Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Vannak itt olyanok, akiknek...

Vannak itt olyanok, akiknek sikerült túllépni a céltalanságukon?

Figyelt kérdés

És tanácsolnátok valamit, ami nektek bevált?

Lassan 30 leszek (férfi), és nincsenek konkrét céljaim, terveim, sohasem voltak. Mindig csak úgy haladtam az árral, belevágtam ebbe-abba, hogy mégis csináljak valamit. Nem voltak megvalósításra váró álmaim, amibe tudnék kapaszkodni, és jelenleg sincsenek kivitelezhetők.

Kijártam az iskolát, leérettségiztem, OKJ tanfolyamra mentem tovább, mert az volt kéznél, aztán épp akadt egy munka, ahol részben az egyik hobbimmal foglalkozhatok, de évek óta itt vagyok, és már nagyon unom, nem fejlődtem ez idő alatt szinte semmit, valójában nem is akarok, mert nem tudom, mit akarok, mi az, amit csinálnék. Lustának, motiválatlannak érzem magamat.

Sok mindent szeretek egy kicsit, sok hobbim van, de gyakorlatilag semmi nem köt le hosszútávon, főleg, ha azt parancsra kell végezni, nem azért, mert én épp akkor azt akarom csinálni.

Mondhatok olyan álmokat, hogy gazdag legyek, hogy el akarok érni az életben valami jelentős dolgot, ami a nevemhez köthető, de ha ötletem sincs, hogyan valósítsam meg, akkor ezek csak merengések.

Egy saját lakásnak is örülnék az albérlet helyett, de lehetetlennek találom a fizetésemhez képest, és fogalmam sincs, mivel juthatnék plusz bevételhez.

De ha fel is merül a kérdés, hogy amúgy az országban hol szeretnék élni, nem tudok rá válaszolni, mert úgy érzem, nekem minden mindegy.


Bármit próbáltam, ami nagy nehezen eszembe jutott, folyamatosan falakba ütköztem, a motivációm a béka segge alatt.

Nyilván a kitartásommal is probléma van, de nem szeretek olyan dolgokat csinálni, amiből nem látom, hogy milyen hasznom származhat a jövőben.



2021. nov. 25. 13:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
51%
Én is hasonlóban vagyok, 30hoz közel, van érettségim, szakmám, sok helyen dolgoztam, külföldön is, magyarban nem éri meg a szakmámban dolgozni (szakács vagyok), gyárakban több fizetést adnak. Ebből a pénzből pedig nem tudok gyűjteni, hónapról hónapra élek, gondolkodtam tovább tanulni, de nem tudnék annyit kifizetni, hogy levelezőn diplomát szerezzek, vagy lehet gondolkodok még rajta, ha nem késő majd egyszer. Saját lakásra én is vágynék, de nem tudom, hogy jussak pénzhez. Szerintem sokan vannak így. De hasonlóan érzek, mint te. Nem tudom, hogy mi a megoldás, próbálom reálisan nézni.
2021. nov. 25. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
53%
A céltalanság lett a célom, így sikerült egy paradoxont létrehoznom. Azóta is várom, mikor nyel el egy fekete lyuk.
2021. nov. 25. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

"Mondhatok olyan álmokat, hogy [...], de ha ötletem sincs, hogyan valósítsam meg, akkor ezek csak merengések."


Addig merengések, amíg meg nem keresed a megoldást a megvalósításukhoz. Onnantól célokká válnak.


"Nyilván a kitartásommal is probléma van, de nem szeretek olyan dolgokat csinálni, amiből nem látom, hogy milyen hasznom származhat a jövőben."


Akkor keresd meg, hogyan lesz majd hasznod a jövőben azokból, amiket csinálsz!


Vagy akár fordítsd meg a gondolatot: Hogyan lesz hasznod a semmittevésből? Mert ha sehogy, akkor semmit tevés helyett akár tehetsz is a jövődért - akár olyasmit is, amiből nem látszik, hogyan lesz több hasznod, mint a semmittevésből, mert, ha a cselekvésből sem lesz hasznod, akkor se vagy nagyobb hátrányban, mintha semmit nem tettél volna helyette.


"fogalmam sincs, mivel juthatnék plusz bevételhez."


Növeld a tudásod és munkaerő piaci értéked, hogy magasabb pozíciókba, esetleg jobban fizető területekre tudj elhelyezkedni.


Nézz körül a munkahelyeden, hogy milyen pozíciókban és mennyivel fizetnek jobban, aztán nézd meg, hogy azokhoz a munkakörökhöz milyen tudásra, tapasztalatra van szükséged. Keresd meg, hogy azt milyen lehetőségeid vannak megszerezni. Sok helyen akár cégen belül is kínálnak képzéseket, vagy akár támogathatnak külső képzéseket is. Vagy persze nézelődhetsz akár más cégeknél, vagy teljesen más területeken is.


Az is egy lehetőség, hogy a meglevő munkád mellett, a szabadidőd rovására keress valamilyen mellékes bevételt. Másod-harmadállásba kezdj, saját vállalkozást indíts, stb.


Mindenképp hasznos, ha az ember műveli magát gazdasági tudással, hogy jobban megértse, hogyan működik a gazdaság és hozzá segítheti ahhoz is, hogy jobban boldoguljon az üzleti életben.

2021. dec. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

#3: ha az a célom, hogy saját lakásom legyen, de nincs rá pénzem, és nem találok rá megoldást azon kívül, hogy kivárom, amíg egyszer összejön annyi pénzem, hogy egy szaros garzont vegyek, akkor hogy tegyek ennél többet? :D Persze én is tudok ilyen általános dolgokat mondani, de sokkal bonyolultabb, amikor az ember tényleg ott áll meglőve üres aggyal, és azt látja, hogy ennek ilyen fullos kocsija van, annak a 100. ájfónja, ő meg csak addig jutott el, hogy örökölt egy 20 éves kocsit az apjától és a haverja albérletében él.


A semmittevésből olyan hasznom származik, amit a jelenben tudok értékelni: jól érzem magamat, szórakozok. Gyakorlatilag nem "semmit" teszek, hanem azt csinálom, amit szeretek: lustálkodok, filmet nézek, olvasok, játszok, zenélek, könyvet írok. Ez egyik sem olyan, amit hivatásként tudnék űzni, vagy szívesen űzném onnantól, hogy kötelezően kell csinálni. A digitális világ vonz a legjobban, de mindent hamar megunok/félbehagyok.


"Növeld a tudásod és munkaerő piaci értéked": a hosszú iskolás évek során már rájöttem arra, hogy amit nem akarok megtanulni, azt nem tudom megtanulni, meg valahol a cél mégis csak az lenne, hogy azt csináljam, amit szeretek, nem? Na de ha nem szeretek semmit? :D

Szeretnék ellenőr lenni, aki jár ide-oda ellenőrizni, bejelentésekre válaszol, és megbünteti a szabályszegőket, de ez sem csak ennyiből áll, hogy ellenőri állásra jelentkezem. Bármilyen ellenőrnek nagyon sok tapasztalat, főiskolai végzettség kell, sajnos egyik sem betanulós dolog, ráadásul ezek általában bértáblás melók, amik diploma híján szart sem fizetnek.

Nyelvérzékem kevés van, a számítástechnikához értek valamilyen szinten, jelenleg is abban dolgozom, de kezdek beleunni, és egyik szakterülete sem érdekel olyan szinten, hogy mélyen beleássam magamat, vagy specializálódjak.


Saját vállalkozásban már gondolkodtam, 2x majdnem bele is vágtam (egyikhez már logót is készítettem, szórólapokat gyártottam), de az a 'baj', hogy mindig olyat akartam, amire ugyan nincs szükség, de segíteném vele az embereket (digitális tanácsadó iroda, vállalkozás népszerűsítés, egyszerűbb szolgáltatások, marketing). Csak sajnos az emberek nem akarnak magukon segíteni, így szerencsére időben sikerült felmérnem, hogy az ötletemre 0 kereslet lenne + anyám. Nem beszélve arról, hogy azóta a nagyobb szolgáltatók elkezdték ingyen csinálni azt, amit én pénzért akartam.

Tudok weboldalt készíteni, és az országban rohadt sok vállalkozásnak nincs saját weboldala, még egy értelmes elérhetősége sem, de akkor sem akarnak fejlődni, ha másokhoz képest fillérekért kínálnám.

Tudok önéletrajzot készíteni, olyat, hogy a munkáltatók maguk alá fosnak tőle. Tudok családfát készíteni. Értek a Photoshophoz. És mellette még sok máshoz, akár elméleti szinten, aminek önmagában nem veszem hasznát, ahogy önmagában az embereknek sincs szüksége ilyenekre.


Akárhányszor eszembe jutott valami vállalkozás ötlet, mindig oda lyukadtam ki, hogy A) nincs hozzá végzettségem (pl. nagyon szeretnék egy saját kávézót annak ellenére, hogy a körülöttem lévők egy része bebukott, mert rohadt jó ötleteim lennének), B) nincs hozzá pénzem (lásd a kávézós dolog), de ha épp annyi lenne, akkor sem merném kockáztatni, mert nagy szükségem van rá, C) az embereket nem érdekelné.

Ezen felül szinte minden vállalkozáshoz kell egy indulótőke, ahol milliós nagyságrendben beszélünk, és egyszerűen nincs annyi pénzem, hogy egy nem biztos dologba ennyit beleáldozzak.

Legutóbb például egy társasjáték-kölcsönző lehetőség jutott az eszembe, aminél elsődleges probléma, hogy helyi bolt nyitásához pénz kell, meg kíváncsiságképp felmértem a piacot, gyakorlatilag a Google tele van olyan céggel, akik webshopként csinálják ezt már jóval tovább gondolt formában.

