Pesti ember képes megszokni a vidéki életet?
Mármint, nyilván képes, ha a szükség úgy hozza, de mennyire nehéz egy fővárosi embernek alkalmazkodnia a vidéki körülményekhez?
Ha a szükség úgy hozza, hogy elég messzire kell költöznie az eddigi életétől, nem pedig csak egy szomszéd településre. Mennyire lehet megszokni azt, hogy csak két óránként járnak a buszok, hétvégente nem lehet boltot találni, nem akkor rendel az ember otthonra ebédet/vacsorát, amikor akar? Nincs helyben szinte semmi, orvoshoz, fodrászhoz egy másik településre kell menni, ugyanúgy, ha az ember nagybevásárlást szeretne, akkor is.
Ráadásul, az itteni mezőgazdasági munka... Kúszni-mászni a földön, hogy megéljen az ember.. A szórakozási lehetőségekről nem is beszélve.
Egyszóval: mennyire nehéz belerázkódnia valakinek a vidéki életbe, akinek egyáltalán nem ez a beállítottsága?
Egy 2000 lelket számláló települést.
Van bolt, kocsma, dohánybolt, posta, takarék heti 3 alkalommal. Bankautomata nincs. Minden van, ami kell egy vidéki embernek. Én itt nőttem fel, megszoktam, hogy ha lekések egy adott járatot, akkor nem tudok másikkal hazajönni, hanem meg kell várnom a következőt, ami egy-két óra múlva indul. Hétvégente akár 3 óra is lehet ez az idő. Megszoktam, hogy munka után még másfél óra mire hazajutok és hogy nehéz munkát találni. Azt is megszoktam már, hogy ha rossz az idő, nincs internet és ha hétvégén romlik el esetleg, akkor csak hét közben néznek rá. Mert itt nincs konkurencia, nincs Julika néninél más bekötve, ahonnan a szerelőt azonnal küldik helyrehozni a hibát.
Jó, de itt vannak a vidéki élet előnyei: csend és nyugalom. Bár, akadnak, akik már annyira hozzászoktak a város zajához, hogy számukra kifejezetten kellemetlen a nagy csend.
Nem kis faluba kell menni.
Egy közepes városban az ingatlan árak stabilak, emelkednek, így a kertes ház értéke nem csökken, mint egy elvándorlással kűzdő faluban. Kisvárosban általában van széles sávú net, ha valakinek otthon végezhető munkája van, vagy távmunkában dolgozik, akkor nem kell a földet túrnia a megélhetéshez.
Az emberek nagy része pedig nem helyben dolgozik, hanem eljár mondjuk megyeszékhelyre, vagy a fővárosba.
Van éjjel-nappali is, spar, 20 km-en belül két nagyobb város, Tesco-val. Vidéken ezért szinte mindenkinek van autója, kismotorja, vagy legalább biciklije.
Fodrász, doki, egészségház szintén van, mozi csak megyeszékhelyen. A kulturális programok elég egysíkúak, de kit érdekel, amikor neten lehet nézni a filmeket.
Nagyon fontos még városon belül is a megfelelő hely kiválasztása, szomszédok, kisebbség megfelelő távolsága.
"Egy 2000 lelket számláló települést."
Nem. SOha. A gondolatától is kiráz a hideg.
"nem akkor rendel az ember otthonra ebédet/vacsorát, amikor akar"
Hanem mikor? Egy közeli városból oda is kiviszik, nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!