Csak szerintem nagyon veszélyes, hogy sokan elbagatellizálják a túlzott alkoholfogyasztás és az alkoholizmus veszélyeit?
Rengeteg szülő engedi a kamasz gyermekét inni, sőt akár heti egy alkalommal lerészegedni, mintha az teljesen normális lenne.
Pedig már az is bőségesen magában rejti az alkoholizmus veszélyét, ha valaki havonta egyszer issza le magát.
Sok esetben a szülők maguk a rossz példa, lévén, rengeteg családban a mértéktelen alkoholfogyasztás és az ünneplés teljesen egybeforrt.
Miközben sokan óvják, féltik a gyermekük a kábítószerektől, de nem is érdekli öket, hogy a csemetéjük 18-20 éves korára alkoholista lesz.
Gimis éveim alatt, az osztály 12 fiú tagja közül 8 számára az volt a hétvégi szórakozás, hogy heti, kétheti rendszerességgel hányásig itták maguk, volt akinek 11. osztályra máj problémái lettek.
Egyetemen is azt tapasztalom, hogy sokan képtelenek elképzelni a szórakozást ivás nélkül.
Amennyiben pedig hozzá vesszük, hogy sokan dohányoznak is a rendszeres alkoholfogyasztás mellett, akár alkalmanként kábítószert is fogyasztanak nagyon szomorú az összkép. Néha nehéz felfogni, hogy mi az élvezet az önrombolásban, különösen amennyiben az adott személynek rendezett háttere van.
#1 Ugyanakkor a rendszeres alkoholfogyasztás jelentősen megnöveli az alkoholizmus esélyét. Szerinted ki lesz nagyobb eséllyel alkoholista?
A személy, aki évente 3 alkalommal iszik, akkor is mértékkel,
vagy
B személy, aki heti rendszerességgel részegedik le?.
Persze abban igazd van, hogy nem lesz mindenki alkoholista, aki valamilyen rendszerességgel iszik, de a kockázata fennáll. Sokan pedig tagadják, hogy igenis rosszul érzik maguk, ha nem ihatják meg az aznapi söröcskét.
#2 Csak azt, hogy kb. 800 ezer és 1 millió közé tehető az alkoholisták száma, amelyre sok esetben családok mennek rá, nem is beszélve a plusz kiadásról, amelyet az állam számára jelentenek.
Egyébként attól, hogy te és sokan mások számára ez egy átmeneti időszak (nekem is volt 2 évem, amíg havonta legalább egyszer egyszer berúgtam), sokaknak nem. Az a mentalitás viszont káros, ez az ország, ahol mindenkinek volt egy nagyszülő, aki napi 2 liter bort ivott, 4 doboz cigit elszívott, csak zsírszalonnát evett, és 110 éves korában hunyt el, de akkor is csak azért, mert elütötte a szódás, miközben ment a templomban, ja és soha nem volt beteg, orvoshoz is csak 20 évente egyszer járt, ezért semmi nem káros... Amíg ez a mentalitás él, addig nem változik semmi.
Itt nem maga az alkohofogyasztás a gond, hanem a magyar hozzáállás, hogy addig kell inni, amíg hullarészeg leszel.
Sok másik országban hagyományosan isznak alkoholt, de a részegség arrafelé szégyen, ezért tudják, mennyi az, ami nem ártalmas.
Másrészt nem attól lesz valaki alkoholista, hogy megemngedik neki a szülök az alkoholfogyasztást, hanem attól, hogy nem tanulja meg, mennyir szabad innia.
Emellett ha a szülök teljesen letiltják az alkoholfogyasztást, a gyerek annál kiváncsibb lesz, és az elsö adandó alkalommal tökrészeg lesz, mert nem ismeri a hatását, illetve egyszerre akarja bepótolni a lemaradást.
Meg amit még nem veszel figyelembe, egy kamasz gyerek nem kér engedélyt a szülötöl, akkor is iszik, ha tilos, söt akkor még inkább.
Ahol a gyereket megtanítják arra, hogy miként kell az alkohollal bánni, ott nem lesz belöle alkoholista.
Nekem négy (idöközben felnött) gyerekem van, nekik kamaszkorban (kb 16 éves koruk után) meg volt engedve kaja után 1 kis pohár bor vagy sör ivása, ök azt szokták meg, hogy ennyi elég, de sokszor ezt sem kérték.
Egyik sem volt lerészegedve, mindegyik tudta, hol a határ. (Persze tölünk is ezt látták, nem csak szövegelés volt erröl)
Most felnöttként 3 egyáltalán nem iszik semmiféle alkoholt, mert nem szereti, a negyedik meg évente max. 8-10 alkalmmal esetleg fogyaszt valamennyit.
A testvéremék kb hasonlóan álltak a témához, mint te, az eredmény az volt, hogy attól kezdve, hogy nem tudták a gyerekeket folyamatosan ellenörizni, ahol csak tudtak, ittak ész nélkül, nem volt olyan hét vége, hogy ne lettek volna részegek, a három gyerekböl kettö legalább is közel van az alkoholista szinthez, a harmadik meg csak megszokásból iszik igen gyakran.
Ebben sok minden játszik. Van egy kulturális háttere, van marketing, van egyfajta támogatása. Alapvetően nálunk az italozás nem hogy szégyenleetes dolog, hanem szocializációs élmény. Aki nem iszik, az egy csomó mindenből kizárja magát. Van egy nagyon klassz film, ami jól összefoglalja az alkoholizmus problémakörét: magyar vagyok, alkoholista a címe.
A probléma egészségügyi részét az okozza, hogy iszonyatos mennyiségű rossz minőségű alkoholt fogyasztanak az emberek. Ez pedig bedarálja őket.
A másik rész a szocializáció: tényleg mindenki fogyaszt valamilyen szinten legalább heti rendszerességgel alkoholt (a nők könnyebben meg tudják úszni). A fiataloknál óriási baj, hogy rendszeresen isznak. Az emiatt kieső munkaidő a ráfordított eü. költség.
Azt szoktam felhozni példának, hogy nálunk a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók 75%-át másnaposságra szedik:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!