Milyen kilátásaim vannak így az alapvető megélhetésre? (Hosszú)
Nem akartam hosszú címet adni a kérdésemnek, úgyhogy helyette itt pontosítom:
>"Milyen kilátásaim vannak az alapvető megélhetésre, ha szeretném az életemet egy olyan, mondjuk úgy "elméleti" iránynak szentelni, amivel jórészt semmilyen módon nem lehet pénzhez jutni? Milyen munkát végezhetek, mint "szükséges rossz", ami lehetővé teszi nekem ennek az iránynak a fenntartását?"<
Kezdjük az elején; az igényeim viszonylag nem nagyok, révén azon az állásponton vagyok, hogy a választott irányomon kívül minden más csak másod- és sokadrangú fontosságú. A lényeg számomra csupán annyi lenne, hogy legyen mit ennem, legyen egy saját lakóhelyem amit nem kell megosztanom senkivel, és legalább annyi pénzem maradjon, hogy a kutatásaimat/tanulmányaimat folytatni és esetleg leírni tudjam. Ha ez a három dolog teljesül, az ezen felül elért dolgok már csak luxus.
A szóbanforgó "elméleti irányzat" elsősorban a nem-filozófiai metafizika. Akik esetleg nem ismeretesek a kifejezéssel, mondjuk úgy, vallásokkal -- nem kifejezetten eggyel, hanem az összes legitim vallással -- szeretnék foglalkozni, és azok mélyebb összefüggéseit tanulmányozni és megérteni.
Reményeim szerint mindenki ismeri a komolyan vehető vallások helyzetét a világban, így nem kell a "népszerűtlenségüket" hangsúlyoznom. Ezen csak tovább bonyolít az, hogy nem (csak) a jelenleg megtalálható vallásokkal, de a múlt vallásaival is foglalkozni szeretnék (valójában leginkább azokkal). Ilyen módon még a felettébb inadekvát "teológus-képzés" és egyebek is kiesnek a lehetőségek közül, (keresztény) papnak és egyebeknek pedig semmiképpen nem tanulnék.
A körülöttem lévők szerint jó tanár lehetnék, mivel szerintük érdekesen, érthetően és több perspektívából tudok magyarázni, továbbá képes vagyok rájönni hogy milyen premisszák lehetetleníthetik el az érdemi kommunikációt. Én ezeket mindig is tagadtam, mivel a tanári karrier -- legalábbis az, ahogyan az ma létezik -- cseppet sem vonzott (megjegyzendő, semmilyen más karrier sem). Ugyanakkor a tanár ideájával, ami független a jelenleg a világban fellelhető iskolai tanároktól, rájöttem, hogy tudok azonosulni.
Sajnos olyan ember vagyok, aki képtelen bármit is megtenni, aminek nem látja a célját vagy értelmét, legyen az bármennyire is sürgető, fontos, vagy illendő dolog. A népszerű teszt szerint az "INTP" kategóriájába tartozok, habár véleményem szerint -- és nem orvosi vélemény szerint, tehát ezt csak annyira vedd komolyan, amennyire annak vehető -- az asperger számos "tünete" is jellemző rám. Általánosan mindenki a leglustább embernek tart, de ha valami érdekel, akkor átutazom érte az egész országot, vagy akár egész Európát (valóságból vett példák). Ha látom valaminek az értelmét és célját, az akaraterőm határtalan (erre talán a legjobb példa amikor magamat bizonyos jól megalapozott célok érdekében "kísérleti egérnek használván" egy hétig egy morzsát sem ettem -- így leírván talán másoknak ez elég elmebetegnek hangzik, de a vizen való böjtölést számos vallás ismeri, és nem mellesleg rengeteg pozitív hatása van). Tehát a számomra megfelelő cél érdekében egyáltalán nem vagyok híjján az akaraterőnek, szorgalomnak, elköteleződésnek és akár még a -- pozitív értelemben vett -- fanatizmusnak sem.
