Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért segítünk másnak, miért...

Miért segítünk másnak, miért nem vagyunk kegyetlenek?

Figyelt kérdés

Ez viszonylag hosszú, szóval kérem a válaszok nagyrésze ne abból álljon, hogy ezt senki nem olvassa végig, aki végigolvassa azt valószínűleg érdekli annyira, hogy elgondolkozzon rajta.


Nekem egy nemrégi tapasztalatomból az jött le, hogy alapvetően nem lennénk ilyenek más körülmények között. A sebezhetőségünk miatt szorolunk rá a társas viselkedésre, a túlélés érdekében és persze a minőségi élet érdekében.


Én úgy gondolom, hogy azért nem rabolok ki mondjuk egy mozgássérültet mert félek, hogy én is kerülhetek hasonló helyzetben és úgy vagyok vele, hogy ha én jól bánok vele sőt nem ártok neki, esetleg segítek neki, egyrészt ez jó érzés másrészt hasonló helyzetben így ezt elvárhatom vagy remélhetem velem szemben is másoktól. Ezért is nincs szerintem önzetlen segítség, mert bármit is teszel ha mást nem de egy jó érzést ad.

Ha az, hogy a hajléktalannak adsz pénzt nem adna semmilyen jó érzést sőt még rosszul is esne neked, esetleg fájdalmat okozna vagy következményként akárhányszor segítesz valaki bántana téged, akkor nem tennéd, ez a kondicionálás.

Az ember érzések alapján működik, arra reagál, ha elég ideig rossz visszajelzést kapnál a jó cselekedeteidre akkor hamar megszünne a nagy önzetlen segítőkészség és hasonlóképpen az empátia is.


Tehát ha olyan helyzetbe kerül egy ember, hogy vagy biztosan tudja, hogy nem kerülhet hasonló helyzetben, tehát nem lehet például kábítószer függő, mozgássérült, vak, akkor vajon segítene e ezeken az embereken? Vajon nem e rabolnék ki egy mozgássérültet ha szükségem lenne a pénzére ha tudnám, hogy soha nem kerülhetek biztosan hasonló helyzetbe, hiszen a cselekedet önmagában egyébként logikus mert egy mozgássérült nem tehet sokat ellened, tehát csak az együttérzés tart vissza.

Másik esetben ha egy embernek minden mindegy, mondjuk öngyilkosságot tervez akkor megszünnek e ezek a társas viselkedési formák? Nem segít másokon, mert tudja hogy nem fogja visszakapni az élettől, nem lesz semmi következménye ha mással rosszat tesz vagy jót, nem fogja jobban vagy rosszabbul érezni magát.


Nagyon érdekelne, hogy helyes lenne e a feltételezésem, miszerint az ember ezeket a viselkedési formákat teljesen elhagyná ha nem kéne tartania semmilyen következménytől, ha nem lenne rá semmilyen hatással vagy éppen rossz hatással lenne rá az, ha másokon segít.


Másrészt a kegyetlenség, nem okozok másnak fájdalmat, nem fogom egyesével levágni a végtagjait vagy kitépni a körmeit és fogait mert félek attól, hogy hasonlót velem is megtehet bárki és remélem, hogy ha én nem teszek ilyet másokkal velem sem fog megtörténni.

Viszont ha nem kell félnem ettől, ha nem éreznék félelmet, fájdalmat, mi tartana vissza attól, hogy kegyetlen legyek bármilyen élőlénnyel szemben legyen az ember vagy állat? Mi tartana vissza bárkit attól, hogy késsel keresztül szúrja a fejét egy kölyök macskának vagy kivágja a szemeit és élve kínozza?

Direkt írok ilyen kegyetlen dolgokat, mert tudom hogy nem lennék rá képes, az érdekelne vajon helyes e a feltételezésem, hogy csak azért mert félek, hogy hasonló megtörténhet velem is?

Tehát ha nem kéne ettől tartanom, vajon gond nélkül kegyetlen lennék e, vajon megszünne ez az egész másokon segíteni akarás? Mi lenne tehát motiváció a továbbiakban arra, hogy másokon segítsek, hogy másoknak ne ártsak, ha az alapvető motiváció megszűnne?


Ha mindent szabad és semmiért nincs következmény, semmit sem kell megbánni, nincs lelkiismeret, nem lesz rám semmilyen kedvezőtlen hatással, nem fog nekem fájdalmat, szenvedést okozni, mi tartana vissza?


