Miért ennyire buta emberekből tevődik össze a fajunk jelentősebb hányada? Van erre valamilyen logikus magyarázat?
Genetika? Noha állítólag főként az intelligenciánkkal emelkedünk ki az állatvilágból, alapvetően mégis primitív faj az ember? Vagy netalántán a jó isten - ha feltesszük, hogy létezik - , ennyire szereti a h.lye embereket, hogy ennyit teremt belőlük folyamatosan? Miért a birkák uralják a társadalmunkat az okosak helyett?
Egyszerű példaként két kezemen nem tudom megszámolni, hogy hány olyan 14-16 éves van, akinek a helyesírás vagy a gazdagabb szókincs, puszta legenda.
Egyre több harminc feletti emberrel találkozok, akinek még olyan alapokba is beletörik a fejszéje, hogy a tulajdonneveket nagy betűvel kell kezdeni, ragozni meg még annyira se tudnak se írásban, se beszédben, mint egy értelmes első osztályos.
Álladóan azt tapasztalom, hogy az emberek előszeretettel használnak olyan kifejezéseket, amiknek nem is tudják a valódi jelentését, (leggyakrabban feminista és antiszociális) a betűket esetleg fel is cserélik benne.
Az iskolákban mindig a jól tanuló, szorgalmas gyereket közösítik ki, míg az a véleményvezér, a közkedvelt vezető figura, akit mindenki körbeugrál, aki megrökönyödik azon, hogy vannak olyan könyvek, amikben nincsenek képek. Ugyanez igaz "nagyobban" is, aki fejleszteni akarja az agyát, az marslakó, aki meg retteg használni egyáltalán, az a jópofa.
Vagy akár itt van ez a weboldal is, nem túlzok, ha azt állítom, hogy a kiért kérdések legalább felére nagyrészt olyan válaszok érkeznek, amik nem az adott kérdéshez kapcsolódó válaszok, hanem a válaszoló által "közléskényszerem" van alapon hozzáköltött okosságok. (Pl. Kérdés: Ha grafikus szeretnék lenni, akkor Szeged környékén melyik iskolákat érdemes megnéznem? Válasz 1: Normális vagy? Miért nem egy normális szakmát keresel ilyen marhaságok helyett? Válasz 2: Te is kis elkényeztetett taknyos vagy, az otthon közelében akarsz maradni, hogy a mama mindent alád toljon. Miért nem vagy képes önállósítani magad?)
Az emberek nagy része nem képes helyén kezelni a konfliktusokat, logikus érvekkel kiállni a véleményük mellett meg pláne nem.
Sokan már ki vannak akadva, ha hallanak egy összetett mondatot, mire a végére érnek, elfelejtik az elejét.
És mielőtt felmerülne, ez egyáltalán nem a 21. század technológiájának az eredménye. Régen sem volt jobb a helyzet, ugyanilyen felszínes és buta volt a többség...
Elhitték fenntartások nélkül az emberek, még a nők is, hogy a nőknek kisebb az agya, mint a férfiaknak, ergo csak arra jók, hogy a ház körül egyszerű feladatokat végezzenek és széttett lábbal a hátukra feküdjenek.
Elhitték, hogy valaki attól kevesebb, mert sötétebb a bőre, mint nekik vagy másmilyen a szemformája, mint az átlagnak.
Sorra végeztek ki, gyújtottak fel és kínoztak meg embereket, mert valami "okos" kitalálta, hogy természetfeletti, ártó hatalma van, a többi vasvillás papucsállatka meg ment utána, és rombolt.
Hosszú-hosszú évtizedeken át elfogadták a tényt, hogy a nemi erőszakot nemtől függetlenül az áldozat provokálja ki, így nem is bűntett.
Gőzerővel ítélkeztek minden felett, amit nem ismertek vagy túlmutatott a csökevényes agyukon.
Régen és manapság is, ha valakit a preferált adottságokról/tulajdonságokról kérdezünk, akkor húszból alig akad egy, aki megemlíti az okost.