Nem vagyok emberbarát, nem vagyok jó kapcsolatteremtő, és még annál is rosszabb kapcsolat-fenntartó vagyok. Érdemi barátaim soha életemben nem voltak, különösen nem olyanok, akikkel az általam értékelt témákat meg tudtam volna osztani -- az emberi kapcsolatokat illetően ez az egyetlen dolog, amit bánok. Azt, hogy nincsenek olyan barátaim, akikkel a mércém szerint érdemben tudnék aktívan kommunikálni. Ami a nőket illeti, voltak olyanok, akikkel kölcsönösen érdeklődtünk a másik iránt (értsd: "barátnők"; 1 év, 4 év, 2 hónap, 2 év), de ezen kapcsolatok egyike sem volt számomra kielégítő, mivel nem volt azonos érdeklődési körünk, és ebből kifolyólag a tényleges kapcsolat -- az én szemszögemből -- igen felszínesnek és lehatárolónak, "bebörtönzőnek" hatott (részükről pedig feltételezem egy elképesztően unalmas, "régimódi", hóbortos és otthonülő ember lehettem).
Végül is, a nők nem hiányoznak, viszont elképesztően fáj a szívem valakiért, akivel egy elmélyült, számomra érdemleges kapcsolatom lehet; ha ez az illető éppen egy nő személyében bukkanna fel, természetesen azt sem utasítanám vissza -- habár, őszintén szólva, ehhez nem társítok túl nagy reményeket, és számomra úgy tűnik, hogy semmi különösebb problémám nem származna abból sem, ha az életem további részében teljesen nőtlen maradnék.
Minden fizikai munkához "kétbalkezes" vagyok (még egy kalapács is rosszul áll a kezemben), ideértve a legalapvetőbbeket is, ráadásul ezek cseppet sem vonzanak (mint ahogy semmilyen más jelenleg elérhető "hivatás" sem). Egyetemre nem szeretnék járni (családi nyomásra voltam joghallgató, bölcsész, aztán kipróbáltam magam a hegesztésben, és jelenleg a szoftverfejlesztéssel kínlódok, habár ez utóbbi legalább részben "érdekel", holott tudom, hogy csak figyelem-megosztás), mert az ott előadottak biflázásával álszentnek érezném magam, és nem lennék hű önmagamhoz, mivel az olyan témájú szakok, amik érdekelnének, olyan nézőpontokat képviselnek, amikkel őszintén nem tudnék egyetérteni (ráadásul ezt még "pártatlanként" is tálalják), ráadásul jó eséllyel az engem legalább a nevükben érdeklő szakok egyikével sem keresnék többet, mint nélkülük (arról nem is beszélve, hogy tele vannak mindenféle értelmetlen, nem kapcsolódó, kötelező tantárggyal, etc.).
Számos dolog felmerült már számomra a helyzetem megoldására, ideértve egészen drasztikus lépéseket. Felmerült a csatlakozás a Francia Idegen Légióhoz vagy valamilyen más harcoló alakulathoz, vagy valamilyen muszlim országba (pl. Irán) való költözés és ott tanulás (a jelenleg elérhető vallások közül az iszlám az, amit a legközelebb érzek magamhoz, habár a legnagyobbnak a hinduizmust tartom), vagy akár Indiába költözés és ott tanulás egy hiteles mestertől. Ha már végképp nem bírom elviselni a nyomorult helyzetemet, ott a csövezés, vagy ahogy a sztoikusok mondják, az öngyilkosság is mindig egy elérhető opció (tehát nincs ok a keserűségre).
23/F
Tehát röviden: Semmilyen kompromisszumra nem vagy hajlandó a világgal, mert az akár csak egy miliméterrel is szűkösebbre húzná az életvezetési ideáid szabadságát.
Tulajdonképpen megválaszoltad magadnak az utolsó bekezdésben. És ha téged nem kötnek a világi célok a földi létezéshez, akkor tényleg nincs is okod visszakozni az Diogenészi hordóban tengődéstől, vagy az öngyilkosságtól.
Én azért első körben feltenném magamnak a kérdést: Jó nekem ez így?
Mivel kiirtad ezt a kérdést, nyilvánvalóan nem. Utat keresel, mert nyilván kellemetlen érzés a jövő bizonytalansága. Innen még néhány igen-nem kérdéssel eljuthatunk oda, hogy szeretnél-e változtatni néhány berögzült jellemvonásodon, vagy sem. Ha igen, akkor célszerű pszichológushoz fordulni.
Ha saját magad nem érzed ezt szükségesnek, és jó hadban állni a világgal, akkor tedd. Megérik majd a helyzet még, amikor ezt újra felülvizsgálhatod.
Ahogy a tapasztalt orvos mondaná: "Még nem fáj eléggé..."
Azt azért tartsd figyelemben két Korán szúra közt, hogy a szüleid és barátaid türelme is véges. A lehetőségek száma pedig csak fogyni fog.
