Bizonytalan vagyok a jövőmmel kapcsolatban. Aki volt már hasonló helyzetben, mi segített átlendülni, vagy hogy alakult végül?
Sosem volt olyan dolog ami igazán érdekelt volna(kisebb fellángolások, érdeklődések voltak), vagy álom lett volna hogy nekem mindenképpen annak kell lennem. Informatikából jó voltam, így hát informatikai irányzatba mentem tovább. Elvégeztem egy informatikai hálózattelepítő és üzemeltető szakmát, majd egy erre épülő számítógépes rendszer üzemeltető szakmát. Nem igazán érdekelt még akkoriban ez a része (főleg mert voltak benne dolgok amit eléggé színvonal alatti minőségben oktattak), itthon mindenki tőlem várta, hogy én legyek a családban az aki egyetemre megy, érdekelt is az egyetem, érdekesnek tűnt (illetve kiszakadhattam az addig magányos világomból, lettek társasági élményeim, eljárhattam ide-oda) így hát eljöttem programtervező informatikus bsc-re.
A magányból hirtelen társasági életbe beszabadulva, el is kapott a hév, nem igazán tanultam, el is szúrtam az első félévemet, a másodikat passziváltatnom kellett, hogy ne kerüljek önköltségesre. Most szeptemberben kezdtem a harmadikat és elég sok értelemben az elsőt csinálom újra. Most odafigyelek, tanulok, két tárgyat kell javítanom csak, minden másból már csak vizsgára várok, vagy megajánlottat kaptam.
Viszont egyre inkább előtörnek olyan gondolatok hogy ez nem nekem való. A programozást nem értem teljesen(elég rosszul oktatják, itthon, autodidakta módon pedig nem visz rá a lélek hogy tanuljam). A webfejlesztés része ami érdekel, mondhatni szeretem is csinálni, de ott is előjönnek a kérdések, hogy ez csak egyetem, mi van ha kikerülök a valóéletbe és unni fogom, vagy nem fogok hozzá kellőképpen érteni? Így ez a része sem okoz számomra örömöt.. Más dolog nem nagyon van ami érdekel, szemezgettem a tanári szakokkal is(angol,infó,töri,magyar illetve ezek kombói), de megint csak jön a kérdés, hogy mi van ha ráunok, rossz tanár leszek, rossz suliba kerülök stb. Ivós társaságunkból pszichológiát tanulnak sokan, engem is érdekel az a téma. Szoktunk filozofálni mindenféléről, egymást segítjük ha mélyponton vagyunk, meg mindig is szerettem segíteni megoldani mások lelki problémáit, hisz én hála a jó Istennek nem kaptam annyit és amennyit kaptam ahhoz voltam elég erős hogy kibírjam.. mások viszont nincsenek ilyen helyzetben és így legalább egy kicsit hősnek érezhetem magam és örömmel tölt el ha másokat megmosolyogtatok legalább.
Szóval ez érdekel. De csak "hobbi" szinten, nem annyira, hogy otthagyjam érte az eddigi (bár nem túl hosszú és eredményes) egyetemi karrieremet.
Sok dolog után érdeklődök, de egyik után sem annyira, hogy bátran merjek rá alapozni. Nincs egy szilárd elhatározásom, hogy én ez és ez szeretnék lenni és kész. Így a bizonytalanságon egyensúlyozom, miközben vészesen közeleg az idő, ahol már kezdenem kell magammal valamit (akár a szakomon belül orientálódni, akár egyetemen kívül ha nézem az életet). Mire eljön az az idő, szeretném "megtalálni magam" ilyen téren is, hogy ne az legyek aki egy kényszerdiplomával áll majd a nagyvilág előtt a húszas évei közepén és nem tudja mihez kezdjen magával.
Elég általánosító és felelőtlenség valakit burkoltan hűtlennek titulálni, pusztán azért mert szakmák között nem tud dönteni, vagy hosszabban foglalkozni valamelyikkel.
Nem volt eddig sok párkapcsolatom, de azok hosszúak voltak és kölcsönös megegyezés alapján értek véget. Plusz családot szeretnék majd alapítani. Mivel ez egy célom, mióta világomat tudom, erre nem vonatkozik a fent említett probléma.
Nagyon jók a meglátásaid,sajnos igen sok fiatal küzd hasonló problémával.
Akár diákmunkásként elhelyezkedhetnél abban a szakmában amit tanulsz,más a gyakorlatban látni és hozzáértő segítséged is lesz.