Van betegség, amikor az ember nem képes az együttérzésre, nem tudja hogy ha másnak fájdalmat okoz az milyen fájdalommal járni neki. Ennek a tudásnak, érzésnek hiányában pedig nem is tartja vissza attól, hogy másokkal szemben kegyetlen legyen, rengeteg sorozatgyilkos ilyen. Ez csak a tudás hiánya, ettől még ő kerülhet hasonló helyzetbe és megtörténhet vele is az amit ő tett az áldozataival.


Vajon mire lenne képes az az ember, aki nem csak nem érez együtt hanem biztosan tudja, hogy nincs rá szüksége, hogy bármit megtehet?



2019. dec. 12. 22:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Értelmetlennek találom ezt a kérdést, de ha ezekre a dolgokra választ keresel akkor inkább nézz magadba és ott találod őket.


"Nekem egy nemrégi tapasztalatomból az jött le, hogy alapvetően nem lennénk ilyenek más körülmények között. A sebezhetőségünk miatt szorolunk rá a társas viselkedésre, a túlélés érdekében és persze a minőségi élet érdekében."


Túlélés érdekében csak az emberek egy része szorul rá a csoportos létre. Amiért az ember mások társaságát keresi az inkább a szeretet, az elfogadás, és szaporodási célokat akar megvalósítani. Ha nem vagy egy csoport tagja se, az nem jelenti azt hogy ne tudnád saját magad életben tartani, kivétel ezalól az aki pl életkora vagy életkörülményei miatt nem képes önállóan kielégíteni biológiai szükségleteit (pl egy egyhónapos kisbaba, vagy egy lebénult tolószékes ember aki nem tudja használni a végtagjait, stb.)


"Én úgy gondolom, hogy azért nem rabolok ki mondjuk egy mozgássérültet mert félek, hogy én is kerülhetek hasonló helyzetben" Vagy utolér a törvény keze?


"Ha az, hogy a hajléktalannak adsz pénzt nem adna semmilyen jó érzést sőt még rosszul is esne neked, esetleg fájdalmat okozna vagy következményként akárhányszor segítesz valaki bántana téged, akkor nem tennéd, ez a kondicionálás."


Először is senkinek se kötelező segíteni, ha nem szeretnél segíteni akkor ne tedd, mert semmi értelme. Én soha se adtam hajléktalanoknak pénzt, de adakoztam már beteg gyerekeknek ruhákat és játékokat, és még fogok is. Na most ha valaki ezért bántana téged mert jószívből tettél valamit, akkor az illető véletlenségből nem r.t.rdált? Elég nagy rá az esély.


"Az ember érzések alapján működik, arra reagál, ha elég ideig rossz visszajelzést kapnál a jó cselekedeteidre akkor hamar megszünne a nagy önzetlen segítőkészség és hasonlóképpen az empátia is." Kétlem hogy emiatt tompulnának el valaki érzelmei. Ha valami jót teszel valakinek, és az illető AKINEK te segítettél nekiáll cirkuszolni, akkor lehet hogy elmegy a kedved attól hogy legközelebb segíts másokon, de ettől nem leszel szociopata. Én egyszer találtam egy elesett idős urat akinek a feje körül vér volt és kihívtam a mentőket. Bűzlött a piától, de amikor magához tért akkor kiátkozott a világból is hogy "mi a f.s.t nézel taknyos b.z." miközben alig tudta felemelni a fejét is. Ne azért segíts valakinek mert ezt illik, vagy jól esik, vagy te is ezt várnád el, hanem azért mert senki se érdemli meg azt hogy ne segítsenek neki ha szüksége van segítségre.


Az empátia "elvesztése" inkább a negatív élmények felhalmozódásának az eredménye. Ha valakit kiskorában bántanak az iskolában, otthon nem foglalkoznak velük, ők általában elég problémásnak bizonyulnak később, amikor már bandáznak, vagy képtelenek lesznek normális emberi kapcsolatokat kialakítani, mert mindent csak érdekből fognak tenni.


"Tehát ha olyan helyzetbe kerül egy ember, hogy vagy biztosan tudja, hogy nem kerülhet hasonló helyzetben, tehát nem lehet például kábítószer függő, mozgássérült, vak, akkor vajon segítene e ezeken az embereken? Vajon nem e rabolnék ki egy mozgássérültet ha szükségem lenne a pénzére ha tudnám, hogy soha nem kerülhetek biztosan hasonló helyzetbe, hiszen a cselekedet önmagában egyébként logikus mert egy mozgássérült nem tehet sokat ellened, tehát csak az együttérzés tart vissza."