2022. jan. 3. 11:02
 5/12 anonim ***** válasza:

én totálisan átérzem a helyzeted kérdező! viszonylag jó a mostani munkám, de jó lenne többet keresni és egyre kevésbé érdekel, amit csinálni kell amik számításba jönnek, szintén nem nagyon foglalkoztatnak, ezért nem érdemes váltani sem.


nekem egy csomó féle praktikus tárgyi tudásom és olyan élettapasztalatom is van, de önmagukban egyik sem igazán piacképes. valami tanácsadó jellegű munka tudna érdekelni. pl. a tiédhez hasonló helyzetű embereken tudnék segíteni. lehetnék üzleti tanácsadó, life vagy business coach, pszichológus, vagy bármi ilyesmi. a tanulással sincs gondom, sok minden érdekel és sok mindent tanulok is, csak nem iskolákban, így papírom sincs a tudásomról. iskolába járni utálok, ezért diplomázni sem akarok. anélkül meg minimum vitatható, de inkább kuruzslásként büntetik is az ilyen tevékenységet.


bár látom magam körül, hogy egy csomó ilyen szakember jól megél belőle, de én mégsem tudok hinni benne, hogy ez az üzlet nekem működni tudna. nem tudom elképzelni, hogy olyan emberek emberek fizetnének érte, hogy segítsek nekik megoldani a problémáikat.


ráadásul türelmem sincs az emberek állandó panaszkodását hallgatni és arról győzködni őket, hogy ha változtatnak a cselekedeteiken, az változtatni fog a jövőbeli eredményeiken, míg ha ragaszkodnak az eddigi hibás viselkedésükhöz, akkor hiába várnak változást is. sajnos az ilyen folyamatok külső segítséggel nagyon nehezen indulnak be. aki elutasítja ezt a gondolatot, azzal rengeteg küzdelem van, én meg nem biztos, hogy elég türelmes vagyok hozzá.


ezek miatt kilátástalan a pályaváltás és marad a mostani stagnálás.

2022. jan. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
75%

"Persze én is tudok ilyen általános dolgokat mondani"


Nem is teszel ennél többet. Ugyanilyen általános lózungokat puffogtatsz, hogy ezt nem lehet, meg azt nem lehet, miközben egy rakás ember példája igazolja, hogy lehet változtatni bármilyen helyzeten, csak akarni és tenni kell érte, megkeresni a megoldásokat ahelyett, hogy mentségekre hivatkozol.


Mégis mit vársz általánosságok helyett? Személyre szabott karrier tervet úgy, hogy nem is ismerünk téged? Konkrétabb dolgokra meg azzal jönnél, hogy az ezért meg azért nem illik rád.


"sokkal bonyolultabb, amikor az ember tényleg ott áll meglőve"


Messze nem olyan bonyolult, mint amennyire az emberek szeretik túlbonyolítani.


Ha csak a problémákat keresed, akkor csak problémákat fogsz találni. Ha a megoldásokat keresed a problémákra, akkor jóval nagyobb eséllyel fogsz megoldásokat találni. Persze kitartás kell hozzá, mert eleinte lehet, hogy egyik, másik, sokadik problémára sem találod a megoldást. De ha ezt tanulságként kezeled és tovább keresed a megoldást, akkor előbb-utóbb megtalálod.

Edison állítólag 1000-nél több féle anyagot próbált ki, mire sikerült megalkotnia a legelső működőképes villanykörtét, mert addig egyikkel sem működött a gyakorlatban, amit ő elméletben kitalált. Ha hitt volna azoknak, akik azt mondták, "de hát ilyen nem létezik, tehát nem lehetséges", akkor előbb feladja a próbálkozást és akkor sosem született volna meg a villanykörte.

De ő tudta, hogy valahogyan működnie kell, "csak" meg kell keresni rá a megoldást. Kipróbált 1000 féle megoldást és mindegyiket tanulságnak tekintette. Mindegyik egy újabb megoldás volt, ahogyan nem működik, de minden egyes tanulság közelebb vitte hozzá, hogy kiderüljön, mi az, ami működik. Mivel nem adta fel a siker előtt, ezért sikerrel járt.


"azt látja, hogy ennek ilyen fullos kocsija van, annak a 100. ájfónja"


Én pl. nem látom, mert nem érdekel. Nem foglalkoztat, hogy kinek milyen kocsija, telefonja, vagy bármi mása van. Csak azzal foglalkozom, amim nekem van, amire nekem szükségem van és hogy én hogyan tudom elérni azt, amire nekem szükségem van.

Nekem is lehetne legújabb telefonom, új kocsim, több, újabb és menőbb ruháim, meg akármim is. Nem korlátlanul, mert gazdag egyáltalán nem vagyok, de sokkal több mindenre van pénzem, mint amennyi mindenre költök. Nem azért nem veszem meg a legújabb telefont és az újabb kocsit, meg akármi mást, mert nem engedhetem meg magamnak, hanem mert felfogom, hogy nincs rá igazán szükségem. Ha ezerszer több pénzem lenne sem költenék sokkal több mindenre, mint amim most van. És biztosan nem új telefonra és kocsira költenék többet.


Üres vágyakozás és értelmetlen menőzni vágyás helyett azt mérlegelem, hogy mire van tényleg szükségem, mit engedhetek meg magamnak. Volt már, hogy megvettem a legújabb telefont és nem tett sokkal boldogabbá, mint a régebbi. A mostaninál sem tenne sokkal boldogabbá a legújabb.


A gond az, hogy te a saját boldogulásod helyett másokkal foglalkozol. Ráadásul mások pozitív példájának a követése, abból inspirálódás helyett csak irigykedsz és keseregsz, hogy neked nincs olyanod, mint nekik. Jó eséllyel nem is azért akarsz olyat, mert neked kell, hanem mert nekik van. Ahogy jó eséllyel ők sem azért vették meg, mert nekik kell, hanem mert meg akarták mutatni, hogy ők megengedhetik maguknak. A reklámok és a cégek többsége pont erre épít. Ahogy a Harcosok klubjában is elhangzik: "Az emberek többsége olyan dolgokra költ, amikre nincs szükségük, hogy lenyűgözzenek vele olyan embereket, akik nem is érdeklik őket."


"ő meg csak addig jutott el, hogy örökölt egy 20 éves kocsit az apjától és a haverja albérletében él."


Ha már mindenképp viszonyítgatni akarsz másokhoz, mihez tartás képpen gondolkodj el rajta egy kicsit, hogy mennyi ember van, akinek még 20 éves kocsira sem telik. Sőt a szüleinek sincs, hogy legyen kitől örökölni, vagy akár rég meghaltak, esetleg még csak nem is ismerik a szüleiket. Sokaknak haverjuk sincs, vagy a haverjuknak sincs albérlete. Szóval te már ennyivel is SOKKAL jobban állsz, mint nagyon sokan. Sőt az is pofátlanul nagy luxus, hogy te megteheted, hogy ne dolgozz, meg csak jól érezd magad, miközben másnak nincs mérlegelési lehetősége, mert ha nem gürizik napról napra, akkor éhen hal ő is meg a családja is. Másoknak másod-harmad állást kell vállalniuk, hogy sokkal kevesebb dolguk legyen belőle, mint neked van.

Ez persze nyilván nem vígasztal nagy önsajnálatodban. De ha az nem mérce, hogy neked másoknál mennyivel több jó lehetőséged van, akkor miért is mérce, hogy másoknak meg nálad is több van? Ez nem kettős mérce? Amit te csinálsz, az nem lózungok puffogtatása, meg közhely?


"A semmittevésből olyan hasznom származik, amit a jelenben tudok értékelni: jól érzem magamat, szórakozok."


Így van, a jelenben élvezheted a kikapcsolódásnak szépített lustálkodást, aminek aztán egy életen át fizetheted majd az árát. Az a tanulás, amit most nem fektetsz be később fog hiányozni az elhelyezkedéshez, karrierhez és a jobb fizetéshez.

Ha most kevesebbet (nem semmit, csak a jelenleginél kevesebbet) pihennél és szórakoznál és egy kicsit többet (nem minden időt, csak a semminél többet) fordítanál önfejlesztésre, tanulásra, jobb lehetőségek megalapozására, keresésére, akkor az hatványozottan térülne meg később.


"rájöttem arra, hogy amit nem akarok megtanulni, azt nem tudom megtanulni"


És ha csak a következtetéseid rosszak? Pl. nem jó dolgokat tanultál, nem jól tanították, stb.


Egyébként nem mondtam, hogy iskolában kell tanulni. Nem mondtam, hogy szakmát kell tanulni. Azt mondtam, tanulj, fejlődj, javítsd a munkaerőpiaci értéked.


Ha sportolni szeretsz, csináld azt, menj sportolónak, tanuld ki az edző szakmát és segítsd mások edzését. Elég sokan megélnek belőle. És direkt sportot mondtam, nem konkrétan focit vagy szörföt, mert arra megint jönnél a kifogásokkal, hogy de focizni nem szeretsz, szörfözéshez meg nincs víz meg szél. Hány féle sportot próbáltál legalább 20 alkalommal, mielőtt kijelentetted, hogy neked ez nem megy, nem szórakoztat, nem érdekel?

Hány féle szakmát, tudományt próbáltál már ahhoz kellő intenzitással és mélységben, hogy felelősségteljesen kijelenthesd, hogy nem érdekel, nem tudod megtanulni?


"meg valahol a cél mégis csak az lenne, hogy azt csináljam, amit szeretek, nem?"


