak olyan gyerekek, akiknek megy 3 nyelv is szuperül egyszerre, már kis iskolás korukban. Sok külföldi kisgyerek a saját szülőjét tanítja az adott ország nyelvére 7-8 évesen, mert a szülők is épphogy beszélnek azon a nyelven.
Viszont akkor is, a legtöbb gyerek az adott ország nyelvét fogja anyanyelvi szinten beszélni, a másikat, vagy másik kettőt meg "nagyjából". Mint mondtam, van kivétel. Meg nyilván haza lehet dobni nyáron Magyarországra a gyereket 2 hónapra, ha ráérnek a nagyszülők, de korántsem biztos, hogy a gyerek ettől függetlenül akarni fogja és nem kitolásnak gondolja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!