Szóval... a népesség java miért ilyen sötét, és emiatt miért azoknak kell meghúzódniuk és "félniük', hogy hogyan érvényesülhetnek, akiknek eszük is van?
Az a meglátásom, hogy ha az emberek nagy része feleannyira elfogadó lenne, mint én, sokkal jobb világban élnénk. Engem nem érdekel, hogy valaki milyen nemi identitású, milyen származású, milyen vallású, korú vagy nemű, vagy hogy milyen az öltözködése, a külsejének bármely részlete; csakis a személyisége. Amit az értelmi szintje nagyban befolyásol...
Meg egyébként pont erről beszéltem. 1.) Nem a feltett kérdés lett megválaszolva 2) Megint az van nyomatékosítva, hogy aki intelligensebb, az fogadja el, hogy a többség intellektusa a Mariana-árok fenekét verdesi, miközben az senkit se érdekel, hogy az értelmes embereknek mennyit árt a rengeteg buta. Miért nem a sok buta húzza meg magát a sötétsége miatt, és érzi magát kellemetlenül, amiért nem ér fel a magasabb szintre? Miért ők a "szegények", akiket el kell fogadni olyan ostobának, mint amilyenek?
Semmit sem KELL elfogadni és maga az elfogadás az elfogadó félről szól nagyrészt.
Genetikának meg semmi köze ahhoz hogy ki mennyire intelligens.Nyilván mindenki nem lesz Nobel díjas.
Ilyenkor igaz, hogy "egy bolond százat csinál". A sötét emberek bíztatják egymást, de annyira, hogy a normális gondolatokat már nem képesek befogadni, csakis a saját igazukat hajtogatják.
Genetikának nem mondanám, hiszen a nevelés is fontos szerepet játszik a dologban. Persze van kivétel, de ha a család igényességre tanítja a gyereket, akkor egy idő után akarva-akaratlanul, de ez lesz neki a természetes. Ő is a precízségre fog törekedni, nem arra, hogy még 6 szintén buta utódja legyen.
Itt megállok, mivel születhet buta családba buta gyerek, de ha a szülők elég elszántak, akkor a gyereknek segíthetnek, hogy ne legyen annyira elmaradva.
Őszintén szólva én idáig (szerencsére) mindig megtaláltam az értelmiségibb réteget a tömegben, de nagyon nehéz volt. Hiszen vnnak még olyan 14-16 évesek, akik szépen tudnak fogalmazni, és olyan felnőttek, akik bonyolultabb kifejezéseket is értenek.
De az átlag alattiak ezt nem értékelkik, ami ugye a társadalom egy nagy hányadosa, így nincs ki, aki előre hajtsa az okosabbakat. Nincs senki aki arra bíztatná az embereket, hogy igenis megéri választékosan beszélni, vagy legalább tudni mennyi 2x2. És ez a probléma.
Amúgy olyan jó az érvelésed. Elmehetnél egy vita klubba.
A kényelem életképtelenné tesz (de legalább megrekeszt egy értelmi szinten)
Az a baj, hogy ezt az állapotot mindig addig húztuk amíg már tragédia, háború lett belőle.
Háborúban ugye vmilyen jellegű elállatiasodás van, tehát ott megint nem fejlődik semmi.
Aztán a háború után jön a kényelem.
Akit kiűztek a hazájából és új területet kellett foglalnia (mi) v egy szigetre szorult hihetetlen zsúfoltan (japánok) v közösségi gátépítésbe kellett kezdjen (holland) v mindig más uralta a területét (finn)...az ilyeneknél mindig beindult a kreativitás, összetartás, becsület, tisztelet, igyekezet...
(kitérnék egy kicsit arra, hogy a régebbi saját magunkat sem kell szidnunk, a finnek mostanában 100 évesek mint állam és verik a világot sokmindenben, mi anno 100 éves államként ugyanezek voltunk)
Én ezt figyeltem meg kontinens, állam, országrész, közösség, család és egyén szintjén.
Kontinens: A legkényelmesebb klímájú és táplálékkal 2000%-on ellátott esőerdei bennszülött nem vezetett be oktatást mert nem kellett. Nem kellett gondolni a télre így nem jutott el a gyógyszerekig a kutatás...
