Hogy születhetett két kékszemű szülőnek barna szemű gyereke?
A kromoszómáknak kell megfelelően összejönniük. Ha mindkét szülőnek a génjeiben ott van a barna szemszín is, mint örökség, akkor lehet hogy a testvéredben pont úgy találkoztak össze, hogy ez lett a domináns. nem véletlenül szokták mondani hogy a tulajdonságok sokszor átugranak egy generációt, vagyis hogy a gyerek nem is a szüleire hanem valamelyik nagyszülőre hasonlít inkább.
Nálunk én is és a párom is sötét barna hajúak vagyunk és az én családomban mindenki. A párom anyukája egyedül aki szőkésebb volt, de ott is a többi családtag barna hajú, a párom és a testvére is sötét hajú.
Erre a 3 gyerekünkből 2 pontosan ilyen, nagyon sötét barna a hajuk, a harmadik, a lány meg majdnem szőke. És hidd el, tuti hogy mi vagyunk a szülei mindháromnak!
A szemszín persze kicsit más, mert a kék szín domináns, de csak akkor ha mindkét részről azt vitte magával. Ha csak pont mindkét szülő is csak felesben vitte a kék színt magával és a másik felét adták át a gyereknek, akkor nem volt benne olyan örökölt "kék szemszín gén" ami domináns lehetne.
Érdekes felvetés egy cikkből, persze nem tudom, mennyire jártak utána:
"Két kék szemű embernek viszont biztosan nem lehet barna szemű gyermeket, mert egyikük sem hordozza a domináns allélt - ami pedig 100%-os biztonsággal kijelenthető, hiszen ha hordoznák, akkor barna lenne a szemük."
Olyan is volt már, hogy két fekete szülőnek lett fehér gyereke, aztán az apasági teszt kimutatta, hogy mégis a fekete apáé a gyerek.
A DNSedben rengeteg infó el van raktározódva sok sok generációra visszamenőleg, és van, hogy egy bizonyos testi tulajdonságért felelős gén olyankor aktiválódik, amikor elvileg nem kéne neki.
#5 "Attól, hogy recesszív tulajdonság jött ki a külsejükön (ezt hívják fenotípusnak) még hordozhatják a domináns gént is"
Te amúgy jártál iskolába?
Domináns gén nem lehet lappangó, az mindenképp kihat a fenotípusra, máskülönben nem lenne domináns...
Tudom, persze, a biológiát nem divat megtanulni, mert miért is lenne fontos, hogy saját szervezetünk működésével tisztában legyünk...
Kérdező: a szemszín egyébként nem ennyire egyértelmű dolog. Természetesen a mendeli genetika szabályait nem szegi meg, de vannak még más tényezők is, amik kihatnak a szemszínre. Egyrészt ez egy többgénes tulajdonság (oké, csak kettő, de az technikailag többgénesnek minősül), másrészt meg a végleges szemszín függ a környezeti hatásoktól is (bár azért nagy eltérések a várttól nem lehetnek), illetve vannak egyéb genetikai jelenségek is, amik közbeszólhatnak. Mondjuk egy mutáció okozhat a várttól eltérő színt. Sőt, vannak olyan emberek, akik testében több génállomány is megtalálható. (Bizonyos sejtjei az egyik, más sejtjei meg a másik génállománt hordozzák.) Ezt genetikai mozaikosságnak nevezik, ennek legismertebb előfordulása, amikor az ember két szeme különböző színű. (Volt szerencsém megismerni olyan lányt, akinek egyik szeme kék, a másik zöld.) De kevésbé látványos is lehet a mozaikosság, pl. amikor a nemi szervek az egyik génállományt hordozzák (amiben lehet, hogy a barna szem van kódolva), de minden más sejtje a másik génállománnyal rendelkezik (ami szerint mondjuk kék lesz a szeme). Öröklődésnél értelemszerűen az a génállomány adódik át, ami az ivarsejteket alkotja. Volt is egyszer egy ilyen eset, talán az USA-ban, amikor egy nőnek a DNS-vizsgálat szerint a gyerekei nem a sajátjai voltak. Sőt, meg is vádolták tiltott béranyasággal, amikor az épp születendő gyerek génállománya sem egyezett a nőével. Aztán persze rájöttek, hogy a nő petesejtjei más génállománnyal rendelkeznek, mint a testi sejtjei.
De bocsi, nagyon belementem ebbe a témába. :)
Az is előfordulhat, hogy valami okból az egyik gén inaktiválódik. Amikor a szem színe kialakul, a gén passzív marad, de örökléskor továbbadódik természetesen.
... meg persze két generációval ezelőtt is voltak termékeny postások, de persze ezt ne vedd komolyan! ;)
Itt egy cikk, ami ezzel a jelenséggel is foglalkozik:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!