Szerintetek van olyan területe az életnek, ami a középkorban jobb volt mint a 21. században?
Abban azt hiszem mindenki egyetért, hogy az élet manapság nagy átlagban százszor jobb mint 200-500-1000 évvel ezelőtt volt. Az teljesen egyértelmű hogy
-orvostudomány
-higiénia
-technológia
-emberi jogok
-szabadidős lehetőségek
-gazdaság és sok más dolog terén mérföldekkel előrébb vagyunk, ezt senki nem is vitathatja.
Arra lennék kíváncsi, hogy szerintetek mik azok a dolgok, amik pl. jobbak voltak a középkorban, mint manapság, van-e ilyen egyáltalán? Mindenkinek érdekel a véleménye!
Kb. semmi. Jönnek itt, hogy "jaj, bezzeg akkor őszintébbek voltak az emberek" - ja, őszintén feljelentgették egymást boszorkányság vádjával.
Meg a duma, hogy akkor nem volt ennyi "beteg" ember... Na, ne röhögtessetek, százötven centi volt az átlagmagasság, mindenki alultáplált volt, a kielégületlen, erotomániás görcsben fetrengő embereket meg mindenféle ostoba ördögűző szertartásnak vetették alá, vagy szimplán beb...ták egy tömlöcbe.
A nagy "összetartás" meg inkább volt kényszerűség. Az emberek 90 %-a abban a száz-kétszáz fős faluban élte le az egész életét, ahol megszületett, tízen éltek egy putriban... Lehetőségük sem volt magányosan élni vagy elhagyni a családjukat.
Akik úgy hiszik, a 21. században jobb az élet...
- Orvostudomány: milyen jó, hogy a 21. században már jövedelmünk jelentős részét költhetjük gyógyszerekre, hogy aztán a gyógyszerek okozta májproblémákkal ugyanúgy elpatkoljunk, marékra szedhetjük a gyógyszereket (van olyan, aki 12-féle gyógyszert szed egyszerre és egyik oltja ki a másik hatását). Örülök, hogy ilyen modern orvostudományunk lehet!A 21. századi kényelmes életmódunk okozta szív és érrendszeri problémák ellen pedig végre költhetünk már koleszterincsökkentőre és minden olyanra, amire nem volt szükség régen, mert ledolgozták az emberek a bevitt zsírokat és egyebet. A modern technológia által is elősegített rákosodást már végre tudjuk kemoterápiával kezelni. Igazán fejlődött az orvostudomány...
- Higiénia: manapság szerencsére már nincsenek betegségekkel teli fertőző sikátorok, csak összehúgyozott és szart aluljárók, utcák, csövesek, patkányok a csatornákban New Yorktól Budapestig, már csak a városi levegő tisztaságán van "némi" javítanivaló, szerencsére higiénikusan lepermetezett, vegyszeres növényeket fogyaszthatunk.
- Technológia: nemhogy a középkori, de az ókori római utak a mai napig állnak, ha romosan is, de évszázadokig használták még hadi utakként. Nézz meg egy bicikliutat Magyarországon 1 évvel az átadás után: feltört, fű nő a közepén, szétmállik.
- Emberi jogok: ha a középkori jövendőmondó hamisan jövendölt és tévedett, kuruzsló volt és megkapta a büntetését, többet nem jövendölt. Ma szerencsére TV-műsorokban távgyógyíthatnak rákot, gerincműtétet végezhetnek el, pozitív energiákat küldhetnek telefonon 5 ezer/perc díjjal, jósolhatnak, asztrológuskodhatnak, és ha jól legombolták a nézőket, akkor talán évek múltán lesz belőle valami felfüggesztett maximum. Mert ez is egy foglalkozás, egy üzleti ág és emberi joguk ezt űzni és átverni, hülyíteni a népet. A fogyasztó pedig mindig magára vessen.
- Szabadidős lehetőségek: a középkorban a mezőn, erdőben lehetett tüzet rakni, sütni. Ma bujkálni kell a sütögetéssel, ha nem akarod, hogy megbüntessenek füsttilalom, tűzgyújtási tilalom (egész nyáron érvényben van) és egyéb miatt. Igazán szabad a légkör...
- Gazdaság: az élelmiszerek tápanyagtartalma, vitamin- és ásványi anyagtartalma töredéke a régi mutatóknak. Kimerített földek, műtrágya, a növények éppenhogy megteremnek és már szedik le (a banánt se zölden fogyasszák, de mégcsak nem is sárgán). Pénzügyek: régen arany és ezüst pénz volt, ma már a rongyos papírpénz mögül is hiányzik az aranyfedezet a bankokból: ha mindenki bemenne egyszerre a bankba, hogy kéri a papírpénz (bankjegy) mögött álló valódi értéket, azaz aranyat, akkor széttárnák kezüket a bankárok, mert nincs valós érték, de mégcsak annyi megtermelt termék se az egész világon, amennyi névleges érték kering "pénz" címén a világban.
