Miért ilyen a tegezés-magázással kapcsolatban sok felnőtt / vagy idősebb?
Nem csak a nyugdíjasok, hanem a 40-50 évesek közül is sokan egyszerűen minden kérdezés vagy engedély nélkül lazán letegezik a másikat (ismeretlent, vagy egy valahol dolgozó személyt például), ha az illető egy kicsit is fiatalabb, mint ők. De ők háborodnak fel vérig sértve, hogy hogy merészeli valaki őket a királyi engedélyük nélkül letegezni.
Az ilyen emberek félvállról lazán letegeznek akárkit, de őket csak magázza mindenki, mert a tegezés bunkóság, meg ők nem az illető "haverjai", hogy tegezni lehessen.
Nektek mi a véleményetek?
Nyilván egy gyereket vagy egy 18-20 évest fura meg nem szokás magázni, na de egy 30-35 évest vagy ennél idősebb egyént szimplán letegezni, csak azért, mert náluk fiatalabb, szerintem iszonyat bunkóság....vagy én gondolom rosszul?
Ti hogy reagáltok vagy reagálnátok?
Titeket idegesít az ilyesmi?
Nem mindegy a szitu.
Ha csak szimplan köszönes van illedelemböl mert pl belepsz a boltba; nekem edes mindegy hogy magàzàs van vagy tegezés (ha latom pl hogy kis szàzas voltban velem egykoruak vannak kb akkor sziasztok -ök is tegeznek, de pl egy kisebb etteremben ahol latasbol sem ismerek senkit ott jonapot kivanokozom. Söt a pincerrel is magàzodunk.
Ha en vagyok elado kierezni a hanglejtest miert tegez aki megjelenik. Vagy fiatal es rohanva jön megy, vagy klimaxos magat fiatalnak hivö valaki, vagy közvetlen szeretne lenni az illetö es baratsagos.
Kizàrolag vevöreklamacional zavar(na)ha dühében letegez meg amikor idösek hozzateszik gunnyal, hogy dràgàm, aranyom, mintha egy kis senki lennék, azaz lekezel, az màr irritàl(na).viszont ilyen esetek ritkàk mondhatnam nincsenek. Vevöpanasz vagy akàr csak segitsegkeres eseten is sokszor magàznak az idösebbek.
CSAK amikor lekezelésként hasznalnak tegezest azt minösitem csak szandekos provokalasnak. Olyankor elöveszem a ravasz üzemmodot. A legbajosabban nyujtok latszolag segitseget ugy hogy nem segitek valojaban.
Kérdező, egy-két ember alapján általánosítasz.
Feltetted a kérdést is: "vagy én gondolom rosszul?"
Igen, Te gondolod rosszul, habár vannak esetek, amikre ráillik a nézeted, de nem általános a helyzet.
Igen, nagyon zavar. 36 vagyok, kinézek 15-22-nek, több diplomám van és igenis zavar, ha valami gyökér letegez.
Kezdjük ott, hogy a protokoll szerint a nő az, aki felajánlhatja a tegezést kortól függetlenül.
Értelemszerűen ez alól egyedül az alá-fölé rendeltségi viszony a kivétel.
Továbbiakban a protokoll szerint a következő az eljásás/elvárás:
-A nő ajánlja fel a tegeződés lehetőségét.
-Alá-fölé rendeltség esetnén a fölérendelt(fönök)
-A magasabb végzettségű az alacsonyabbnak.
-2 nő esetén az idősebb a fiatalabbnak. (férfiakra is igaz)
Két idegen estén az idősebb a fiatalabnak, de csak akkor, ha azonos neműek. Minden más helyzetben a nő.
Érdekes módon az idősebbek (60+) ezt tudják, alkalmazzák. Petsze kivétel mindig van.
Nem díjazom, hogy egy taknyos 15 éves letegezzen, akármilyen fiatalnak nézek is ki. Mégiscsak 20 év van köztünk, az meg felér egy szülői korkülönbséggel.
És azt sem, ah egy 50-es letegez, bár idősebb, de ugye ettől függetlenül nem kéne.
Tőlem ezeket annó elvárták a főiskolán kökeményen(tanították is), én is elvárom és etteől nem lesz seni sem több, sem kevesebb.
Amúgy akkor tegeződöm, ha látom, hogy fiatalabb nálam vagy mert kötelező. És tudok nagyon jól kort becsülni, mit ad isten szakmai ártalom nálam.