Állam: az orosz vagy a spanyol v még akár az angol vajon miért nem tartoznak a világ IQ elitjébe? Álltak ők szemben valaha kétséggel a létük felől? Nem sok példa van rá. Mindenhol képződik tehetség de ezt lentebb fejtem ki.
Országrész: Somogy(szülőföldem) Balatonpartja sokkal elmaradottabb mint Veszprém megyéé, pedig itt kezdődött a fürdés bevezetése és folyamatosan több támogatást kapott. (jelenti: végighalad a vasút és az M7 pálya így a fővárosiak szinte ide lettek irányítva a déli partra)
Somogy nem paradicsom de minden harmadik évben képes brutális hozamokra a föld (agyagtartalom, vízmegkötő képesség, st) az északi part viszont sziklás, művelhetetlen ezért ők hamarabb láttak fantáziát egy földterülettől függetlenül jövedelmező ágazatban. És ugye ha vmiben jó akarsz lenni akkor a vevőidet szolgálod, stb..a németeknek, tévhit, hogy azért jobb észak mert közelebb van..ha lejövök 1200+ kmet otthonról akkor biztosan az a +60 fog hazavágni..
Közösség: Örökös határőr Székely erkölcs és összetartás vs Fejér megyei erkölcs és összetartás. Az egyiket az elcsatolás is alig-alig bírja eltüntetni a másik már réges-régen eltűnt (nem hiába sváb-cigány vegyület lakja a helyüket) egyszerűen kipusztultak
Család: Család beteg gyerekekkel vagy sok gyerekkel vs néhány gyerek gazdag szülőkkel. Láttam már sokféle példát rá de ahol a gyermek érzi, hogy valami rajta is múlik, felelős onnan mindig jobb szokott származni mint a sok szabadidővel "megáldott" közegből
Egyén: Minden halmazon belül vannak egyének akik vmilyen oknál fogva gondolkodásra kényszerülnek (betegség, szegénység, csúfolás, stb) Van aki ettől nem lesz tehetséges de választ ő is ad, ergo rájön, hogy az életét maga is tudja szabályozni, ura bizonyos mértékig a környezetének..szerintem innentől beszélhetünk tudatosságról és ez az ami hiányozhat egy amerikai diplomásból aki a Google-nél dolgozik (mert ő, már mikor a tehetős apja beíratta az egyetemre, is tudta, hogy ide fog jutni, tepert de váratlan problémákat nem kellett megoldania) hiányozhat egy magyar kőművesből (minden adott a szakmádhoz, ha alkalmazott vagy és el tengsz-lengsz vajon ki késztet gondolkodásra) hiányozhat egy kínai bányászból (cél is sajnos mert különben ki menne oda)...és eljutottunk addig, hogy komplett társadalmak engedhetik meg maguknak, hogy kiaknázatlan hagyják a szellemi erőiket..elfogadom, rövid távon üzemzavar ha sok intelligens ember képződik de középtávon még sosem helyettesítettük ezzel az úttal az örök háború-béke dualizmust
Van saját példám is de az most ennyire anonim légkörben hiteltelen lenne.
Nyilván ez csak egy ember gondolata és biztosan van alaposabb magyarázat is.
Ez sokrétegű dolog. Elsősorban az ember nem annyira okos és művelt mint ahogy sokan hiszik. Valójában egy vadállat némi kultúra mázzal és sokkal több agyi lehetőséggel. Itt a lehetőségen van a hangsúly,tehát az ember önmagától nem annyira okos,ha nem bontakoztatják ezt ki. Ha nincs meg a motiváció,nem foglalkoznak vele,a környezete a médiagépezet 0-24 sulykolja bele a hülyeséget, akkor buta marad és primitív.Vezethető birka. Sok ilyen olyan dzsungelben felnőtt gyerek pont úgy viselkedett mint a vadállatok,nem volt meg a motiváció ,elvárás, stimuláció -nem alakult ki az intelligencia. Egyszerűen az élőlények nagy része és az emberek is energiaminimumra törekednek magyarán lusták, és ha elég az életben maradáshoz a minimális tudás, akkor minek törjék magukat?