Nem feltétlenül kell szeretned. Szerinted utánad takarítani, wc-t pucolni szeret bárki?


"Na de ha nem szeretek semmit?"


Ha már mindent próbáltál, akkor így jártál. De szerintem egyszerűen csak ahhoz is lusta vagy, hogy mindent kipróbálj.


Persze, ha neked jó így, engem nem zavar. Csak ha neked jó így, akkor miért szenvedsz? Miért panaszkodsz, hogy neked nem jó így, ha valójában mégsem elég rossz ez neked, hogy változtatni próbálj rajta?


"Szeretnék [...] lenni, de ez sem csak ennyiből áll"


Vagyis lébecolni, másokat piszkálni szeretnél, de a tudásért tenni, ami erre feljogosítana már nem szeretnél.


"Bármilyen ellenőrnek nagyon sok tapasztalat, főiskolai végzettség kell, sajnos egyik sem betanulós dolog"


Dehogynem, BKV ellenőrnek simán elmehetsz. Csak te a könnyű munka mellé még sok pénzt is akarnál. Teljesíteni viszont nem akarsz a sok pénzért.


Rossz hírem van: könnyen nincs sok pénz.


"Nyelvérzékem kevés van"


Ezt milyen vizsgálat mutatta ki? Lehet, hogy csak rossz módszerrel, rossz tanárnál, rossz hozzáállással, vagy leginkább nem is eléggé próbálkoztál.

Olyan emberek is meg tudnak tanulni nyelveket, akinek nem csak kevés, de semmi érzéke nincs - van viszont kitartásuk és elszántságuk, mert tudják, hogy többre vihetik általa.


"értek valamilyen szinten [...] de kezdek beleunni [...] egyik szakterülete sem érdekel"


Sebaj, BKV ellenőrnek, vagy wc-s bácsinak még mehetsz helyette.


"Csak sajnos az emberek nem akarnak magukon segíteni"


Azt látom, másról se szól az írásod, minthogy nem akarsz magadon segíteni, de neked alanyi jogon járna a jobb élet...


"azóta a nagyobb szolgáltatók elkezdték ingyen csinálni azt, amit én pénzért akartam."


Azért elég sokan megélnek olyan dolgok pénzért árulásából, amit más cégek (akár a világ legnagyobbjai, mint pl. a Google is) ingyen adnak. Szóval ez is csak kifogás keresés.


"Tudok weboldalt készíteni, és az országban rohadt sok vállalkozásnak nincs saját weboldala, még egy értelmes elérhetősége sem, de akkor sem akarnak fejlődni, ha másokhoz képest fillérekért kínálnám."


Ha csak kínálNÁD, akkor tényleg nem, mert nem kínálod. Ugye tudod, hogy ország szerte állati sokan megélnek abból, amibe te azért nem vágsz bele, mert úgyse lehetne eladni?


Amúgy ha csak egy picit is értenél a marketinghez (még jó, hogy ezt is csak akarNÁD és nem csinálod mások helyett), akkor tudnod kéne, hogy nem az alacsony árral kell eladni termékeket másoknak. Lehet persze, csak nem jó üzlet. Sokkal jobb üzlet drágábban dolgozni másoknál és jó marketinggel mégis elérni, hogy veled akarjanak dolgozni. Igen, ezt nehezebb elérni, de pont ezért halnak éhen, akiknek nem megy és élnek sokkal jobban azok, akiknek megy.

És ne is fáraszd magad az árakciók védelmével. Igen, sok cég csinálja, közülük soknak jól megy az üzlet, de vajon mennyien működnek ezek közül abban a szegmensben, amiben te szeretnél? Szóval inkább spóroljuk meg egymásnak. Mielőtt magyarázkodni akarnál a témában, inkább olvass utána, mit tanácsol az árakciókkal kapcsolatban Wolf Gábor Marketing Bibliája, vagy bármelyik kisvállalati marketing szakkönyv és tanulmány.


"Tudok önéletrajzot készíteni, olyat, hogy a munkáltatók maguk alá fosnak tőle."


Szuper, akkor csinálj magadnak egyet és keress vele egy jobban fizető állást!


"aminek önmagában nem veszem hasznát"


Akkor ne önmagában akard hasznosítani őket, hanem kezdj el olyan területek után kutatni, ahol összehangoltan, több képességed együtt is hasznosítható. Ami képesség, készség hiányzik hozzá, azt meg szedd össze. Ásd bele magad jobban, mélyítsd el a tudásod, amiből több kell, szélesítsd az ismereteidet újabb területekkel, ahol a meglevő nem elég


"nincs hozzá végzettségem"


Ha nagyon kell, szerezd meg, ha nem kell minden áron, akkor keress más megoldást! Pl. vállalkozásban nem feltétlenül kell neked rendelkezni a végzettséggel, lehet üzlettársnak, alkalmazottnak is, de egy csomó minden akár végzettség nélkül is végezhető, illetve más jogcímen is kiszámlázható.

Pl. Ha netán grafikusi munkához kellene végzettség vállalkozóként, akkor számlázhatsz helyette bármilyen más adminisztratív tevékenységet is, amihez nem kell grafikusi papír.


"nincs hozzá pénzem (lásd a kávézós dolog)"


Az üzleti élet erre is elég sok megoldást kitalált már, például hitelt, befektetőket, de akár elmehetsz más kávézóját munkabérért üzemeltetni.

Persze nem sok helyen vesznek fel az utcáról csak úgy bármilyen előzetes tapasztalat nélkül rögtön boltvezetőnek, de ha kellő ügyességgel adod el magad a tulajnak, még ez sem kizárt. Arra viszont már elég sok példa volt a világtörténelem során, hogy valaki alacsonyabb pozícióra jelentkezett, hogy legyen kávézós tapasztalata és megfelelő hozzáállást tanúsítva elég gyorsan elég magasra feldolgozta magát.


"az embereket nem érdekelné"


Ez csak egy érzés benned. Távolról sem közvéleménykutatás, még kevésbé piaci tapasztalat. A cégek egy rakás olyan kacatot eladnak, ami senkit nem érdekelne - mégis elérik, hogy vágyjanak rá és megvegyék.


Többek közt pl. a legújabb telefon és autó is ilyen, ha már pont ezzel indítottál. Az megvan, hogy a legújabb iPhone szinte pontosan ugyanazt tudja és ugyanúgy néz ki, mint az előző és még az alma hívők jó része is úgy gondolja, hogy az előzőt, de még az azelőttit sem érdemes egyáltalán lecserélni a legújabbra? Egy rakás ember mégis megteszi, mert a marketing és a többi ember viselkedése elhiteti velük, hogy nekik erre van szükségük és megéri ennyit költeni rá.


Pont ugyanúgy, ahogyan a Starbucks és hasonló kávézó láncok elhitetik, hogy érdemes sokszor annyit fizetned egy kávéért, mint a sarki presszóban, vagy akár egy automatánál.

Ugyanúgy, ahogy az ásványvíz gyártók is elhitetik veled, hogy érdemes a csapvizet palackozva megvenned sokszoros áron, miközben Magyarországon mindenhol iható és jó minőségű a csapvíz is - és ha nem is mindegyik, de némelyik palackozott víz ténylegesen csak csapvizet tartalmaz, nem is valódi ásványvizet.


Ahogy egy csomó ember azt mondta, hogy neki nem kell érintőképernyős telefon, mert megfelel a gombos is. Ma meg jóformán már kapni sem lehet olyat.


Harry Ford is azt mondta, hogy ha megkérdezte volna az embereket, akkor nem autót akartak volna (ami akkor még nem is létezett), hanem csak egy gyorsabb lovat.


"minden vállalkozáshoz kell egy indulótőke"


Sőt, nem csak pénz kell, hanem szakmai tapasztalat és tudás is, amivel működtetni tudod a vállalkozást. Viszont, ha előbb alkalmazottként dolgozol valaki más vállalkozásában, akkor más vállalkozó üzleti tudását és más dolgozók szakmai tudását elsajátítva sokkal megalapozottabban tudsz egy saját vállalkozást elindítani. Ha pedig előbb dolgozóként, aztán boltvezetőként is bizonyítottad, hogy helyt tudsz állni, akkor utána a pénzt is nagyobb valószínűséggel bízzák majd rá a szaktudásodra.


Míg ha tapasztalatok és tárgyi tudás nélkül beleteszed a pénzt egy üzletbe, akkor igen jó eséllyel el is égeted azt akár percek alatt, mert ezernyi buktatója lehet bármilyen üzletnek.

(Mondom ezt úgy, hogy én magam dolgoztam tucatnyi féle cégnél dolgozóként, vezettem és alapítottam sikeresen működő cégeket és rengeteg ismerősöm és barátom van, akiknek volt saját cégük is, ami sikeres lett és volt, ami csődbe ment - többek közt pont kávézós is volt sikeres és becsődölt is a baráti körömben.)


"egy nem biztos dologba ennyit beleáldozzak"


Nem biztos dologba nem is szabad ennyit beáldozni. Pont ezért kell előbb megteremteni a feltételeket, hogy minél biztosabb legyen a siker, a tanulást meg kisebb tétben és lehetőleg más pénzén csinálni.


"helyi bolt nyitásához pénz kell [...] Google tele van olyan céggel, akik webshopként csinálják"


Ugye te is látod a szavaidban a megoldást? Téged az gátolt, hogy fizikai boltot nyitni drága és ezért letettél az ötletről. Mások megcsinálták webshopként, amihez nem kell fizikai üzlet és nekik működik...


