Miért szokott a nőknek szülés utáni depressziója lenni?
Postpartum depression néven keress rá a Googlén!
Hosszú-hosszú tanulmányok szólnak erről, amiket éveken át készítettek. Hidd el, jobban fogsz járni velük, mint random emberek válaszaival.
Első, ide rohadtul nem kell hosszú-hosszú tanulmány, mert faék egyszerűségű a fő ok.
A szülés után hatalmas hormonális változások vannak, ezek okozzák a depressziót.
A hormonokon túl:
- előfordul, hogy a szülés nem öröm, hanem trauma, bármennyire várta a gyerekét. Ha komplikációk lépnek fel, ha az orvos durván kezeli a kiszolgáltatott helyzetben lévő kismamát, ha nem tájékoztatják a vele történő dolgokról, hülyének nézik, ridegen, szinte tárgyként viselkednek vele, maradandó rossz élmények lehetnek. Ismerek olyat, akit megaláztak a nővérek az első napon, amit a kisbabájával tölthetett. Ezek érzékeny pillanatok, nem szabadna egy nőtől sem elvenni, hogy megélje a boldogságot, amiért rengeteg mindent elviselt 9 hónapon át.
- Szülés után is fennáll egy kiszolgáltatott állapot. A nő elveszíti jövedelmének egy részét. Átmenetileg a férfi lesz a fő kereső, és ezzel van, aki visszaél. Nem tartja már egyenrangú partnernek a feleségét. Nagyon lesújtó csapás, amikor bár felnőtt vagy, mégis zsebpénzt kell kunyerálnod a párodtól, hogy egy játékot a gyereknek megvehess, mert a gyes már rég elment a számlákra. A nő tudja, hogy ez a feszült légkör sokáig megmarad, ráadásul lehet, hogy később sem tud majd annyit keresni, mint amennyit a gyerek előtt. Nem vállalhat műszakot, túlórát.
- A hamis barátnők lekopnak. Szörnyű felismerni, mennyi van belőlük. Akiknek csak addig vagy jó, amíg te keresed őket, nem nyitják rád az ajtót, amikor úgymond jobban le vagy kötve. Sok anyuka magányos. Este szeretné ezt a magányt oldani, beszélgetni a férjével, de az meg fáradt és azt hiszi, a nejének tök jó mert otthon lehet.
igen, pont az okozza hogy minden együtt. felborul az élete. sokk. két dolgot olvastam régen hogy ez lehet pozitív stressz is és ha nem tudjuk kipihenni a pozitív stressz is átmehet negatívba. a másik meg hogy a szülést fel kell dolgozni mint "élményt" szóval fel kell dolgozni hogy mindennek vége, tök új jön, lehet benne félelem is,.... ha nem dolgozzák fel akkor jöhet depi..
itt egy részlet ebből: [link]
"Miért fontos a szülésélmény feldolgozása?
A szülés közvetlenül kapcsolódhat az anyában a saját anyai kompetencia érzésével, a női erejével és a női kiteljesedésével, és e kapcsolatokon keresztül hatással lehet az önértékelésére. Kihat a mindennapi életére és a hangulatára, a babával való kapcsolatára, esetleg a párjához való viszonyára és a szexualitására is. Kulcskérdés ez abban is, hogyan áll hozzá a következő gyermek vállalásához. A pozitív szülésélmény támogatja mindezeket, ám ha az anya megsebződött a szülés közben, akkor akadállyá válhat. Például a következő gyermekvállalásra nyomja rá a bélyegét oly módon, hogy az anya egyszerűen nem vágyik még egy babára, vagy éppenséggel a szüléstől való félelem tartja őt vissza. Nehezítheti a közelséget az anya-gyerek kapcsolatban, az összehangolódást, esetleg az anya érzések megérkezését. Esetleg mélyről feltörő indulatokat ismer fel magában, amelyek a kisbaba felé irányulnak. A szülés utáni pszichiátriai problémák (pl. szülés utáni depresszió, poszttraumás stressz szindróma) kialakulásában is szerepet játszhat a fel nem dolgozott traumatikus szülésélmény. Fontos kiemelni: nem szükségszerű, hogy ez az „akadályoztatás” létrejöjjön. De a tapasztalat azt mutatja, hogy gyakrabban fordul elő akkor, ha nehéz szülésélmény áll a háttérben."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!