A társadalomban meg ,tudhatod,hogy az ilyen olyan érdekköröknek ,hogy hatalmon maradjanak, egyáltalán nem fontos hogy az átlag tömeg okos legyen. Dolgozzon, zabáljon, fogyasszon és maradjon csendben könnyen megvezethető butítható legyen,ez az érdeke a hatalomnak,régen is ,ma is. Ott nem hülye emberek ülnek ,csak nem is jó emberek..Nyilván megvan a tudós fejlesztő rétege is az emberiségnek, akik kitalálják az új dolgokat ,de a döntő többség megmarad az evés ivás szaporodás szinten,no meg használja az eszközöket ,képes megtanulni kezelni a gépeket,meg tud úgy ahogy kommunikálni. Ennyi bőven elég a mai társadalomban az életben maradáshoz. Amin lovagolsz a helyesírás egyáltalán nem fontos. Ú is megrted mitakarokk irn h n iromm hejessn . Ugye? Szóval ez nem lényeges dolog,az meg hidd el nem érdekli a tömegeket hogy valami "okostojás" lenézi őket. Ilyenkor előjön az agresszió és vagy kiröhögik,kiközösítik az okost, vagy egyszerűen fizikailag jól elverik,mert a fizikai erőszak még mindig a legfontosabb és döntő érv az embereknél.Erre alapul az egész társadalom: ha nem teszed amit mondok akkor megverünk, megölünk, bezárunk egy ketrecbe-lásd törvények börtönök és erőszakszervezetek.
Érdekes kérdés, mert valóban lehetne a társadalom jelentősebb hányada okosabb, hiszen az alapvető műveltséghez egyenlően megadatott minden. Az egyenlő lehetőség alatt népcsoportot értek, mert nyilván más a tudásszintje egy európainak, mint egy afrikai bennszülöttnek, mert az életterük mást igényel. Beszéljünk most "fejlettebb" kultúrákról, tehát magunkról. Azért tettem idézőjelbe, mert nézőpont kérdése, hogy ki a fejlettebb, mert ha a bennszülöttre gondolok, sokkal jobban képes a természettel együtt élni, mint mi un. civilizált emberek. Az, hogy milyen szintű tudásra van szükségünk, azt az életterünk határozza meg. A lehetőség teljesen egyenlő eséllyel indul már az óvodában. Majd az iskolában is mindegyik gyereknek ugyanazt tanítják, még is óriási különbségek lesznek tudásszinten mire kikerülnek az iskolapadból. Van egy bátyám, akit imádok, de be kell látnom azt a tényt, hogy én sokkal műveltebb vagyok nála, pedig teljesen egyforma eséllyel indultunk neki az életnek. Tehát ezt neveltetésre sem tudom ráfogni.
Lehet túl egyszerű válasz, de az emberek zöme szerintem lusta tanulni, főleg olyan dolgokat megtanulni, ami nem feltétlenül fontos az életbemaradáshoz.
Minek tanuljak nyelvet, alig járok külföldre. Minek jegyezzem meg a helyesírási szabályokat, így is értik mit akarok.
A középkori birkaszellemet elkülöníteném a témában, bár van átfedés. A kérdésed számomra inkább arról szól, miért nincs igényük az embereknek egy kis plusz tudásra, miért érik be azzal, amit tudnak hasznosítani a hétköznapokban.
Egy példa, mert imádok főzni: Újabban belevetettem magam a molekuláris gasztronómia tudományába, mert számomra nem elég, hogy azt mondák, hogy úgy kell csinálni mert úgy a jó, én a miértekre is kíváncsi vagyok, hogy milyen kémiai reakciók mennek végbe pl. egy pácolásnál, vagy steak sütésnél. Többség ott tart jó esetben, hogy azért csináljuk így, mert már nagyanyáink is így csinálták, persze ők sem tudták miért, csak azért csinálták úgy, mert már az ő nagyanyjuk is úgy csinálta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!