Olyan társadalomban élünk amelyben a gyenge embert jobban megvetik mint az erős ám szarházi embert?
Tipikus hierarchikus rendszer.
A farkasoknál van az omega, a legalacsonyabb szinten álló. Őt mindenki bántja, mert senki sem akar a helyébe lépni. Mindenki bizonyítani akarja, hogy felette áll, és erősebb nála.
Az alacsony funkcionáló emberi csoportok is hasonlóképp működnek. Nem képezném le az egész világra, de sajnos a gyengeséget sokan nehezen fogadják el, és a lehetőséget látják benne arra, hogy a saját pozíciójukat megerősítsék vele.
Azaz ilyenkor úgy viselkednek, mint a farkasok.
Gyengének lenni hiba.
Szarházinak bűn.
A gyengéd sajnálom.
A szarházit elkerülöm.
2
Értem. De ezek szerint szükség van omegákra is, hiszen mellettük erősebbnek tűnhet a többi? A társadalom is így működik, és ezáltal például "hasznos" szerepem volt ebben az életben nekem is?
És mi a helyzet a jó ér rossz között harccal? Ezt hol lehet ebben a farkastörvényben elhelyezni?
#5 Az alacsonyan funkcionáló, "erősebb kutya..." elve szerint működő csoportokban szükség van rájuk. De ez nem az egész társadalom.
Ráadásul mi szerint omega az omega? A farkasoknál egyszerű (nem hülyeség, kedves négyes): a legkevésbé erős, agresszív egyed lesz az omega, egészen addig, amíg ki nem tud törni ebből a szerepből.
De emberek között ki a leggyengébb, és mi alapján? Vagyon? Fizikai erő? Szépség? Mennyire hangos vagy érdekérvényesítő?
Ezer szempont van, ezért senki sincs omegaszerepre kényszerítve. És sokkal könnyebb is kitörni belőle ezerféle módon.
Sőt, sokan eleve omegának érzik magukat, miközben nincsenek arra a szerepre ítélve.
"Sőt, sokan eleve omegának érzik magukat, miközben nincsenek arra a szerepre ítélve."
Ezt jellemzően a környezetből érkező visszajelzések következtében teszik. Kicsit nehéz rossz sávon forgalommal szembe közlekedni huzamosabb ideig.
"Vagyon? Fizikai erő? Szépség? Mennyire hangos vagy érdekérvényesítő?"
Így van. Ezek mind fontos szempontok. Ha már egy megvan akkor nagyok az esélyeid az omega szerep elkerülésére. Ha egyszerre több is megvan akkor akár alfa szerep is juthat neked. Például egyszerre vagy jó kiállású és fizikailag erős, szinte az összes munkásosztálybeli csoportokban az alfák erősek és férfiasan szépek. A munkások pedig elég nagy részét teszik ki a társadalomnak. Nőknél hatványozottabban igaz, hogy a szépeknek szinte az ölükbe hull minden mint előkelő állás, modell szakma, bemondói, műsorvezetői szakma stb.
Továbbá a "hangosság, érdekérvényesítő készség" is inkább az ez előzőek következménye, egy nyápic megjelenésű "férfi" az életben nem fogja tudni egy nem értelmiségi rétegben az akaratát a többiekkel elfogadtatni.
6:
"De emberek között ki a leggyengébb, és mi alapján? Vagyon? Fizikai erő? Szépség? Mennyire hangos vagy érdekérvényesítő?"
Dominancia alapján. Nézz meg egy gyerekcsoportot, ott mindenütt megvannak a kiközösítettek, a vezérek és a vezérek "udvartartasa". Megvan ez felnőtteknél, csak sokkal finomabban.
8
Igen de a dominancia a gyerekeknél is fizikai adottságok és megjelenés szerint alakul ki az esetek többségében. Tehát ez nem döntés kérdése. Tulajdonképpen a gyerekcsoportokban kialakult szerepek jól tükrözik, hogy evolúciós szempontból, genetikailag ki mennyire erős.
9:
Nem, a dominána személyiség sokkal többet számít, mint a fizikum. Gyerekkoromban a kiközösítettek között gyakran volt erős fizikumú, a vezérek meg általában gyenge fizikumú, de nagy szajú gyerekek voltak, nyilvan valószínűleg épp kompenzációs kényszer miatt.
Felnőtteknél meg végképp nem a fizikumon alapszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!