Engem is nagyon idegesít. Oké, hogy csak 22 vagyok és még fiatalabbnak nézek ki, de baromi irritáló, hogy nem tudok úgy elmenni hivatalos ügyeket intézni mondjuk a bankba, hogy az ügyintéző ne úgy beszélne velem, mint egy taknyos hülyegyerekkel. Nem szoktam szólni érte, mert elég kellemetlen lenne, csak remélem, hogy észreveszik magukat.
A kérdésre a válasz: egyrészt azért csinálják, mert főleg a fiatalabbak közül kifejezetten utálják a magázódást és azt hiszik, hogy mindenki örül neki, ha tegezik. Másrészt elég nagy korkülönbség esetén fellép a "fiam/lányom" effektus, egyből nem csak pl kollégák lesztek, hanem a "védelmébe vesz" az illető (pláne munkahelyen, ahol a rangban is különbség van, mert te vagy a kezdő, ő meg már évtizedek óta űzi az adott szakmát), közvetlenebb lesz veled, majdhogynem örökbe fogad, csak mert a gyereke is veled egykorú vagy ha nincs neki, akkor kb veled egykorú lenne.
Én fordítva vagyok vele, mint te. :)
33 éves vagyok, és azt szeretem, ha tegeznek, én is inkább tegezek másokat. A magázódás nekem nagyon távolságtartó, nem érzem magam kényelmesen, ha ezt a formát kell használnom bárkivel is.
Egyébként ránézésre kb. 17-19 évesnek szoktak engem saccolni, szóval szinte mindig csak sziával köszön nekem mindenki, például a boltban az eladók is, kortól függetlenül. A minap viszont vásárolni voltam, az eladók nagyon fiatal húszas éveik elején járó lányok voltak, ezért nagy vidáman rájuk köszöntem úgy, hogy "sziasztok", mert előtte hallottam, hogy mindenkinek sziával köszönnek, erre rám néztek és mondták, hogy "jó napot kívánok". :D Én meg majd elsüllyedtem a szégyenemben! Mi az, hogy jó napot kívánok??? Hány évesnek néznek ezek engem?? KILENCVENNEK?? Mindenki érdemel egy sziát, csak én nem? :D Tisztára elment az életkedvem 1 másodperc alatt. :D
Szóval inkább a tegezést preferálom! A magázástól iszonyatosan öregnek érzem magam!
Érdekes kérdés ez, mely korántsem korfüggő.
Nálunk a munkahelyen (mint mostanában legtöbb munkahelyen is) kollégák egymással korra való tekintet nélkül tegeződünk. Vezetőt is.
Én alapjáraton hírhedt pertus vagyok, így kortársaimmal semmilyen körülmények között sem magázódom. Azonban míg a gyorséttermekben tegezni szokták a vendéget, addig egy könyvesboltban a fiatalabb eladólányok már nem.
Volt több olyan egyetemi csoporttársam, aki diploma után azt tervezte hogy ő majd ottmarad előadónak, ők kevés kivétellel kerek-perec kijelentették hogy sosem fognak tegeződni tanítványaikkal. Mondom, fiatalabbaknál én ezt érdekesnek tartottam, de ha valakinél ez fontos kérdés, hát ő tudja.
A csendőrpertuval nincsen bajom alapjáraton, mint itt sokaknak, nekem furcsa lenne, ha főleg vidéki 80 éves mamikákat vagy bácsikákat akik engem gyerekkoromtól ismertek és most hosszú idő után újra látnak visszategezném. Ilyenkor szerintem elfogadható az egyoldalú tegezés.
És nincs bajom azzal sem ha magáznak és nem önöznek, nekem ez egyáltalán nem sértő.
De az alap tiszteletet mindenkinek meg lehet adni, ez nem a tegezésen/magázáson múlik. Nálam ez nem központi kérdés. Viszont szerintem mindegyik megszólításnak megvan továbbra is a létjogosultsága, egyelőre ne iktassuk ki egyiket sem az egymással való kommunikáció során.
Én őszintén megmondom, nem szeretem ezt a tegeződést, magázódást, ezért nem is érdekel, hogy engem tegeznek-e vagy magáznak, bár a tegeződést jobban szeretem. De semmiképp sem foglalkozom ezzel különösebben. Szerintem a tisztelet nem ettől függ.
Ilyenkor gondolok bele, hogy milyen jó, hogy az angolban csak annyi van, hogy "you" és ez azt is jelenti, hogy "te", meg azt is, hogy "Ön".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!