Egyébként meg: Ha mégis képes vagy lenyelni egy icipici békát az élettől, akkor keresel valami nyugis irodai munkát. így elsőre valami önkormányzat, kormányablak, hivatal jut eszembe, vagy suli titkárság, ahol lehúzod a napi 8 órát, végzel, hazamész, és annyit olvasgathatsz, kutathatsz amennyi jól esik.
Agyilag kicsit lefáraszthat a monotonitás, de nem igényel különösebb elmélyülést pl lepecsételni, meg gépen rögzíteni néhány tucat papírt.
Mondjuk ha már informatikába vágtál, akkor az az irányvonal legalább otthonról is végezhető.
Még csak embereken se csesznéd fel magadat.
>>"Semmilyen kompromisszumra nem vagy hajlandó a világgal"
Hajlandó lennék, csak ez a kompromisszum tulajdonképpen manapság olyan módon vizualizálható, mint az az ember, aki a lelkével az ördöggel kufárkodik, méregeti, mérlegeli, hogy minél jobb árat kapjon érte; éppenséggel csak, ahogy az lenni szokás, amit kap érte, a lelke híjján totálisan értelmét veszíti. Az utóbbi legalább 50-100 évben a "munka" (és az aktív világi lét) elsősorban ilyen formában jelenik meg.
>>"És ha téged nem kötnek a világi célok a földi létezéshez"
Kötnek -- és ez a kifejezés igen leíró ezen esetben -- világi célok a földi létezéshez, természetesen. Éppenséggel csak ezek a világi célok nem szolgálják a mennyiségi-anyagi világ javát (sőt, éppen ellenkezőleg), így sajnos pénzt nem ér ezen célok elérése. A problémám éppen ebből származik; e mellett még valami mással kell vesztegetnem a figyelmem és időm, hogy egyáltalán lehetségessé váljon a tényleges cél felé való elindulás, mert a tényleges cél nem lehet "a munkám".
A kérdés is elsősorban ezzel kapcsolatos, mivel erre a helyzetre keresek valami köztes megoldást.
>>"Én azért első körben feltenném magamnak a kérdést: Jó nekem ez így?"
Erre a kérdésre az elkövetkezendő eseményektől függetlenül mindig nemleges a válasz, amíg a tényleges világi célom nem lehet "a munkám". Abba, hogy pontosan kit értünk a "nekem" alatt, már bele sem megyek, hiszen ennek függvényében is különböző válaszok adhatók.
>>"Azt azért tartsd figyelemben két Korán szúra közt, hogy a szüleid és barátaid türelme is véges. A lehetőségek száma pedig csak fogyni fog."
Ezzel már csak azért sem értek egyet, mert sem barátaim, sem lehetőségeim, sem apám nincsen. :) A maradék egyetlen "szülőmet" illetően viszont teljesen igazad van, és engem is aggaszt, hogy ő is tönkremegy miattam (habár kérdéses, hogy ez változna-e a saját személyes célom elérésével, hiszen nem ezt szánták nekem, mint írtam).
>>"Ha mégis képes vagy lenyelni egy icipici békát az élettől, akkor keresel valami nyugis irodai munkát. így elsőre valami önkormányzat, kormányablak, hivatal jut eszembe, vagy suli titkárság, ahol lehúzod a napi 8 órát, végzel, hazamész, és annyit olvasgathatsz, kutathatsz amennyi jól esik."
Még a 8 órába való belegondolás is elborzaszt, persze elfogadnám, ha ez az a minimum, amit megtenni muszáj. Nekem a szállodai recepciós jutott eszembe, de fogalmam sincs ezek mivel járnak. Általánosan viszont elmondható, hogy ha emberek közé megyek (pl. elmegyek iskolába, egyetemre), a nap további részében mentálisan és fizikálisan totálisan használhatatlan vagyok.
Továbbá sajnos az iskolával nem működik az, hogy elmegyek, haza jövök, aztán elfelejtem, hiszen ennek éppen az ellenkezőjéről kellene hogy szóljon (főleg estin), erre pedig képtelen vagyok rávenni magam (az eddigi iskolákat úgy teljesítettem -- megjegyzem nem rossz eredménnyel, néhány tantárgyból osztály és/vagy iskolaelsőként --, hogy soha egy percet sem tanultam, és még a könyvet sem nyitottam ki. Ilyen például az angol, amit felsőfokon (azóta talán annál is jobban) beszélek, mivel minden nap használom (sokszor többet beszélek/írok angolul egy nap, mint magyarul)).
