Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan tovább, egyetem után?

Hogyan tovább, egyetem után?

Figyelt kérdés

Jelenleg 22 éves vagyok, és most végeztem programtervező informatikus szakon. Jelentkeztem mesterre, és fel is vettek. Tehát jó esetben még van hátra 2 év egyetem.

Viszont fogalmam sincs, hogy mit is szeretnék. Ugyanis az elmúlt 3 év alatt sehol nem dolgoztam, csak az egyetemre koncentráltam. Emiatt viszont semmilyen releváns ipari tapasztalatot nem szereztem, az egyetemen megszerzett tudás meg köszönőviszonyban sincs a munkaerő piacon elvártakkal. Tehát jelenleg az elvégzett 3 év semmit nem ér, mert a gyakorlati tapasztalatom az kereken 0. Most meg hogy fogok menni mesterre, úgy érzem, hogy a következő 2 év se fog jelentős pluszt hozzáadni a tudásomhoz.

A megoldás az lenne, hogy elmegyek msc mellett dolgozni valahova. Viszont egyszerűen nem tudom megoldani, hogy az egyetem mellett munkát vállaljak. A családom elvárja a jó eredményeket, plusz barátnőm is van, és versenyszinten sportolok. Ezek mellé még hozzátartozik az igazság, hogy nem vagyok valami fhú de okos, elég nehezen tanulok, tehát napi sok-sok órát tanulással kell töltenem. És még aludni is kéne valamikor.


Nem tudom, mi tévő legyek. Ha elmegyek mesterre, akkor 2 év múlva lesz egy msc-s diplomám, csak éppen 0 használható tudás lesz mögötte. Mivel elméletben nagyon jól tudnék mindent, de gyakorlatban semmihez sem értenék. (Mint ahogy most is.)

Vagy pedig nem veszem komolyan a mestert, beiratkozok, hogy legyen jogviszonyom, és betudjak kerülni egy gyakornoki pozira. Persze így a munkára koncentrálnék, tehát a mestert azt ott hagynám valószínűleg. Ami a családomnak biztos nem tetszene.



2021. aug. 4. 15:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
98%

Keress részmunkaidős/homeoffice munkát.

Sokan csinálják így, csak ami nem annyira fontos háttérbe szorítod- itt talán a sportot kellene háttérbe raknod, ha nem abból tervezel megélni.


Egyébként levelezőn nincs az a képzés, amit kinéztél? Még át tudod majd kéretni magad, csak vissza nem biztos.

2021. aug. 4. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%
22 éves vagy, nem 40. Bőven ráérsz szakmai gyakorlatot szerezni a mester után. Szerintem csináld végig a sulit. Most egyelőre ez legyen a cél. Nem kell ezt túlgondolni. Gyakornoknak elmehetsz utána is.
2021. aug. 4. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Én pl itt vagyok 27 évesen és most kezdem ugyanezt a szakot mint te! :) mégsem aggódom ezen.
2021. aug. 4. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
59%
szerintem először engedd el a "jajj mit fog gondolni anyuci/apuci" részt. 22 vagy, nem 12.
2021. aug. 4. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyetemen már nem a szüleinek tanul az ember. Informatikusként a legnagyobb öngól szakmai tapasztalat helyett a jegyeiddel foglalkozni. Rengeteg informatikus haverom van, bölcsész létemre mindig velük hordott össze a szél valahogy. Egyetlen egy végzett mestert, jelenleg kutat, a normál melója nettó 200k sincs, hétvégente napidíjas tanácsadói dolgokat csinál, hogy valamiből pénze is legyen. A két legjobban kereső és szakmailag is legelőbb tartó (egyikük tech lead egy nagyon nagyot futó startupnál, másikuk meg 30 alatt letr architekt) emberből az egyik 6 év alatt végezte el az alapképzést (egyszer ki is rúgták), a másikuk meg soha.


Jó dolog az egyetem, de ha nem dolgozol mellette, akkor sok millió forintot veszítesz a következő években, míg a mesterdiplomád nulla, azaz nulla embert fog érdekelni.

2021. aug. 4. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Mindenképpen dolgoznod kenne, hogy jobban tudj fejlodni cegen belul.
2021. aug. 4. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
84%
Ha csak tanulod a targyakat, az nem elég
2021. aug. 4. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%

Van valami célod is az MSc-vel? Érdekel, amit tanulni fogsz vagy csak szeretnél egy papírt, amit lengethetsz? Melyik egyetem?


Ha érdekel, amit tanulni fogsz, akkor nézz körül, hogy milyen egyetemi projektek vannak, esetleg akadhat olyan is, ami kapcsolódik a témákhoz, amik érdekelnek. ELTE és BME tele van egyetemi projektekkel, bár az én időmben a marketingjük hagyott némi kívánnivalót maguk után, Facebook csoportokban érdemes utánakérdezni, ha nem találod őket. Projektmunkával jár tapasztalat, és általában némi pénz is. Nagyrészt tőled függ, hogy mennyi energiát fektetsz bele, és mivel _egyetemi_ projekt, ezért jó eséllyel számíthatsz rá, hogy vizsgaidőszakban nem zargatnak.


Ha nem érdekelnek a tárgyak, amiket tanulni fogsz, és nem látod hasznukat, ne kezdd el az MSc-t. A magyarországi fejlesztő cégek nagytöbbségét nem érdekli, hogy van-e papírod, sokszor a BSc se követelmény. (Legalábbis Bp-n.)


