A vak ember (aki alapból annak született) látja a színeket?
Vakon születtem.
Színeket képzettársítás alapján tudunk "elképzelni". Például "kék=hideg" ami nem igazán segít az elképzelésben... Máshogy piros a meggy, a vörösbor meg a ribizli is, gondolom. Úgy tudom: az orgona is piros, ha jól emlékszem. A színárnyalatokat sem tudjuk elképzelni. Tudhatom, hogy "a JPEg 16 millió színárnyalatot tud tárolni", meg miképpen történik az RGB színkeverés, vagy CMYK esetén, de ebből sose fogom megtudni, milyenek a színek valójában.
A vak nem "feketét lát", hanem a "semmit". Nem arról van szó, hogy "megszokta a vak a semmit" és "arról azt gondolja hogy semmi, közben pedig fekete". Ha valaki később veszti el látását, akkor egy ideig lehet, hogy feketét lát, de ha végleg károsodik a szeme, ő sem fog látni semmit. Gondolom, sokan azért mondják, hogy feketét látunk, mert ők nem tudják elképzelni milyen "semmit sem látni".
Az érzékszervek nem fejlettebbek, csak azokra támaszkodunk - mint ahogy egy hozzászóló írta.
Aki vakon született, neki az agya nem ismeri a látást és mivel az agy álom formájában csak már megismert képeket tud visszaidézni, ezért álmában sem lát, aki vakon született. Aki gyerekkorban vesztette el látását, vagy később, felnőttként, nekik visszajöhetnek álomképek és álmukban "láthatnak." Álomban a látáson kívül minden érzés van, tárgyakról tapintás alapján vannak agyban elképzelt képek, amik álom formájában visszajöhetnek.
A leginkább az tudná számunkra érthető módon elmagyarázni, aki látóként elvesztette a látását huzamosabb időre, majd később visszanyerte.
12: Megkérdezhetem, milyen alkalmazást használsz netezéshez?
Miért kell ahhoz visszanyerni? Ha elvesztette a látását valaki, attól még emlékszik mindenre. Tehát tudja, hogy van-e a szeme előtt vakon valami szín vagy bármi.
Nem a 12 vagyok, de a programok amikkel lehet használni a számítógépet:
-Narrátor. Ez a windows saját beépített képernyőolvasója
-NVDA
-JAWS
Olyannal beszéltem, aki elvesztette látását (előtte teljesen jól látott), olyannal is, aki elvesztette szemeit. Nem tudta elmondani.
A világon vannak olyan dolgok, amelyeket nem lehet érzékeltetni, elmondani. Például: mondd el valakinek, aki ízeket nem képes érzékelni: milyen a mandarin íze. Mondd el (úgy, hogy a másik is ugyanazt érezze, gondolja), ugyanaz a kép alakuljon ki benne mint amit éreztél...
Igen, Jaws segítségével használom a számítógépet, ide pedig Firefox böngészővel vagyok belépve.. Linux alá is van beszédtámogatás, csak a program neve más. A NVDA programot ismerem és a Narrator-t is, bár a Narrator nem igazán fejlett, bár Windows 10 alatt nem tudom: mit fejlesztettek rajta.
#13-#15 ugyan az vagy? ...és vak? Tehát akkor a színeket gondoltad, hogy elmondani?
#14 vagyok. Úgy értelmeztem, látsz, és arról beszélsz, hogy a vakságot leírni tudná aki vakság után újra lát.
Ezt a két oldal sosem fogja érthetően elmagyarázni a másiknak. Milyenek a színek, meg milyen mikor a semmi van az ember előtt.
Hiába nem lát már valaki, az nem érzékeli a színeket, hanem "látja" továbbra is. Nem tudja úgy érzékelni a világot hiába nem lát, mint egy született vak. Hisz nekünk itt vannak a látó emlékek. Azzal élünk, abból építkezünk, arra támaszkodunk, hagyatkozunk. Attól, hogy nem látom a színeket már, nem tudom jobban érzékeltetni hogy is kell elképzelni. Hisz nem elképzelem, hanem tudom milyenek.
Win10-ben már van magyar hang.
Igen, később megvakult emberek nekem is mondták, hogy az agyuk elképzel dolgokat, olyan mintha látnának tárgyakat, ha látók leírnak, elmagyyaráznak nekik ruhákat, szín alapján, vagy tájképet, minden megvan, mindent értenek, el tudnak képzelni.
Ismerek olyat, aki látóként végignézett egy filmet, majd vakon csak az adott film hangsávja alapján "végig tudta követni", emlékeiből mindig tudta: mi történik, valószínűleg "gondolatban mindent látott mint egykor".
Mindenképpen érdekes és érzékeny téma ez, s sokakat foglalkoztatott már időszámításunk előtt is.
Példának okáért Platón barlanghasonlata is pont emiatt "képtelen" a 100%-os lefedettségre.
Én ugyan személyesen, ezidáig nem találkoztam, vagy beszéltem sem olyasvalakivel aki vakon született, sem pedig olyannal aki élete során vált akár átmenetileg, akár véglegesen vakká, mégis azt javasolnám, ha lehet, akkor a két esetet semmiképp se hasonlítsuk egymáshoz.
Ha megengeditek, és ha meg nem sértek vele senkit, megmagyarázom, hogy miért.
Abban az esetben, amikor az illető élete során veszíti el a látását, a későbbiekben a látók rutinjával képes maga elé képzelni dolgokat.
Ezzel szemben az a valaki, aki vakon született ily módon, erre képtelen.(Mi külső szemlélők legalábbis ezt így könyveltük el.)
-Ez persze így ebben a formában nem feltétlenül igaz, csak mi ezt -ki tudja miért? talán hanyagságból, vagy felületességből így láttuk következetesnek.
Ennél a pontnál meg kell említenem ug, hogy a szókészlete úgy a vakoknak, mint azoknak akik látnak
Ennél a pontnál tehát meg kell említenem, hogy a szókészlet bár nyelvenként és nemzetenként eltér, de sajátos módon, ugyanazon dolgokat próbálják körülírni.
Ezt most csak azért írom, hogy rávilágítsak azon problémára, hogy azok akik látnak milyen könnyelműen dobálóznak szavakkal, nem végiggondolva, hogy valaki aki vaknak született ugyanazt a jelentéstartalmat rendeli-e az adott szóhoz.
Például a semmi, mint fogalom. - Mi, akik azt valljuk magunkról, hogy látunk, igen gyakran tévesen, vagy felületesen használjuk megnyilvánulásaink során, már-már pongyolán értelmezve a szó valódi jelentését.
Ezzel szemben azok, akik születésüktől fogva vakok, a semmin kívül vélhetőleg mást nem látnak, s ilyen módon számukra a semmi egészen mást jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!