Pont a 21. században ne mártírkodj hogy "eladom a lelkem az ördögnek ha belemegyek a munka világába".
Pont a 21. század az az idő, és pont a nyugati civilizáció az a hely, ahol még a legkevesebb lemondással jár egy-egy szakma. Sőt, az a tendencia hogy egyre kevesebb lemondással jár.
1500-ban hány szakma létezett?
Kovács, fegyverkovács, fafaragó, tetőfedő, suszter, takács, szíjgyártók, vargák, szatócsok, ágyú. és harangöntők, bányászok, szakács, csapos, sörfőző, palackozó, böllér, kereskedő, cseléd, fazekas. És ezek voltak a jellegzetesen városi foglalkozások, mert hát ott volt mellette a jobbágyi tömeg, ami állattartással, halászattal, mezőgazdasággal foglalkozott.
Ezek ha végigolvasod MIND fizikai munkák, sőt a legtöbbjét ma már kemény fizikai munkának tartanánk.
Gondolj bele hogy egy állattartó embernek és a bérmunkásainak, mint juhászok, gulyások mennyi idejük és lehetőségük lett volna önképzsésre. Plusz nem hiszem hogy kinn a pusztában, a mínusz 15 fokban, egy subában egy fokossal olyan megnyugtató volt aludni, tekintettel az akkor még eléggé gyakori farkasokra és rablókra.
Ja, és az összes katonai szakma volt még. íjászok, tüzérek, lovasok... Ahol egy jó kis 30 éves háborúban kivezényeltek téged valami tök ismeretlen helyre, az éppen aktuális uralkodódinasztia kénye-kedve szerint, mert mondjuk szerettek volna pár távoli területet megszerezni. Ott se az volt hogy "csak azt csinálsz aminek látod az értelmét".
Aztán volt a társadalom kb 1%-a, az egyházi személyek, akiknek egyáltalán volt esélye a tudományok megismerésére.
Hát meg ha mázlid volt nemesnek születtél...
Szóval hadjuk ezt a...khm...butaságot, hogy "bezzeg régen, régen nem kellett az ördöggel alkudoznom".
Hát még a fenét nem kellett. És még kevesebb lehetőséged is volt. Szerinted egy átlag magyar jobbágy mennyit hallott az iszlámról 1500-ban? A saját megyéjén túlról kb nem hallott híreket. Esetleg ha besorozták szolgálatra, akkor járt egy kis világot, de egyébként megült a fenekén egy életen át, tavasztól késő őszig munka napi 8-10-12 órában a földeken, télen fahasogatás hogy meg ne fagyjon, aztán 50-70 közt elhalálozás.
Nem volt önművelődés, meg kutatgatás.
Ma meg? Ember, ha egy gyártósori munkás vagy, akkor is hazamehetsz és olvasgathasz a Wikipédián teljesen ingyen a trópusi országok növényvilágáról, vagy tanulhatsz online távolkeleti nyelveket.
Azért ne mondjad már hogy olyan rossz ez.
És ha valami nyugis irodai munkát választasz, akkor még szabadidőd is van.
Btw: nincs érettségid?
Valamit lehet félreértettem.
Van érettségim. Írtam, hogy több egyetemen tanultam. Egyetemeken előfeltétel az érettségi.
Lényegében egy érettségim van, meg felsőfokon beszélek angolul, és egy kicsit értek németül (de ez utóbbiról semmi papírom nincsen).
Nem győztem itt mindent végig olvasni de amit olvastam abból az jött le nekem, hogy nem tudsz helyesen gondolkodni. Ezen egy pszichológus tudna segííteni.
Én csak annyit mondhatok, hogy a világ olyan amilyen. Neked lehetőséged van választani az általad jónak vélt megoldások között.
Annyi biztos, hogy sok millió ember megtalálja a helyét, elfogadja azt ami neki jutott, dolgozik azért, hogy előbbre jusson. Ha időnként akad vaalaki aki valami egészen mást képzel el, hát akkor vessen magára.
Mindenesetre ha a gyakorlati munkához nem vagyok elég ügyes akkor sztem nem az a megoldás, hogy távol tartom magam tőle, hanem beleekezdek valamibe ami fejleszti a kézügyességem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!