Empátia és önbecsülés. Képes lennél ezután tükörbe nézni anélkül hogy elsírnád magad? Én ha fél órán belül éhen halnék akkor inkább kirabolnék egy pékséget minthogy megtámadjam az első mozgássérültet. Ha ellopok egy kiló kenyeret akkor is utálnám magam, de nem annyira mintha egy mozgássérültet löktem volna fel a pénzéért hogy utána kasszánál sorba állhassak. Vagy ha egy emberről van szó, van különbség aközött hogy én s..ggberúgom a főnököm, vagy leszúrom egy ollóval. Mindkettő bűncselekmény és etikátlan dolog, de nem ugyan abba a súlycsoportba tartoznak.


"Másik esetben ha egy embernek minden mindegy, mondjuk öngyilkosságot tervez akkor megszünnek e ezek a társas viselkedési formák? Nem segít másokon, mert tudja hogy nem fogja visszakapni az élettől, nem lesz semmi következménye ha mással rosszat tesz vagy jót, nem fogja jobban vagy rosszabbul érezni magát."


Nem hiszem hogy ezek olyan drasztikus mértékben változnának. Inkább az ellenkezője. Ha valaki a végét tervezi, az nem akar még több ellenséget szerezni vagy valami gusztustalan dolgot tenni másokkal, inkább bocsánatot kér egy csomó embertől, vagy búcsúlevelet ír.


A kérdésed második fele inkább azzal írható le hogy van aki egészséges mentálisan, és van aki nem, értsd pszichopata (nem összekeverendő a szociopatával). A pszichopata így jön a világra, míg a szociopata a körülmények áldozata (lehet). Egy pszichopata nem érti azt hogy milyen együtt érezni másokkal, emberekkel és állatokkal egyaránt. Sok olyan történetet láttam hogy olyan háztartásokban ahol pszichopata kisgyerek van ott muszáj volt megválniuk az összes háziállattól, sőt, már olyan apáról is hallottam aki zárat rakatott a hálószobája ajtajára belülről, nem a betörők hanem a saját fia ellen mert annyira félt tőle miután "operációst" játszott a macskán, stb. Egy egészséges ember nem bánt másokat és az állatokat, egy beteg egyén viszont szemrebbenés nélkül, és hiába magyarázod el neki hogy miért rossz az amit csinál, nem fogja megérteni. Ezt úgy képzeld el mintha az ő világában nem létezne a kék szín, és a te feladatod lenne elmagyarázni hogy hogyis néz ki a kék szín. Sok sikert hozzá.

2019. dec. 12. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
66%
Felet olvastam csak vegig szoval csak arra reagalnek. Te nem tudod minaz empatia es hogyan mukodik. Masreszt ne altalanosits, nem minden ember gondolkodik ugyan ugy. Harmadreszt: ez a katyvasz mind rolad szol. Te rabolnal ki magatehetetlen embert ha nem kerulhetnel hasonlo szituba. Te tenned azokat amiket leirtal. Amiket leirtal az mind TE vagy. Te igy gondolkodsz es igy cselekednel. Ez eddig remek. De nem mindem ember gondolkozik ugyan ugy. A sebezhetoseg nem mindenkinek jelent ekkora problemat, en peldaul sose gondoltam erre. Itelkezni nem fogok, de a vilagnezeted egy picit kurta. Ami nem baj, csak ne vetitsd ki mindenkire
2019. dec. 12. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
100%

Először is nagyon örülök hogy van aki hajlandó egy ilyen szöveget leírni és megkérdezni az embereket egy ilyenről. Nagyon érdekes ez a téma, pont ma volt egy hasonló témám. Először is nagyon jó feltevés hogy az emberek attól félnek hogy velük is megtörténhet és talán ha én jót teszek ugyan ezt kaphatom vissza. Ez csak egy megnyugtató érzést hagy bennünk amit magunknak mondunk mert ha bele gondolsz lehetsz bármilyen jólelkű ha téged szúr ki éppen a rabló téged fog kirabolni, nem ismer téged hogy "jaj ő kedves őt nem bántom" a tetteid nincsenek hatással erre.


A nagy visszatartó erő még a törvény természetesen. Viszont ha nem lenne semmi következménye az emberek egy nagy része biztosan lopna, ölne, kinozna másokat bevallom én is.


Ha nem lenne empátiaja az embernek valószínűleg több lenne a kegyetlenség és igazad van nincs olyan hogy önzetlen segítség mert valamit mindig kapsz ami neked is jó. Ha neked nem lenne jó de másnak igen nem biztos hogy már ennyien megtennék.