Ga Google tele van velük, akkor valószínűleg megéri nekik. Ráadásul webshopot nyitni nem is olyan drága. Sőt akár szinte ingyen is kivitelezhető - pláne, ha elég ügyesen tudsz weboldalt készíteni.

Ezek után téged mi tart vissza tőle, hogy nyiss egy webshopot? Készletre nincs szükség, mert elég csak akkor beszerezned a játékokat, amikor rendelés érkezik rá. Így anyagi kockázat sincs benne. Azt mondtad, a marketinghez értesz (bár szerintem aztán cáfoltad is, de ettől még bizonyos részekhez érthetsz is). Csináld meg a webshopot, hirdesd be, érd el, hogy legalább az ismerőseid tőled vásároljanak, esetleg még ők is hirdessék, aztán határ a csillagos ég.

2022. jan. 3. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Az Edisonos példa annyiban sántít, hogy ő értett ahhoz, amit csinált, az egy konkrét dolog. Az anyagokat, amikkel próbálkozott nem ő találta fel, ő "csak" rendezgette azokat. Ha meg kell írnom egy programot, akkor addig próbálkozom, amíg nem sikerül, mert tudom, mikhez kell nyúlnom. Nem mondom, hogy időnként nem próbálkozom, csak sokszor azt látom, hogy eredménytelenül, ami kvára rombolja a motivációmat, mert minden alkalommal, amikor kitalálok valamit, és felspanolom magamat, mert tudom, hogy ennek már működnie kell, sikertelenül jövök ki belőle, és nem tudom, hol rontom el.

Egyébként én úgy érzem, rohadtul elbeszélünk egymás mellett. Én is gondolok valamit, te is gondolsz rólam valamit.

A fő probléma abból indult ki, ami már elfelejtődött, hogy fiatalságom ellenére nincsenek életcéljaim, álmaim, soha nem is volt, mindig csak úsztam az árral, és belevágtam abba, ami épp jött. Nem tudok semmit felmutatni, amit el szeretnék érni az életben, és lépésről-lépésre haladva el is tudnék érni. Az, hogy saját lakás, család, gyerek, lehetnek célok, de túl általános, és ha ezek meglennének, azt sem mondanám egy kifejezett beteljesedésnek. Ha szarul is hangzik, de nekem a pénz jelentené a kiemelkedő boldogságot, mert ha van pénzed, akkor biztonságban vagy, utazhatsz, bármit megvehetsz/megtehetsz, amit szeretnél.


Az alábbiakra nem várok tanácsot, csak ha már idáig jutottunk, olvasd el, hogy én hogy látom az általam eddig leírt részeket, ne gondold, hogy csak alaptalanul tudok panaszkodni:

az "embereket nem érdekelné" dolog, meg minden, amit leírtam pl. a weboldalakkal kapcsolatban is, nem felületes siránkozás, hanem mind-mind tapasztalat. Nincs rá kereslet, nincs kereslet arra, hogy az emberek azért pénzt adjanak ki, aminek saját maguk nem látják hasznát. Lehet ez csak Borsodban van így, de akkor jó elcseszett vidék ez... Bár már hirdettem startaprón és jófogáson is, ami tudom, hogy nem sokat jelent, de viszonylag sokan megnézték a hirdetéseimet, és le is szarták.

Ja de, egy idős ember megkeresett, hogy neki nem kell weboldal, mert van, csak írjak már át valamit rajta, mert aki évekkel ezelőtt csinálta, már nem foglalkozik vele, de a jelszavakat sem tudja...


Többször előfordult velem, hogy felkértek egy weboldal elkészítésére, és IGEN, az ár miatt volt, hogy nem kértek belőlem, de mivel ár-érték arányban jóval a piac alatt dolgozom, és olyan munkát is elvégzek rajta, amihez mások esetében külsős szakértő kéne, így nem vagyok hajlandó engedni belőle. (Ezeknek az embereknek azóta sincs weboldaluk)

Én is azt gondoltam, hogy jó marketinggel minden eladható, de rá kellett jönnöm, hogy egy vállalkozás, ami napról-napra él, nem fog tizenezreket, főleg nem százezreket költeni egy weboldalra, vagy a saját ismerettségének növelésére (akár hirdetésekkel), még akkor sem, ha konkrét számokkal tudom alátámasztani, hogy másoknak mennyire bejött.

Adatkezelési tájékoztatók készítésével is foglalkozom, szerinted érdekel bárkit, hogy a webshopok fele, és az általános, adatkezelést érintő weboldalak kb. 70-80%-a nem rendelkezik ilyennel vagy hiányos? Filléres összegről beszélünk, de nem érdekli őket addig, amíg a hatóság nem keresi rajtuk. Egy időben volt pár weboldal tulajdonos (kb 30-40), akiket megkerestem azzal, hogy elkészítem a tájékoztatót az oldalukra. 4 jelzett vissza, ebből az egyik inkább letöltött valami ingyenes sablont, és kirakta az oldalára, egy másik megcsináltatta valaki mással, a többit nem érdekelte az ajánlatom.

Helyi üzlet kamerákat működtet, ismerem a tulajt: mondtam neki, hogy elkészítem hozzá a szükséges papírokat, mert bünti lesz, ha valaki bejelenti, vagy kijönnek ellenőrizni. Szerinted kellett neki? Nem, mert leszarta.

Milliomos vállalkozó keresett meg, hogy alakítsam át a weboldalát. Készítettem egy részletes árajánlatot, mire közölte, hogy majd ezt a pénzt akkor kapom meg, ha kész az oldal, és onnan jönnek a vevők. Kiröhögtem, és ott hagytam.

Nyilván ez nem igaz minden vállalatra, de sajnos nagyon sok ilyen tapasztalatom van, arról a mentalitásról nem is beszélve, ami szintén jellemző, hogy ha valaki meg tudja csinálni szarul, de ingyen, akkor megcsinálja. És nem tudom elmagyarázni neki, hogy de ÉN értek hozzá, az őt nem fogja meghatni, mert hahó ingyen megoldotta.


Egyre kevesebben keresnek meg azzal is, hogy telepítsem újra (nyilván pénzért) a számítógépüket, mert a szomszéd Karcsika "ért hozzá", és ingyen megcsinálja. Lehet, hogy lassú, szar lesz a gép, meg másnap már egy afgán bevándorló is arról facebookozik, de ingyen volt.

Sok olyan ember van, akinek munkájából, vagy bármiből adódóan foglalkoznia kell irodai alkalmazásokkal, és nem ért hozzá. Szívesen megtanítanám az alapokat (nyilván pénzért), de amíg az illető valamit ki tud csikarni a hülye fejéből, és ide-oda kattint, és a végeredmény ha igénytelen is, de elfogadható, addig nem fogja érdekelni, hogy értsen hozzá. Ez sem negatív hozzáállás, hanem tapasztalat.

Helyi intézmény versenyt szervez, amire minőségi oklevelet tudnék készíteni (nyilván pénzért), de amíg a portás rá tud keresni Google-ben, hogy "oklevél", és le tud tölteni egy 100x400pixeles szart, amire csak a nevet kell rávésni, addig nem fogja érdekelni őket.

Rendezvényszervező+informatikai ismeretekkel nagyon sok helyi, kisebb rendezvényt igényesen is meg lehetne szervezni, de amíg Józsinéni tollal rá tudja írni a programokat egy fecnire, és a fia lefénymásolja neki 100 példányban, meg paint tudásával még egy mosolygós fejet is rátesz, addig nem fognak olyan embert keríteni, akinek fizetni kell a szolgáltatásaiért.


Ne gondold, hogy amiket leírok, az mind csak úgy a semmiből jön. Tapasztalom a körülöttem lévő világot, és azt látom, hogy az emberek igénytelenek, és nem vevők a digitalizációra, nem vevők arra, hogy fizessenek valamiért, amiben nem látnak hasznot, amit ingyen is meg tudnak valósítani.


Az iPhone sem a marketingje miatt adja el az ugyanolyan telefonját nagyobb szériaszámmal, hanem mert sokan bele vannak bzulva, ha nem a legújabb telefonnal veretik magukat.


A webshopos dologhoz meg még annyi, hogy 10 évenként 1x jut eszembe ilyen kreatívabb ötlet, és nyilván akkor is kiderül, hogy azt már valaki megvalósította :D Lehet ez most megint kifogásnak hangzik, de hülyeségnek tartanám ugyanolyanba belevágni, amit rajtam kívül már ezren csinálnak, és a kialakult körüknek hála sokkal jobban, kedvezőbb feltételekkel. Árulhatnék olyan általános termékeket is, amik vannak a boltban, de ugyanúgy felmerül a kérdés, hogy mégis ki venne meg rajtam keresztül egy 3000 Ft-os cuccot 5000 Ft-ért szállítási költséggel együtt (vagyis az nekem kb 500 Ft haszon lenne), ha elmehet a Tescoba, és megveheti azonnal 3000 Ft-ért. Várnia sem kell, és jobban is járt. Én is látom az árukeresőn, hogy vannak olyan webshopok, amik egy 6 ezer Ft-os akármit 12 ezerért is árulnak, de kizártnak tartom, hogy bárki azt mondaná: "nézd, ott egy bolt, ahol akciósan dupla annyiba kerül, de a szállítás ingyenes, ONNAN RENDELJ!!!"

2022. jan. 4. 11:30
 8/12 anonim ***** válasza:

Ne érts félre, nem rosszat akarok neked. Ha rosszat akarnék, elég lenne rád hagynom, hogy igazad van, csináld csak így tovább. De a rossz már meg van az életedben. Azért reagálok arra, amit írsz, mert segíteni akarok máshogyan látni a dolgokat, rávenni, hogy próbálj meg változtatni dolgokon.