Semmiképpen ne hagyd abba az egyetemi tanulmányaidat még akkor sem ha döcögsz,nagyon nehéz újra bekerülni,a tananyag követelmény közben megváltozik,ez is rontja az esélyeket.
Esetleg az országban hol kínálnak olyan lehetőséget ahol képezheted magad?
Nem várható el,hogy elsőre mindenki tudja miben fogja jól érezni magát,hiszen a munkahelyeken,kollegákon kívűl más is közbeszól milyennek találod a szakmádat.
Nem olvastam teljesen vegig, de az elso fele (az elso felev elszurasat leszamitva) teljesen illik ram.
En is proginfes voltam, elso a csaladban akinek lehetosege adodott diplomaszerzesre. Ugyan ezektol a dolgoktol feltem, mint tea, minden nap elgondolkodtam rajta, hogy mi van ha nem fog tetszeni.
En vegul azert fejeztem be, mert anyukam nagyon beteg lett es megkert ra, hogy barmi is fog tortenni, mindenkeppen fejezzem be az egyetemet, mert ez egy jo szakma. Sajnos o mar nem elte meg a diplomaosztomat, de sikeresen befejeztem.
Szoval ha mas nem is, de legalabb az motivalhatna, hogy a csaladod szamit rad es buszkeve teheted oket.
Miutan elvegeztem, kb. 4 honaoig munkat kerestem es feltem, hogy utalni fogom az egeszet, de nem ugy lett. Magat a programozast es az erte jaro fizetest nagyon hamar megszerettem, viszont a megfelelo munkahelyt azota is keresem. Elso munkahelyemen rossz volt a kozosseg, mostani masodik munkahelyemen pedig csapnivalo a fonok.
Szerintem egy jo lehetoseg all elotted, amit ha eldobnal, akkor kesobb valoszinuleg megbannad. Ha van kedved beszelgetni errol, akkor irjal nyugodtan, meg eleg frissek az egyetemi elmenyeim (januarban vegeztem).
Szerintem nem vagy egyedül a kétségeiddel, szóval emiatt ne aggódj, másnál is előfordul.
Mindenképpen érdemes lenne végigvinni a BSC tanulmányaidat és megszerezni a diplomát: az informatikát van kereslet, de emellett az osztott rendszernek a nagy előnye, hogy MSC-n választhatsz mást irányt is, a mai világban pedig csomó ember más területen dolgozik, mint amilyen diplomája van, ezért ez sem köt annyira. Fiatal vagy, bármilyen irányba tudsz még később orientálódni, egy diploma viszont mindig érték.
A tanári pályát nem ajánlom: más ostoba, erőszakos, neveletlen gyerekével kínlódni alulfizetetten, adminisztrációval agyon terhelten az omladozó iskolákban szerintem nem jó perspektíva.
A leírás alapján szerintem érdemes lenne pszichológust is felkeresned: ne riadj vissza a gondolattól, nem csak "beteg" emberek járnak, viszont a képzettség miatt ők azért sokkal többet tudnak segíteni, mint a baráti tanács egy-egy iszogatás közben.
Köszönöm az eddigi válaszokat.
A diákmunkában gondolkoztam én is, de sajnos csak olyat találtam eddig ahol év közben olyan időpontokban kéne menni, hogy sokszor ütközne az egyetemmel és megosztaná a figyelmemet. Tudom magamról, hogy nem jó ha sokfelé szakadok. Jövő félévben megpróbálom úgy alakítani az órarendemet, hogy lehetőleg 1-2 szabadnapom hétköznap is legyen és olyan lehetőséget keresni, ahol ennek a heti 1-2 napnak a vállalása is elegendő. Hétvégente bent maradni a kollégiumba nem tudok, mivel itthon rengeteg munka van a ház körül, amit szüleim jelenleg nem bírnak, illetve testvéreméknek is besegítek a vállalkozásukban. Nyári szünet pedig megint nem opció, mert összesen 3 db busz megy ki a faluból olyankor és általában nem akkor amikor a munkahelyhez kéne.
Nem szeretném otthagyni az egyetemet, mindenképp befejezem ha már elkezdtem. Ugyanúgy vagyok vele mint az OKJ-val. Addig is csinálok valamit, dolgokat próbálok ki amiben talán megtalálhatom amit kell és plusz egy papír amivel ha nem is fogok kezdeni semmit, jó ha van és lehet időközben megszeretem.
Pszichológusra viszont nem gondoltam, vizsgaidőszakom hézagosságát kihasználva, szerintem a napokban fel is keresek egyet.
Ha valaki tud még valamit tanácsolni, vagy mesélni, ne tartsa magában :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!