Ha még nem vagy biztos benne, hogy érdekel-e, vár-e bármi érdekes az egyetemen, még utána tudsz nézni, hogy milyen tárgyaid lennének.

2021. aug. 5. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként melyik egyetemen végeztél ha szabad kérdeznem?


Kicsit furcsa, hogy jó átlag mellett úgy érzed, hogy a használható tudásod 0... Én mérnökinfón végeztem idén januárban, ameddig nem kaptam meg a diplomámat én sem dolgoztam 1 percet sem, viszont az egyetemen bõven volt programozásos tárgy (nálunk C# volt amit 4 féléven keresztül kötelezõen toltak + kötválok utána), ahol szép számmal kellett csinálni házikat, beadandókat, féléves feladatokat + zh-k a gyakorlati részbõl... Államvizsga után én beadtam a jelentkezést junior .NET fejlesztõnek egy Bp-i multihoz, ahol alapos állásinterjú után végül felvettek teljes állásba. Nyilván az egyetem alatti 3.5 éves programozás nem ér fel annyival mintha valaki ugyanezt az idõt egy munkahelyen tölti de azért nem is 0-ról indulsz csak mert nem dolgoztál még korábban. Azért sima progos beadandókból is lehet komolyabb rendszereket összehozni, nekem állásinterjún pl: kíváncsiak voltak arra mi az a "projekt" amit én csináltam és a "legbüszkébb" vagyok rá (ami lényegében egyik kötvál tárgy féléves feladata volt csak kicsit felturbóztam a front-endet).


Én az MSc-nek nem sok értelmét látom, fõleg úgy ha a BSc után sem érzed hogy használható tudást kaptál volna (ott még úgysem fogsz). Én a helyedben önfejlesztésbe kezdenék, rengeteg informatikával kapcsolatos/programozói kurzus van fent udemy-n vagy egyéb oldalakon, abból megcsinálnék egy hosszabbat majd gyakorlásként magamtól összeraknék kisebb-nagyobb rendszereket. Amikor meg már úgy érzem hogy megfelelõ szinten vagyok beadnám a jelentkezést egy állásra. Mivel a diplomád megvan, mellé pedig begyakorolsz egy vagy több nyelvet a saját idõbeosztásod alapján utána már jó eséllyel pályázhatsz állásra.

2021. aug. 6. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Na itt vagyok. Köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat! Az ELTE-n végeztem. Jó lehet túloztam, mikor azt mondtam, hogy a használható tudásom 0. Ugyanis nagyon sok elméleti és matekos tudás szereztem. Iszonyat sok elméleti matekot tanultunk, meg úgy elméleti mindent. A mély neuronhálóktól kezdve a funkcionális programozásig mindenféle tárgyam volt. Viszont úgy érzem, hogy így a 3 év alatt megszerzett tudás alapján mindenhez értek egy kicsit, de úgy igazán, mélyen semmihez sem. Mivel a megszerzett tudásom nagy része elméleti, így általában a gyakorlati dolgokkal vannak a bajok. Mondjuk a programozással. Felmentem leetcode-ra és már a könnyű nehézségű feladatok is gondot okoznak. Pl. egy n-ed fokú fa levélszintű bejárása. Azt írják állásinterjún hasonló feladatok vannak. Elméletben hamar megvan a megoldás, mivel az algo-s tárgyakon sok ilyen volt, de leprogramozni általában nem tudom, vagy csak több nap alatt.


Illetve az algoritmikus gondolkodásom is hagy kivetnivalót. Mivel Az algo-s tárgyakon kb. csak magolás ment (stukik, algoritmusok magolása, egyszerű példákkal, ezeket kérdezték vissza vizsgán) meg papíron pseudo kódos programozás. Ezért a sok megtanult algoritmust nem tudom a gyakorlatban használni, mert sosem kellett. Általában csak papíron kérdeztek mindent, vagy szóban. És ez a a többi tárgyamra is érvényes. Mivel a legtöbb tárgyam elméleti volt, így a gyakorlatban/programozásban kb. egy középsulis szintjén vagyok. Alig tudok a tanultak közül valamit is használni a gyakorlatban. A beadandók amiket készíteni kellett teljesen eltérő jellegűek voltak, leetcode-on meg hackerrank-on totál más típusú feladatok vannak.


Amúgy alapvetően a Java-hoz értek a legjobban, mivel a szakdogám is abban írtam, meg az udemy-s kurzust egész sokáig megcsináltam belőle. De egyszerűen annyira mást tanultunk egyetemen, mint amit cégekhez kérnek, hogy esélyem sincs. Meg a legtöbb állásinterjún leginkább ilyen elméletben /papíron egyszerű algoritmikus feladatokat kérnek, amit aztán képtelen vagyok leprogramozni 30 perc alatt.


Mellesleg érdekel amit tanulni fogok, hisz szeretek tanulni, meg persze érdekel ez az egész terület. Csak a 3 év alatt nem volt időm saját projektekre koncentrálni, mert alsó hangon is sok nap 12 órát ültem a képernyő előtt, és még utána edzés, barátnő, alvás, stb. Így tényleg csak a jó jegyek voltak, amik eredmények voltak.

2021. aug. 6. 23:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!