Átérzem a helyzeted, én is voltam így. Célok nélkül, motiváció nélkül irtó nehéz élni, létezni, vagy tovább lépni. De nincs más lehetőséged, ha javítani akarsz. Vagy próbálkozol és talán jobb lesz, vagy rosszabb esetben ugyanúgy nem jársz sikerrel. Viszont, ha nem is próbálkozol, akkor biztosan nem lesz jobb. Ez pedig éppen elég nagy kockázat ahhoz, hogy érdemes legyen inkább próbálkozni. Attól, hogy mentségeket és kifogásokat gyártasz magad számára, még kívülről látszik, hogy ezek csak mentségek és kifogások, nem valós akadályok. Akkor sem, amikor neked kő kemény tényeknek tűnnek.

A pszichológiában ezt hívják kognitív torzításnak. Belülről nézve a dolgokat az ember nagyon elfogult. Nem véletlenül mondják, hogy "A fától nem látni az erdőt." Ez egy tökéletes képi hasonlat, pont ilyen érintettnek lenni valamiben. Azt hiszed, hogy te már mindent megpróbáltál, a beled kidolgoztad és semmi nem sikerül. Mert te soknak érzed, belefáradtál és a kevés/nulla siker miatt még többnek és nagyobbnak érzed a kudarcokat, nem érzel arányokat. Mivel elfogult vagy és nem rendelkezel kellő ismerettel, de objektivitással sem, ezért sokkal nehezebben tudod megítélni, hogy mennyire jól/rosszul, helyesen/hibásan csinálod, amit csinálsz és sokkal könnyebben hiszed, hogy te mindent teljesen jól csinálsz. Miközben külső, a saját érzelmeidtől és erőfeszítéseidtől független szemlélő könnyebben meglátja az érvelésedben a hibákat, a mukádban a tévedéseket. Jobban látja, hogy ugyan sokat próbálkozol, de azért még messze nem próbáltál meg mindent, van egy csomó lehetőség, amikre nem gondoltál. Könnyeben észreveszi a kisebb nagyobb hibákat, vagy legalábbis lehetőségeket, amiken megpróbálhatsz javítani, mert azok akár a kudarc okai is lehetnek.


Persze sóhajtozhatnék egyetértően, hogy igen, igen, sajnálhatnálak, hogy milyen rossz neked, csak ezzel semmire nem mennél - ráadásul a sóhajok el sem jutnának hozzád, ha nem gépelem le őket ide.


Azért írtad ki a kérdésed, mert nem vagy elégedett a helyzeteddel. Ez már egy fontos lépés a javulás felé, bár önmagában édes kevés. Változást az hoz, ha változtatsz az életeden, azon, ahogyan csinálod a dolgokat, ahogyan viszonyulsz hozzájuk. Ha mindent ugyanúgy csinálsz tovább, mint eddig, akkor jó eséllyel minden ugyanúgy fog alakulni is. Hiszen, ha semmin sem változtatsz a bemenő oldalon, akkor mitől változna a kimenetele? Einstein szerint ráadásul bolond is, aki mindent ugyanúgy csinál, mégis változást vár tőle.


Azért írok "általános lózungokat", mert nem ismerlek annyira mélyen, hogy konkrét, személyre szabott tanácsokat tudjak adni, min hogyan változtass konkrétan. Az eddigi reakcióidból is látszik, hogy úgyis minden konkrétumra is lenne egy kifogásod, hogy de ezért, meg azért. És legfőképp ennyi időm sincs rád. Egy ilyen életvezetési tanácsadás részletes, személyre szabott tanácsokkal nem egy nyilvános fórum néhány üzenetváltása, hanem heteken-hónapokon, akár éveken át tartó komoly munka. A pszichológus, coach, egyéb szakembernek is, aki tanácsokat ad, hogy min hogyan változtass, merre próbálkozz. Meg neked is, akinek meg kell nyílni felé, elmondanod a részleteket, el kell fogadnod a tanácsait, azok alapján meg kell próbálnod megfelelőbb lépéseket tenned. Aztán közösen kiértékelitek, átbeszélitek a megtett lépéseket, megvizsgáljátok azok hatásait, eredményeit és ha szükséges megkeresitek, hogyan érdemes őket korrigálni, hogy jobban működjenek, milyen irányba érdemes tovább terelni a dolgot és ez a folyamat egy idő után elkezd majd működni. Eleinte csak kisebb dolgokban fogsz eredményeket tapasztalni, aztán egyre több minden fog egyre jobban működni, egyre több döntésed eredményez majd több sikert és egyre jobban érzed magad a bőrödben a változások eredményeként.


Megpróbálhatod persze egyedül is mindezt. Csak amíg nem látod az "általános lózungokban" az üzenetet, addig nem túl valószínű, hogy képes vagy a saját cselekedeteidet kellő mértékben kívülről szemlélni, megfelelő kritikával kezelni, hogy képes legyél a hibákat korrigálni és megfelelő irányba terelni. Ezért szokás külső szakember segítségét kérni hozzá.

Sok esetben akár egy vagy több barát is komoly segítséget jelenthet. Csak az a gond, hogy nem mindenkinek vannak megfelelő hozzáállású és rálátású barátai. Sok esetben a barátok és a család többet ártanak, mint használnak. Részben, mert ők nem rendelkeznek megfelelő szakképzéssel, de akár élettapasztalatokkal sem. Meg a viszonyuk is más hozzád, mint egy szakembernek. Szóval egy szakemberrel jobban lehet haladni, mint egyedül, vagy akár családi, baráti támogatással.


Egy ilyen üzenetváltásban én legfeljebb próbálkozni tudok olyan irányba terelni téged, ami kedvezőbb pályára állít.


Egyébként vannak olyan "általános lózungok" is, amik szinte algoritmust adnak hozzá, hogyan tudsz javítani a dolgokon - ha már programozó vagy. Pl. ilyen az is, hogy "Növeld a tudásod és munkaerő piaci értéked, hogy magasabb pozíciókba, esetleg jobban fizető területekre tudj elhelyezkedni." Jó, elismerem, hogy nem egy gépi kód, vagy konkrét nyelven megírt program, amit csak begépelni kell és már futtatható, inkább csak egy folyamatábra, amiben a konkrét változókat, erőforrásokat neked kell megkeresni, kiválogatni. De azért elég világosan követhetőek az utasításai.


Ahogy az is egy elég könnyen követhető algoritmus a sikerhez, hogy "Állj elő egy ötlettel, próbáld megvalósítani, elemezd ki a hibáit, javíts rajtuk, próbáld újra, ismételd n+1 alkalommal a fejlesztési ciklusokat, ha így sem működik, konzultálj a területen nálad tapasztaltabbakkal, hogy min érdemes még javítani, ismételd az elemzés, javítás ciklusokat újabb n+1 alkalommal. Ha egy kijelölt céldátumig nem jársz sikerrel, akkor fogadd el, hogy nem megy és veszteség csökkentésként számold fel a kísérletet. Keress másik ötletet, kezdd előről."

Egészen konkrétan így fejleszt a Google (meg mindenki más) is üzletet. Előállnak egy ötlettel, megcsinálják béta verzióban, egy idő után kiteszik nyilvános bétaként, nem baj, hogy hibái vannak, használják csak sokan, éles rendszert is lehet javítgatni. Aztán egy idő után feltűnés nélkül eltűnik a béta jelzés és már alfa lesz. Aztán, ha nem lesz elég sikeres, mint pl. a Google Wave, Google+ és még egy rakás másik projektjük, akkor lekapcsolják a fenébe, a programozókat meg más projektekre állítják, amiknek több értelmét látják.


Érdemes puszta szórakozás helyett/mellett minél többet tanulni, foglalkozni mások szakmai, üzleti, karrier és egyéb sikereinek, életútjainak tanulmányozásával. Rengeteget lehet tanulni abból is, hogy ki hogyan és mitől lett sikeres. De az ő hibáikból is rengeteget lehet tanulni, hogy neked már ne kelljen azokat elkövetni, vagy ha el is követed a hibákat, hamarabb felismerd a hasonlóságokat, gyorsabban rájöjj, hogy ez olyan hiba, amilyenről már hallottál és kevesebb kárt okozzon neked - vagy esetleg már szolgál számodra egy tippel, hogyan tudsz a hiba után minél gyorsabban és könnyebben kijönni az előállt helyzetből.


Motivál a pénz és szeretnél meggazdagodni? Remek! Lottózhatsz is, de ez elég rizikós. Viszont, ha elolvasol egy rakás pénzüggyel, közgazdaságtannal, tőzsdével, befektetésekkel kapcsolatos könyvet, akkor megérted a gazdaság működését és nagyobb eséllyel találsz olyan üzleti lehetőségeket, amik kedvezőbben működnek számodra. Például ezekből rájöhetsz, hogy milyen befektetési formák és megoldások a legkedvezőbbek számodra és kiszámolhatod, hogy mennyi menő telefon ára lesz majd 30 év múlva a számládon, ha most minden hónapban csak egy Mekis menü árát teszed be egy kedvező kamatozású befektetésbe ahelyett, hogy elköltöd Hambira, ami másnap a wc-ben köt ki, vagy egy menő telefonra, ami jövőre felét sem éri és még drágábbra akarod majd cserélni.

2022. jan. 5. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Edison [...] értett ahhoz, amit csinált"


Értett egy fenét! Elképzelései voltak egy még nem létező tudományról. Honnan értett volna az elektromossághoz, meg a villanyizzókhoz az olaj és gázlámpák korában? Akkor még ilyenek nem léteztek és mindenki hülyének tartotta őt, amiért olyasmivel foglalkozik, ami még nem létezik, tehát mindenki más szerint lehetetlen is.