Meg persze ott vannak a normák. Szóval egyszerűen egy olyan világban élünk ahol nem szurkálnak le az utcán csna úgy mindkit az emberek lenéznek vagy elszörnyülködnek ha ilyen történik és nem akarják az emberek hogy az mások úgy nézzenek rá.


Remélem sikerült hasznos választ írom köszönöm ezt az elgondolkodtató kérdést így estére! :)

2019. dec. 12. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
...hát igen, ez nem más mint az alapkérdés, ami évtizedek (vagy inkább évszázadok) óta foglalkoztatja a pszichológusokat, szociológusokat, humánetológusokat, filozófusokat, de még a művészeket is. Szóval, hogy az ember alapvetően jó vagy rossz természetű, legtöbbször ebben a formában hallani viszont amiről írtál. Vissza kell menni egészen az őskorig ennek boncolgatása kapcsán. Az evolúció lényegében egymás lebunkózásáról szól, az erősebb majom elveszi a gyengébb majomtól a kókuszdiót; kezdetben agyon is üti érte, később már csak ráripakodik, ráadásul a sokból egyet visszaad a gyengébb majomnak hogy az se pusztuljon éhen. A primitívebb állatvilágban mindez nem jellemző, aki nem öl az nem eszik, aki nem küzd meg a nőstényért az nem fog utódokat nemzeni. Ugyanakkor az emberszabású majmoktól kezdve, főként a csimpánznál és a bonobónál már megjelenik egyfajta fejlettebb lojalitás a fajtársaikkal szemben ami szép lassan továbbfejlődött az évmilliók során és a humángenom beépült részévé vált. Az egyik remek példa erre azt hiszem az egyik méltán híres második világháborús filmben található (talán A Zongorista a címe, de ebben nem vagyok biztos). Először mutatják, hogy a gestapo katonái halálra rugdosnak egy hat év körüli zsidó kisfiút, majd utána egy éles vágással egy harci jelenben vagyunk ahol a náci és a szovjet katonák farkasszemet néznek egymással. A háború vége felé járunk már és a katonák ellátmánya mindkét oldalról akadozik, nincs mit enniük és le vannak gyengülve, már a fegyvereket is csak úgy vinszolják maguk után. Ekkor az egyik szovjet katona talál a földön, a romok alatt egy nagy darab szárazkenyeret. Elosztják hat felé, de mivel csak öten vannak megmarad egy darab kenyér. Sokáig tanakodnak mit csináljanak vele mivel az már olyan kicsi, hogy csak egy embernek lenne elég. Végül úgy döntenek, hogy kidobják a fedezékből oda ahol az ellenség géppuskafészke található. Ezt követően látni lehet, hogy a géppuskafészekből feltartott kézzel kijön egy csontsovány, szinte ruhátlan véres fejű SS katona, felveszi a földről a kenyérdarabot és gyorsan visszarohan vele a fedezékbe. A szovjet katonák pedig csőretöltött fegyverekkel végignézik a jelenetet, de közben nem lövik le az ellenséges katonát. Végül miután megették a kenyereket újra hevesen lőni kezdik egymás fedezékét. Tehát ez a példa azt mutatja számunkra, hogy az ember bizonyos körülmények között képes felülbírálni a majomőstől megörökölt ösztöneit, a normális ember (tehát aki mem elmebeteg) a veleszületett ölésgátlás miatt nem minden esetben pusztítja el még a vele ellenséges fajtársát sem. Ezért vagyunk mi Homo Sapiens Sapiens, vagyis a gondolkodó ember; mert nem az ösztöneink vezérelnek bennünket hanem a józan ész aminek alapján nem tartjuk helyesnek egy másik kiszolgáltatott ember megölését, kifosztását stb. a saját önös érdekünkben. Ugyanakkor ez fanatizálással, megfélemlítéssel felülírható.
2019. dec. 13. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
57%

"Miért segítünk másnak...": ezt honnan veszed?

Ha mész az utcán, elesik valaki, vagy tök mindegy miben, de segítséget kér (pl.: utcakeresésben), sokan nem foglalkoznak vele...

Tehát mi a kérdés?

Nézz körül az utcán.

2019. dec. 13. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 hollófernyiges ***** válasza:

"ha nem lenne semmi következménye az emberek egy nagy része biztosan lopna, ölne, kinozna másokat bevallom én is."


Jó tudni. Én speciel nem, én a GTA V-öt is félbehagytam a kínzós küldetésnél.

2019. dec. 13. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!