Miért kerüli velem a szemkontaktust egy ismerősöm?
Üdv!
Mutatok egy lehetséges és érdekes okot :
Az ember nem verbális kommunikációja, bele értve a szem jelzéseit legalább annyira komplex mint maga az emberi beszéd.
Egy lónál onnan fogod tudni, hogy rád figyel, hogy a ló feléd fordítja a fülét, tévesen ugyanezt gondoljuk az emberi szemkontaktusról, hogy a másik ha rád figyel a szemed felé fordítja a szemeit. Azt gondoljuk hogy a szemkontaktus egy bináris valami vagy van vagy nincs és ha nincs akkor a másik nem figyel, meg sumákol,stb.
Nos ha egy lónak mesélsz a kék színű zabról és arról, hogy az milyen finom, a ló nem fogja a zabot kék színben elképzelni és nem ad semmiféle jelet arról, hogy ilyesmit tenne, ettől még figyel rád és feléd fordulnak a fülei.
Ha egy barátodnak mesélsz arról hogy kék színűre festetted a szobád, akkor azt fogod látni, hogy a barátod bontja a szemkontaktust, elég nagy eséllyel önmagához képest jobbra és felfelé fog nézni. - Próbáld ki, ha ez történik akkor a barátod jobb kezes, az információ szerzés szempontjából érzékszervi típus és éppen azt jelzi a szemével, hogy továbbra is részese a beszélgetésnek, figyel arra amit mondasz és aktiválta hozzá a vizuális képzeletét. A szinkronból ítélve Te pedig tudod, hogy jó eséllyel a szobád képzeli el az új színben.
Ha ezek után a barátod megkérded, hogy emlékszik-e még a régi bugyikék bringádra, akkor nagy esély van arra, hogy most balra és felfelé néz, azt üzenve ezzel, hogy aktiválta a vizuális memóriáját és a szinkronból te tudod, hogy valószínűleg a bringádra emlékszik vissza.
Ennek az egésznek annyira nem vagy tudatában, hogy a barátod jobbra fel vagy balra és fel nézését szemkontaktusként kezeled. Valójában ezekért a jelzésekért nézel a barátod szemébe és persze nem csak ez a két irány létezik. A barátod éppen visszaemlékezhet a régi bringád csengőjére is nagy eséllyel balra oldalra nézve vagy éppen elképzelhetné milyen lenne ha az a csengő hápogna nagy eséllyel jobbra és a füle irányába nézve.
Azért teszem hozzá hogy nagy eséllyel, ugyan is annak hogy a barátod jobbkezes és érzékszervi típus elég nagy az esélye és ebben az esetben fog erre nézni.
Bal kezesként meg a másik irányba, ha pedig intuitív akkor leggyakrabban egy intuitív funkció visszajelzését látod a szeméből ami középen lesz vagy középen fent vagy középen lent és nem lesz differenciálva az érzékszervek és a memória vagy a képzelet szerint. Na és itt van Bodri kutya elásva.
Annak a barátodnak akinek az érzékelése intuitív és nem érzékszervi totál mindegy hogy a szobád új színét képzeli el vagy a régi bringád színére emlékszik vissza, esetleg annak a csengőjére. Bontja a szemkontaktust és ad neked ő is egy szinkron jelet, csak hogy ezúttal fogalmad sincs a szinkronból, hogy ő éppen azon agyal, hogy milyen töltelék legyen a gombócba vagy hol a legolcsóbb a málna fagyi vagy éppen milyen lehet a szobád bugyi kék színben. A dolgot csak tetézi, hogy nagyon hasonlít ilyenkor az érzékszervi barátaidra akik meg akkor néznek így ha elkalandozik a figyelmük. Ezért a barátod jelzését nem tekinted szemkontaktusnak. Sebaj, szerencsére még mindig ott van neki szinkronjelként, hogy bele nézhet a szemedbe és ezért törekszel erre.
A problémák pedig innen kezdődnek, ezek a szinkronjelek ugyanis visszacsatoltak. A szem nem csak jelzi mit csinál az agy, hanem az agynak is könnyebb használni az adott funkciót ha a megfelelő irányba néz hozzá. Valójában ilyenkor a barátod nem tud a szemedbe nézve rád figyelni az elcsúszott szinkron miatt.
A fenti egy lehetséges ok. Ettől függetlenül például én is azok közé tartozom akik egy szembetegség miatt idő előtt bontják a szemkontaktust vagy eleve kerülik. Legalább is ha fáradt vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!