Biztos voltak bizonyos ismeretei a kor szintjén, amikre alapozhatott. Sőt lehet, hogy tanulmányozta másoknak a kor tudásszintjét meghaladó kutatásait, elméleteit is, de zömében neki kellett lefektetnie, hogy meddig fogadja el a már létező dolgokat és honnantól milyen irányba akar ő más irányba menni, mint ahova a kor tudásszintje behatárolja.


De ha mondjuk értett hozzá, akkor mi van? Téged sem gátol semmi, hogy érts ahhoz, amit csinálsz. Abban sem, hogy jobban érts ahhoz, amit csinálsz.


"amikkel próbálkozott nem ő találta fel"


Miért, a körülötted levő világot, amivel te próbálkozol talán te találtad fel? A programozási nyelvet, amiben programozol te találtad fel? Nem akarlak lebecsülni, de semmit nem te találtál fel. Sőt még arra sem veszed a fáradtságot, hogy a saját életed érintő dolgokat jobban megismerd annál, mint amennyire eddig sikerült.


"Nem mondom, hogy időnként nem próbálkozom, csak sokszor azt látom, hogy eredménytelenül, ami kvára rombolja a motivációmat"


Szerinted Edison mit érzett 987 sikertelen próbálkozás után? Egy olyan világban élve, amiben még nem létezett villany izzó, semmi nem igazolta, hogy amivel próbálkozik az lehetséges és ezért a környezetében mindenki más hülyének is nézte, mert valami olyat próbál megcsinálni, ami szerintük lehetetlen...


"minden alkalommal, amikor kitalálok valamit, és felspanolom magamat, mert tudom, hogy ennek már működnie kell, sikertelenül jövök ki belőle, és nem tudom, hol rontom el."


Igen, pont ezt érezhette Edison is 987 sikertelen próbálkozás után. Ilyenkor azt teheti az ember, hogy megnézi, hogy hibázhatott-e az eddigi próbálkozások során, ami szintén okozhatja a sikertelenséget, ha ezeket a hibákat sikerül kizárni, akkor pedig apró módosításokkal tovább folytatja, amíg mindent ki nem próbált, ami csak lehetséges. Ha már tényleg mindent megpróbált, ami lehetséges, akkor újra átgondolja, hogy vajon kihagyott-e valamilyen lehetőséget, ami lehetséges volna, csak ő nem gondolt rá.


"A fő probléma [...] hogy fiatalságom ellenére nincsenek életcéljaim, álmaim, soha nem is volt, mindig csak úsztam az árral, és belevágtam abba, ami épp jött."


Igen, ez valóban komoly probléma. Célok nélkül nehéz belőni, hogy merre menj és nincs viszonyítási alapod, hogy mikor érsz oda.

A legtöbb embernek hiába vannak álmai, céljai, ugyanúgy nem megy velük sokra. Sok esetben lehetetlen dolgokról álmodoznak, amiket sosem fognak elérni. Sok esetben csak azért nem válnak valóra az álmok, mert nem tesznek érte eleget, vagy megfelelően, hogy valóra váljanak. Más esetekben meg hiába van céljuk, mert amikor valóra válik, már nem marad további cél és emiatt akár bele is tudnak keseredni az addigi céljuk elérésébe.

Szerencsésebb esetben viszont mire valóra válik az első cél, menet közben találnak új, még érdekesebb dolgokat, amik még jobban csábítják őket és amikért lehet tovább dolgozni.

Sok gondolkodó szerint nem is a cél az igazán érdekes, hanem az út, amit menet közben bejársz. Az utazásban sem a célállomásra megérkezés a fontos, hanem az élmények, kalandok, amiket menet közben átélsz, az új emberek, akiket menet közben megismersz. Ezek formálják az embert, ezek adnak új célokat, új irányokat.


Szokás Arnold Schwarzeneggert felhozni példaként ilyen motivációs dolgokban, mert ő szinte lehetelten dolgot akart és valóra váltotta - aztán más területeken újra és újra ismét. Persze neki volt célja, ezért ebben nem is jó példa számodra. Én most abban hoznám őt példának, hogy amikor sportban elérte a csúcsot, akkor keresett egy másik célt és színészként futott be, aztán a színészet után politikus lett és abban is eljutott a csúcsig. Ezek persze egymásra is épültek, minden következő lépcső az előző folytatása valahol, de ugyanakkor egy elég nagy irányváltás is valahol. Ebben vehetsz róla példát.


Mivel amiket már próbáltál, nem annyira jöttek be, szerintem érdemes kipróbálnod minél több más dolgot, amiket még nem próbáltál. Minél inkább eltérnek attól, amit próbáltál, annál több újdonságot hoznak az életedbe, annál jobban felrázzák az életed. Közben vagy megtalálod, hogy mi érdekel jobban az eddigieknél, vagy egyre jobban fogod értékelni a mostaniakat, mert a többit jobban utálod. Vagy menet közben inspirációt nyersz, hogy az új élményekből mit és hogyan lehet érdemes a mostani életedbe behozni, merre érdemes alakítani rajta, hogy kicsit más, kicsit jobb és érdekesebb legyen, miközben drasztikusan mégsem változik.

Ugyanakkor megpróbálhatod a mostani dolgaidhoz kőtődő, kisebb-nagyobb mértékben eltérő dolgokat fejlesztgetni is. Megkeresni, hogy mi az, amiben az eddigi tudásodra támaszkodva, új területeken is tudsz próbálkozni. Egyébként ezt tök jól el is kezdted a vállalkozási ötleteiddel, amiket vázoltál. Ott szerintem nem az ötletekkel van a legnagyobb gond, hanem a kivitelezésnél buktál el. Erre majd még visszatértek.


Vannak erre kifinomultabb, analitikusabb módszerek is. Érdemes lehet felkeresni egy pszichológus, aki fel tud tenni egy csomó kérdést, amikkel fel tudja térképezni a gondolkodás módod, érdeklődésed. Egy ilyen mély, terápiás beszélgetéssel lehet, hogy meg lehet találni a mélyen benned, akár magad elől is elrejtett célokat és álmokat. Sőt talán azt is fel lehet és érdemes is tárni, hogy vajon miért, hogyan alakult úgy az életed, hogy semmi sem vált életcéloddá. Ezek feltárása pedig segíthet megtalálni az irányodat.


"Nem tudok semmit felmutatni, amit el szeretnék érni az életben"


Igen, így nehéz irányt választani. Máshonnan megközelítve viszont így mindegy merre indulsz, próbálkozhatsz bármerre, hogy megtaláld, mi érdekel. Nyilván, ha már van egy állásod, akkor érdemesebb csak hobbikkal, szabadidőben próbálkozni, hogy megtaláld, mi érdekel. Aztán, ha esetleg valami nagyon érdekelni kezd, akkor lehet állást, szakmát váltani is miatta, vagy akár párhuzamosan futtatni két állást is. Ezen most kár előre agyalni, előbb keresd és találd meg, mi érdekel, majd ha meglesz, akkor kitalálod hogyan tovább.


"saját lakás, család, gyerek, lehetnek célok, de túl általános"


A te lakásod, a te családod, a te gyereked miért lenne túl általános? Hova akarsz ennél konkrétabb célokat?


Miből gondolod, hogy sokan vannak, akiknek ennél konkrétabb céljaik vannak? Sőt miből gondolod, hogy akik egész életükben ennél konkrétabb célok, karrierek, díjak és pénz bűvöletében élnek, nem pont azért keseregnek ugyanígy, mert pont ezek, a család és a gyerek nem jöttek nekik össze?


Mondjuk azt a lakás dolgot érdemes némi pénzügyi ismeret megszerzése után újragondolni. Egy csomó ember akár életre szóló hitelekbe veri magát, hogy legyen egy saját lakása, amiből aztán képtelen lesz bárhova elköltözni. Az ingatlan lehet jó befektetés, de nem biztos, hogy minden ingatlan jó befektetés. Ezekről is érdemes okos, tapasztalt üzletemberek okfejtéseit megismerni. Nagyon sokan úgy gondolják, hogy sokkal jobb befektetés azért venni egy lakást, hogy kiadd másoknak és ezzel neked pénzt termeljen, miközben te egy másik lakásban lakbért fizetsz másnak, viszont azt a lakást bármikor feladhatod, tovább költözhetsz, ha máshol jobb munkát találsz és közben a saját lakásod továbbra is pénzt termel neked. Az se mindegy, hol veszel lakást. Sok tényezős a történet, érdemes minél alaposabban körüljárni, nem csak egy vélemény alapján döntéseket hozni. Az viszont mindenképp lehet motiváció, hogy a lakás, család, gyerek összejöjjön. Csak mire összejön, érdemes művelődni azokon a területeken is, hogy mit és hogyan kezdj velük, meg addig sem árt művelődni róla, hogyan tudod összehozni őket. A lakást gazdaságilag, a családot kommunikáció, pszichológia, emberi kapcsolatok oldalról, a gyereket meg pedagógia, gyereknevelés, fejlődés pszichológia oldalról érdemes tudással is előkészíteni.


"nekem a pénz jelentené a kiemelkedő boldogságot"


Persze, a pénz jó, ha van. Ahogy viccelődni szokás vele: "Nem boldogít, de olyan megnyugtató."