Aki hitetlenkedik, menjen be az esztergomi múzeumba egyházi tárlatot nézni, ott látható, hogy egy egyszerű köznemesnek, mint Suki Benedek, milyen mesterien kimunkált aranytárgya volt. Az amerikai indiánok legalább még üveggyöngyöt kaptak az európaiaktól, de nekünk már műanyag ócska bóvli giccs termékekkel szúrják ki a szemünk. Meg a néha a forgalomból is ki-kivont rákkeltő ócskaságokkal.
De egyszerűen csak nézzük meg a középkori csontvázakat! Rengetegnek szinte épp fogazata van, vagy ha hiányzik is néhol, akkor is a maradék foguk teljesen épp. Ma már a huszonévesek körében nehéz olyat találni, akinek épp fogazata lenne és ne lenne valahol tömése, koronája, műfoga, stb.
Utolsó, sosem értettem, akkor a magadfajta nyavalygók miért nem költöznek ki Borsodba vagy Nógrádba valami putrisor legvégére, ahol élvezhetik, hogy se orvos, se közművesítés, se semmi más XXI. századi mocsokság nem zavarja őket. Az autentikusabb hatás kedvéért írni is elfelejthetnél.
Imádom ezeket a hamis következtetéseket: a középkorban a sok, huszas-harmincas éveiben elpaktolt, százötven centis, negyvenkilós jobbágynak nem voltak a mai hetvenes korosztályra jellemző betegségei, ezért akkor biztos egészségesebbek voltak az emberek. Vagy mivel akkoriban azt sem tudták, mi az a skizofrénia vagy depresszió vagy rák, ezért akkor biztos nem is volt skizofrénia, depresszió vagy rák.
Köszönöm a reakciódat. A magasság evolúciós kérdés, tendencia elsősorban, csak kis mértékben befolyásolja az alultápláltság. Ma is látunk rengeteg nagy növésű kamaszt, akik elég soványak, mégis nőnek-nőnek, mert genetika is egyben. Változó a magasság a síkföldeken és a hegyvidéken élő emberek közt is, pedig nem jelenthető ki, hogy a síkföldeken nincs mit enniük, a hegyvidékieknek meg van.
Patakból, forrásból, kútból inni jó volt, egészséges tiszta vizük volt, amíg a modern ember el nem szennyezte a földet és a folyóvizeket. Nem kellett csatornadíjat fizetni, ez hiányozna neked? :) A klórozott víz nem tisztább a hegyi pataknál.
A mai magyar kórházakban egyre többen halnak meg, kb. szállóigévé válik már lassan, hogy meghalni megyünk a kórházba, nem gyógyulni. Ez nem az orvosok hibája, hanem az egészségügypolitikáé. De akkor miért hagyatkozzunk olyan nagy bizalommal a gyógyításra, amikor az egészségmegőrzés a legelső és legalapvetőbb eszköz a betegségek elkerülésére, amit mozgással (munkával vagy sporttal, gyaloglással) lehet megalapozni. A régi embereknek megvolt ez. A modern embert a sok ülés civilizációsan megbetegíti (aranyér, stb.), érdemes erről olvasni. Az ember végtagjai, izmai azért vannak, hogy használjuk őket, a kényelmes és túltáplált életmód csak az egészséget károsítja. Ez pedig napjainkra jellemző, nem a középkorra.
Az élet manapság sokkal jobb, mint a középkorban?
Attól függ, milyen réteghez tartozol, mekkora megbecsülésed van, és mekkora a vagyonod. Azt hiszem, mindkét korban ez volt/van a számottevő.
A középkorban stabilabb volt az egyház, a vallásosság nagyobb mértéket képviselt az emberek életében. Ma már az embert sok mindennel lekötik: világi dolgok, pénz, politika, sokkoló hírek, polgárpukkasztó műsorok, stb. tehát előfordul, hogy értelmetlen dolgokkal foglalkozunk a valódi értékek helyett, és így elfecsérlődik a szabadidőnk. Igaz, ma egy átlagos melósnak nem sok szabadideje van, meg nem túl nagy boldogsága, hacsak feljebb nem lép valamilyen módon a társadalmi ranglétrán, és magasabb tekintélyt nem szerez. De általában az élet nem mindig igazságos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!