Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mit gondoltok erről? Kifejtené...

Mit gondoltok erről? Kifejtenétek?

Figyelt kérdés
A jó és a rossz mindig egyértelmű, vagy nehéz megkülönböztetni? Miért? Tudsz rá esetleg akármilyen példát mondani? Voltál már ilyen helyzetben, hogy nem tudtad mi a helyes? Miért nehéz sokszor eldönteni?
2018. febr. 21. 15:01
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Erkölcstan házi? :D
2018. febr. 21. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom, azért nehéz sokszor eldönteni, mert nem mindegy, hogy minek, kinek a normái alapján próbálod eldönteni valamiről, hogy jó vagy rossz. Rossz- e, hogy Oroszország beavatkozott Ukrajnában? Az ott élő oroszok szerint jó, az ukránok szerint rossz.
2018. febr. 21. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Az nem jó példa,ha mondjuk valakinek segíteni szeretnék. Jó, mert segítek neki,(viszont nem kérte), de érzem, hogy jól esne neki,mert tegyük fel,beteg.(Ne súlyos betegségre gondoljatok,mondjuk influenza. De rossz is,mert mondjuk lehet jót akarok neki, mert fel akarom vidítani, de mondjuk ereje sincs, de magára sem akarom hagyni, mert nem akarom, azt higgye, hogy leszarom. tehetetlen vagyok, mert nem tudom, hogy most hagyjam egész nap, ne keressem, ne írjak rá, vagy mondjuk jó, ha vicces képekkel, stb próbálom felvidítani, hogy jobban legyen? De ha ez nem jó, akkor én értelmezem a kérdést rosszul...
2018. febr. 21. 15:34
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Nézd, ilyenkor a legtisztább, ha ráírsz. A válaszból(vagy annak hiányából), ki fog derülni, hogy igényelné- e a törődést. Mondjuk, ez szerintem, nem annyira a jóról és rosszról szól, csak arról, hogy egy adott helyzetben mi helyes döntés.
2018. febr. 21. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm.Pedig itt agyalok már vagy egy órája.... És nem jut eszembe semmi:(
2018. febr. 21. 15:48
 6/7 A kérdező kommentje:

Megvan! De ez egy régi történet.

Anno gyakorlaton, egy helyen voltunk az egyik osztálytársnőmmel.

Mindig őt küldték a munkatársaink ebédért.

Az egyik nap megkértek, hogy kísérjem el, mert sok a kaja, segítsek cipelni az éthordókat.

Az egyik ilyen alkalommal elszólta magát(vagyis inkább elmondta), hogy kevesebbet diktál be és a maradék pénzt lenyúlja. De ne szóljak,mert "bajom lesz". Persze, nem szóltam, mert ugye a betyárbecsület.. Nem tudtam, mi lenne a helyes.Ha szólok, vamzer leszek majd az osztály szemében, ha nem szólok, meg részt veszek a sunnyogásban. Végül nem szóltam,de ahová járt a kajáért, észrevették és szóltak az oktatóinknak.Ő kapott egy figyelmeztetést, engem csak lecsesztek, mert nem szóltam. Ez?

2018. febr. 21. 15:54
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha elfogadjuk azt, hogy az emberek között éppen olyan természetes a versengés, mint az élővilág más egyedeinél, akkor ezeket a dilemmákat könnyen kezeljük.


Egészség ember kisgyerekkorától úgy szocializálódik felnőtté, hogy természetes neki az, hogy verseny van az élet minden területén (tanulás, munka, sport, művészet, közélet...), de még a magánéleti boldogságért is.


Ha megtalálja saját útját (valamiben jó szakember lesz, vagy élsportoló, sikeres művész, állam szolgálatában civil vagy fegyveres, politikus, stb.), ott is természetesnek veszi, hogy érdekei időnként ütköznek azokkal, akik szintén az ő pályáján versengenek megbízatásokért/eredményekért. Szerencsés ha olyan közegben kell versengenie, ahol mindenki magas etikai normákhoz tartja magát, de ha az élet úgy hozza, hogy feje feletti döntéshozók, vagy maga a verseny erkölcstelen irányba terelik területének működését, akkor persze jön a dilemma hogy mit tegyen.


Példák:


-Katonának amíg hazáját saját területén kell védeni nem szokott erkölcsi dilemmát okozni másik nép fegyvereseinek elpusztítása, még ha azok sorozott nem önszántukból harcba indult fiatalok is, más népek megtámadása esetén már biztos elgondolkodnak a jobb érzésűek. Rohamrendőrnek sem mindegy hogy törő-zúzó futballhuligánok kell szétoszlatniuk, vagy tényleg békés tüntetőket.


- Ahol tiszta/viszonylag tiszta a közélet ott a politikus, szakszervezeti vezető, társadalmi egyesület vezetője tisztességesnek érezheti működését, azzal nincs gondja ha a pozíciókért versengésért kicsit szemét húzásokat is alkalmaz (határokon belül), ha a többiek is hasonló módszerekkel versengenek


- Sport területén pl. ott a dopping. A legkorszerűbb, még nem tiltott teljesítménynövelő szerek, módszerek nélkül nem lehet sokszor komoly eredményt elérni. Alkalmazzon-e már betiltott, de szinte kimutathatatlan módszereket, ha berkeken belül köztudott, hogy mások is ezt teszik.


- Cégnél is könnyebb úgy dolgozni mérnökként, közgazdászként, jogászként... ha tudod/érzed, hogy a cég működése tényleg tisztességes, etikai normákat is betartja. Ugyanakkor sokszor csak akkor esik le a tantusz, amikor már komolyabb pozícióba kerül az ember. Ha saját munkájában tisztességes, de közben tudja hogy cége komoly károkat okot (terméke/szolgáltatása káros a környezetre, vagy azt fogyasztó/igénybe vevő embereket, balesetveszélyes...), akkor jónak tarthatja-e magát, vagy rossznak.

2018. febr. 21. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!