De messze nem annyira old meg minden problémát, mint a legtöbben hiszik. Sokan egészen addig hiszik, hogy a pénz megoldás mindenre, amíg meg nem szerzik. Aztán meg kell tapasztalniuk, hogy mennyi szenvedéssel jár rájönni, hogy egy csomó igazán fontos dolgot nem vehetsz meg a pénzért. Hogy Ferrariban sírni sem jobb érzés, mint egy Suzukiban. Hogy ha csak a pénzed szeretik nem téged, az ugyanolyan szar érzés, mintha a pénzed sem szeretik, meg téged sem. Hogy a drágán vásárolt drog és alkohol ugyanúgy nem oldja meg a problémát, mint az olcsó piák. Hogy a drága luxus holmik ugyanúgy csak ideig-óráig képesek elhitetni veled, hogy nem hiányoznak neked ezeknél sokkal fontosabb dolgok.

Nem véletlen, hogy annyi gazdag drogozik, iszik és szórja hülyeségekre a pénzét, mert képtelenek az üres életüket valódi értékekkel megtölteni.


Ellenpéldaként szokás emlegetni néhány műveltebb gazdag embert, mint Bill Gates, Warren Buffet, Elon Musk, stb. Akik a világ leggazdagabbjai között vannak, mégsem költenek folyton egy rakás drága hülyeségre. Van köztük, aki rendszeresen régi kocsival jár, régi telefont használ, sőt olyan is van köztük, aki bármennyi házat vehetne magának, mégis évtizedek óta ugyanabban a házban lakik, amit azelőtt vett, hogy meggazdagodott.

A pénzzel sok féle anyagi természetű problémát meg tudsz venni. De ha elköltöd menőbb telefonra, jobb autóra, szebb lakásra ahelyett, hogy tudásra, szakértőkre, jövedelmező befektetésekre költenéd, amik további pénzt termelnek neked, akkor nagyon hamar kifuthatsz a pénzedből és egy idő után kénytelen leszel túladni a menő cuccokon is. Nem véletlen, hogy a lottó nyertesek többsége nagyon hamar el is szegényedik, mert akinek hirtelen megváltozik az anyagi helyzete, de nem képes fejben is felfejlődni hozzá, az nagyon hamar el is tudja herdálni a rengeteg pénzt is.


"mert ha van pénzed, akkor biztonságban vagy, utazhatsz, bármit megvehetsz/megtehetsz, amit szeretnél."


Biztonságban azért nem vagy gazdagon, mert minél több pénzed van, annál többen irigyek rád, annál többen akarják elvenni tőled a pénzt. Minél több pénzed van, annál nagyobb céltábla vagy, annál inkább meg akarják szerezni a pénzedet, emiatt egyre jobban vigyáznod kell mindenkinek a közeledésével, mert senkinek a szándékaiban nem lehetsz biztos, hogy tényleg te érdekled, vagy csak a pénzed. Minél több pénzed van, annál nagyobb távolságra vagy az emberektől, ezért annál magányosabb vagy. A hozzád hasonló pénzeszsákok meg távolságot tartanak a többi pénzeszsáktól is, mert tőlük is okkal tartanak, hogy ők is csak a pénzüket akarják - és jó eséllyel tényleg akarják is, úgyhogy ott is megy a kihasználás. Meg mindenki meg akarja mutatni, hogy neki van több, ő értékesebb, megy az egymásra licitálás.

Pont azt nem tudod megvenni sok pénzért sem, amit igazán szeretnél: célokat, sikereket, boldogságot, szeretetet, őszinteséget. Utazhatsz, de minek, ha nincs kivel és nincs mit csinálnod?


Célnak jó, hogy sok pénzt szerezz, mert adhat egyfajta motivációt (azért nem árt, ha bizonyos erkölcsi, morális értékek mentén csinálod és nem bármi áron akarsz gátlástalanul pénzhez jutni). De veszélyes is lehet a sok pénz mint cél, mert ha eléred, utána nem marad célod, amire a sok pénzed felhasználhatod. Szóval nem árt okosan célt keresni a pénznek is. Segíteni magadon, másokon, örömet szerezni pl. sokkal jobb cél a pénznek, mint csak birtokolni és magadnak bármit megvenni.

2022. jan. 5. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"nem felületes siránkozás, hanem mind-mind tapasztalat"


Elhiszem, hogy te ezt tapasztaltad. De ha mások tömegével tudnak megélni valamiből, amiből neked nem sikerül, akkor nem biztos, hogy az ötlettel, területtel, meg az igényekkel van a gond, hanem azzal a módszerrel, kivitelezéssel ahogyan te próbálkozol.


"nincs kereslet arra, hogy az emberek azért pénzt adjanak ki, aminek saját maguk nem látják hasznát."


Na látod, ebben teljesen egyetértek. Aminek nem látják értelmét, azért nem adnak pénzt.


Viszont egy helytálló tényből is lehet téves következtetéseket levonni. Ez nem azt jelenti, hogy amit te kínálsz, azért senki sem adna pénzt. Ez csak azt jelenti, hogy az a 10-100-1000 ember, akit megkérdeztél arra a kérdésre, amit feltettél nemet mondott. Ha más embereknek teszed fel ugyanazt a kérdést, vagy akár ugyanazoknak az embereknek, de máshogyan teszed fel a kérdést, vagy egy másik kérdést teszel fel, akkor egészen más választ kapsz.


Ha abban megegyezünk tényként, hogy az emberek azért adnak pénzt, aminek látják hasznát, de neked mégsem akarnak azért pénzt adni azért, amit te kínálsz, akkor:

1. SZÁMUKRA nincs haszna az ajánlatodnak és más embereket kell keresni az ajánlatodhoz.

2. MÁSHOGYAN kell ajánlanod nekik ugyanazt, mert nem biztos, hogy az ajánlat lényegével van bajuk, hanem azzal, ahogyan tálaltad azt nekik.

3. MÁS ajánlatot kell tenned számukra, mert nem arra vevők.


Tudod, a mondás szerint az ördög mindig a részletekben lakozik. Marketing tankönyvek kedvelt példája, hogy az emberek a legritkább esetben akarnak fúrót venni, mert nekik nem fúróra van szükségük, hanem egy lyukat akarnak a falban. A fúró csak eszköz hozzá, hogy legyen egy lyuk a falon.

Weboldalra sincs szüksége az embernek, a weboldal csak egy eszköz hozzá, hogy több vevőt szerezzen. Kérdezd meg, hogy akar-e több vevőt, arra biztos nem fog nemet mondani. Azt kell nekik eladnod, hogy mit tudnak elérni azáltal, amit el akarsz nekik adnik.


"Lehet ez csak Borsodban van így de akkor jó elcseszett vidék ez..."


Indiánál biztos nem elcseszettebb vidék. Indiában szó szerint milliárdnyian élnek, jelentős részük elképesztően vacak körülmények közt. Borsodban is vannak meredek dolgok, de elképzelni sem tudod, hogy mennyivel vacakabb tud lenni India Borsodnál. Őket ez a vacak helyzet motiválja is kellően, hogy ne kényelmeskedjenek, mert abba ott szó szerint bele lehet dögleni.

Nem véletlen, hogy lassan az egész világ mindent Indiában és indiaiakkal csináltat, többek közt IT területen is. Nekik van motivációjuk, hogy abból a vacakból kitörjenek. Próbálnak nyelveket tanulni. Rengeteg vicc és sztereotípia van róla, hogy ez mennyire nem megy nekik. De kit érdekel, ha viccelődnek rajtad? Az életben maradás sokkal fontosabb, mint hogy viccelődnek-e. Számukra (ahogy a magyarok számára is) korlát, ha csak a saját nyelvüket beszélik (amiből Indiában egyébként van 30 féle, szóval már a saját nyelvük is kellően problémás, viszont azokat sehol máshol nem beszélik - még az országon belül sem mindenhol). Kénytelenek idegen nyelveket tanulni, mert ettől nyílik meg előttük a világ. Olyan tudáshoz és karrier lehetőségekhez férnek hozzá általa, amiktől a tudatlanság elzárná őket. A tudás a vacak helyzetükből kitörés lehetősége. Lehet kényelmesnek lenni és szórakozni tanulás helyett ott is. Csak nem éri meg - ott sem...


Semmi okod csak helyi cégeknek/embereknek dolgozni. Ha Indiából tudnak a világ minden tájára dolgozni, akkor neked se lehet akadály az a kb. 700 km, ami Magyarország keleti és nyugati vége között van. Pláne neten keresztül még úgy is tudsz dolgozni távoli cégeknek, hogy ki sem mozdulsz a wc-ről. Csak meg kell keresni a lehetőségeket.


Nem akarom bagatellizálni. Nem állítom, hogy könnyű. De aki a megoldásokat keresi, az sokkal nagyobb eséllyel talál megoldásokat, mint aki csak a problémákat keresi mindenben.


"hirdettem startaprón és jófogáson"


Mondjuk nem biztos, hogy pont ott érdemes. Nyilván én távol állok a reprezentatív mintától, de én még soha nem jártam se start aprón, se jófogáson - ellenben (elég sokat) fizettem már több embernek is weboldal készítésért. Sőt egy időben nagyon aktívan kerestem is weboldal készítőket - de soha nem startaprón és jófogáson.


"viszonylag sokan megnézték a hirdetéseimet, és le is szarták"


Tehát nem ott, nem azoknak, vagy nem úgy hirdettél, akiknek, ahol és ahogyan érdemes lett volna. Ebből nem az következik, hogy feltétlenül az ajánlatod rossz - persze ettől még lehet az is rossz.


Erre mondtam korábban, hogy fejleszd a tudásodat. Olvass utána, hogy mit hogyan érdemes hirdetni. Pláne mik az aktuális trendek, mert a marketingnél kevés dolog változik gyorsabban - talán a weboldalak kinézete és működése, aminek szintén nem árt utána nézned.


Na meg erre utaltam korábban, hogy nem biztos, hogy webes értékesítés és marketing tanácsadással kéne foglalkoznod, ha neked sem megy a dolog. Előbb talán el kéne menned valaki máshoz, hogy ő tanácsokat adjon neked, te mit hogyan csinálj azért, hogy ügyfeleket tudj szerezni, nem utolsó sorban ebből is tanulva, hogy másoknak tudj tanácsokat adni.


"mivel ár-érték arányban jóval a piac alatt dolgozom"


Ha jó ügyféllel és jól tudsz üzletelni, akkor az ár mellékes. Ha az árral adod el magad, akkor viszont általában pont a legrosszabb, problémásabb ügyfeleket szerzed meg.


" jó marketinggel minden eladható"


Egyáltalán nem biztos, hogy tényleg jó az a marketing, amivel próbálkoztál.


De még jó marketinggel sem minden adható el. A marketing jóságához is hozzájárul, ha már eleve jó a termék. A legtöbb modern termék fejlesztésénél már a tervezésnek is része a marketing, sőt egy csomó mindent eleve úgy kezdenek el tervezni, hogy az eladhatóság és a marketing diktálja a fejlesztési irányt is.


Persze jó marketinggel egy kevésbé jó termék is jobbnak tüntethető fel, mint amilyen valójában - viszont az utólag akár nagyon is képes visszaütni. Hogyha a termék sokkal rosszabb, mint a marketingje volt, abba akár bele is bukhat a cég.

Mondjuk ez már nem csak marketing, hanem inkább pr és üzleti stratégia.

De ugye marketingből is több féle van, pl. sales marketing, brand marketing, amik eredendően más irányból közelítik meg a dolgokat és egyik sem reklám, mert az meg egy másik külön terület, ami csak rokon, de nem azonos a marketinggel. Érdemes jobban megismerni a dolgokat, hogy jobban a helyén tudjuk kezelni őket. (Persze idő és hely hiányában én sem tudományos disszertációt írok itt. Azt mások máshol már megtették, csak felhívom a figyelmet, hogy érdemes alaposabban utána járni a dolgoknak.)


"rá kellett jönnöm"


Csak erre jutottál, de attól még nem biztos, hogy hibátlan a helyzet értékelésed.


"egy vállalkozás, ami napról-napra él, nem fog tizenezreket, főleg nem százezreket költeni egy weboldalra, vagy a saját ismerettségének növelésére (akár hirdetésekkel), még akkor sem, ha konkrét számokkal tudom alátámasztani, hogy másoknak mennyire bejött."


Ha egy vállalkozás nem, akkor majd egy másik, harmadik, vagy negyedik. Szerencsédre elég sokan vannak. Amíg nem beszéltél mindegyikkel, addig nem jelentheted ki, hogy egyik sem hajlandó.


Másfelől megközelítve, ha te tényleg tudnál nekik segíteni, nekik tényleg érdekük volna, de mégsem akarják, akkor lehet, hogy te nem jól akarod nekik eladni. Talán nem figyelsz eléggé oda arra, hogy ők mit szeretnének, nem ismered eléggé az érdekeiket, nem ismered elég jól a gondolkodásmódjukat, nem olyan szavakat és megfogalmazásokat használsz, amiket ők használnak. Ha nem egy nyelvet beszéltek, nem abból az irányból közelíted meg őket, ahogyan ők gondolkodnak, akkor persze, hogy elutasításra találsz, hiszen teljesen másra akarod rábeszélni őket, mint amit akarnak.

Tudod, hogy a különféle marketing és reklám cégek mennyi időt és energiát áldoznak arra, hogy megértsék az ügyfeleket, akiknek el akarnak adni. Kitapasztalni, hogy milyen problémákkal, igényekkel küzdenek és azokra kínáljanak megoldásokat, ne csak egy terméket adjanak el, hanem egy életérzést, egy hangulatot.

Persze az is lehet, hogy annyira fafejek, akikkel tárgyalsz, hogy maguk sem fogják fel, hogy mi az érdekük. Akkor meg nem érdemes ŐKET győzködni tovább, keress helyettük olyat, akivel érdemes is tárgyalni, mert tényleg érdekli a megoldásod, valóban nyitott a problémái megoldására. Jön is a következő marketing kérdés. Hol és hogyan találod meg azokat, akik nem elzárkóznak a megoldás elől, hanem nyitottak, vagy kimondottan keresik is azt. Hol keresi vajon a megoldását, aki nem találja? Te miért nem ott keresed őt, ahol van, ahelyett, hogy máshol olyanokat találnál meg, akik még azt sem fogták fel, hogy van problémájuk? Na itt kezdődik a marketing, hogy még azelőtt megismered az ügyfeleidet, hogy leülnétek tárgyalni, az alapján választod ki őket már a hirdetésed megszólításával, hogy tudod mire kíváncsi, milyen gondjai vannak és nekik személyre szabottan célozva ajánlod fel a hirdetésed. Ha jól csináltad meg a házi feladatod, akkor a hirdetéseid el fogják érni a célközönséged, mert azokra a felületekre teszed ki, amiket ők nézegetnek, akarni fogják a szolgáltatásaidat, mert azokat szólítod meg, akik keresik, amit kínálsz és így nem kell őket győzködnöd róla, hogy akarniuk kéne és nem fogsz csalódni, hogy mégsem. De ehhez nem elég csak feladni egy hirdetést akárhol...


"Adatkezelési tájékoztatók készítésével is foglalkozom"


Nekem meg van adatvédelmi szakjogász barátom, aki ebből elég jól megél - mondjuk szerinte neked sem biztos, hogy kéne ezzel foglalkoznod, mert az ő jogász szemszögéből nézve amit te csinálsz tájékoztató sem sokkal jobb, mint az ingyen letölthető sablonok.


Pont az ilyen adatvédelmi tájékoztatók a GDPR bevezetése idején elég sok cégnek jó nagy bizniszt jelentettek. Sokan megijedtek és intézkedtek miatta. Mások meg nem. Igen, sokan még mindig nem felelnek meg neki teljesen és tudnék ennél hajmeresztőbb dolgokat is mesélni erről a területről, de nem teszem.


Minden esetre annyi biztos, hogy akit nem érdekel, nem fogja fel, stb, azt te nem tudod megváltoztatni. Másokra nincs hatásod. Egyetlen dologra van hatásod: arra, hogy te mit és hogyan teszel. Ha az egyáltalán nem, vagy nem elég jól működik, amit és ahogyan csinálsz, akkor mindenképp neked kell változtatni. Vagy azon, amit csinálsz, vagy azon, ahogyan csinálod, vagy azon, hogy kivel csinálod. Ezekre van hatásod. Másra nincsen.


Egyáltalán nem biztos, hogy nagy változtatás szükséges. Edison is válthatott volna a villanykörtével kísérletezés helyett gyertya öntésre, mert az már akkor is menő üzlet volt. De ő inkább csak picit változtatott. Ha a levegővel töltött villanykörte nem világít, akkor ne levegőt töltsünk bele, hanem valami mást. Ha a másikkal se működik, akkor majd a harmadikkal, negyedikkel...


Te annyival szerencsésebb vagy Edisonnál, hogy nem valami totál új dolgot próbálsz feltalálni. Minden, amiket emlegettél már létező, mások számára sikeresen működő területek. TANULJ tőlük. Nézd meg, hogy nekik mi működik. Vizsgáld meg, hogy miért működik. Próbáld megfejteni, hogy vajon hogyan csinálják, hogy nekik működik.

Sokan irigykednek, utálkoznak másokra, hogy "bezzeg ők sikeresek, nekem meg nem jön össze". Próbáld meg kitalálni a sikerül titkát, tanulj tőlük, inspirálódj. Ha nekik sikerült, akkor neked is sikerülhet, ha az idődet nem azzal töltöd, hogy sajnáltatod magad és panaszkodsz, hogy nekik mennyivel jobban megy, meg milyen telefonjuk és autójuk van, hanem azzal töltöd az idődet, hogy a sikerük titkát próbálod megfejteni és a saját életedre, lehetőségeidre lefordítani.


Egy csomó sikeres ember ráadásul el is árulja a titkait. Interjúkat adnak, könyveket írnak, tanítanak. Persze ők is "általános lózungokban" beszélnek, mert legfeljebb csak a saját példájukról tudnak konkrétan beszélni. A te feladatod, hogy megtanuld az általános példákat a saját életedre lefordítani, megtalálni, hogy a saját helyzeteidben mi hogyan alkalmazható. De még mindig jobban jársz vele, ha ezzel próbálkozol és ha esetleg nem sikerül, akkor utána máshogyan próbálkozol vele, mintha meg sem próbálod.

Azért figyelünk annyira mások sikereire, azért próbálunk tanulni tőlük, mert nekik már sikerült valami, ami nekünk még nem. Nem biztos, hogy nekünk minden segít, ami nekik sikerült. De sok minden segíthet. És amit az ő sikereikből és kudarcaikból meg tudunk tanulni, azokat a kudarcokat nekünk lehet, hogy már nem kell újra és újra elkövetnünk. Azért olvasunk szakkönyveket, mert azokban másoknak sokszáz órányi, vagy akár több évnyi tudása és tapasztalata van tömörítve. Amikkel jó eséllyel ezt a sokszáz órányi-évnyi kudarcot és bukást tudunk magunkak megspórolni.


Persze lehet helyette szórakozni, kikapcsolódni is és költeni a pénzt termelés helyett. Csak nem biztos, hogy érdemes.

2022. jan. 5. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!