Csak én gondolom úgy, hogy egyre inkább azt nézik le és azt "bántják", aki többet tanult?
Sokan szokták írni, hogy a szakmunkásokat szidják, lenézik, emberszámba sem veszik és kiközösítik őket stb., és a többség szemében csak az az igazi, értékes ember, akinek diplomája van. Én nem mondom azt, hogy ilyen nincsen, mert biztosan van példa erre is. Azt sem állítom, hogy az ellenkezője igaz, mert mindkettő általánosítás és bőven vannak kivételek (a belső, emberi tulajdonságok pl. abszolút nem végzettségtől függnek), ugyanakkor én egyre inkább úgy érzem, hogy szinte szégyellni kell, ha az ember továbbtanul és nagyon sokan szidják az egyetemistákat/diplomásokat, ami ugyanolyan undorító. Nagyjából ez megy:
Az egyetemista/diplomás egy lusta, életképtelen, elkényeztetett senki, aki azért tanul/tanult egyetemen, mert az könnyebb és nem képes vagy nem hajlandó rendes, értékes munkára. Azt hiszi, hogy ő a világ közepe és az ő tudása értékes, holott erről szó sincsen, mert az egyetem csak egyfajta gyüjtőhely a beképzelt, önelégült, bunkó egyetemistáknak, ahol évekig lógatják a lábukat és növelik az egójukat, hogy kialakuljon bennük a kellő felsőbbrendűség érzete. A többség be sem jár az óráira, nem is tanul és teljesen buta, műveletlen, csak iszik és drogozik. Borzasztó igénytelenek is, rengeteget káromkodnak. Valójában teljesen hülyék, mert ahelyett, hogy kitanulnának egy normális szakmát, elcsesznek 3-5 vagy több évet a “tanulással”, ami után max. csicska alkalmazottak lehetnek egy cégnél vagy a büfészakosok mehetnek a mekibe krumplit sütni. Valamint fogalmuk sincs az életről, semmiért nem kellett megküzdeniük és dolgozni sem dolgoztak egy percet sem, mert a szellemi munka, nem munka.
Ezzel szemben egy szakmunkás az egy jóravaló, dolgos, szorgalmas szakember, aki éjt nappallá téve dolgozik. Kiválóan végzi a munkáját, kifogástalan minőséget képvisel és megbízható, pontos, precíz. Okos és értelmes, legfőképpen azért mert ő felismerte, hogy ebben van a pénz és most halálra is keresi magát, rengeteg pénze van, amit kizárólag tisztességes munkával keresett meg. Van lehetősége a fejlődésre, előrelépésre, vállalkozás indítására. Természetesen nyelveket is beszél, így akár külföldön is tudja kamatoztatni a tudását. Nem dohányzik, nem iszik alkoholt, nem káromkodik és igényes önmagára és a környezetére. Egy szakmunkás széleskörű műveltséggel rendelkezik, bármiről lehet vele társalogni. Szabadidejében szépirodalmat olvas, színházba és komoly zenei koncertekre jár. Egy életrevaló, edzett, tapasztalt ember, aki bárhol, bármilyen szituációban megállja a helyét.
Sőt igazából az a legnagyobb király, aki otthagyta az iskolát és 8 osztállyal céget alapított és megszedte magát, tökéletes életet él, mert természetesen mindenkiből Bill Gates vagy Steve Jobs lesz, aki otthagyja az iskolát.
Szerintem mindenben igazad van, kivéve abban, hogy "egyre inkább". Amíg kevesen tudtak egyetemre járni és csak nehéz, magas színvonalú képzések voltak, addig kevesebb buta hallgató is volt. Most már több van, de nem a régi hallgatók romlottak el - ők már rég a munkaerőpiacon vannak - hanem most már több embert vesznek fel, nem csak a legjobbakat. Az egyetem-csak-buli-és-ivás életfilozófiájú emberek meg persze feltűnőbbek azoknál, akik tényleg rendesen tanulnak és normálisan viselkednek, így a felszínes szemlélő csak őket veszi észre.
A dolog másik összetevője egy emberi alaptulajdonság: nagyon szeretjük azt mondani, hogy bezzeg. Ha valamire egyetlen példát láttunk, akkor már azonnal mondhatjuk is.
És a szakmunkások 18éves koruktól nem laknak mamahotelben. :D
Amúgy én a saját tapasztalataim alapján ki kell hogy mindenkit ábrándítsak. Dolgoztam gyárban is a karrierem hajnalán és ott is "csak" emberekkel találkoztam. Nem voltak sem jobbak, sem rosszabbak, mint a diplomások. Köztük is akadtak olyanok, akik a 10 év gyári régiségük miatt el voltak szállva maguktól és voltak olyanok is, akikkel lehetett értekezni.
Most orvos munkatársaim vannak. Közöttük is van bőven rosszindulatú, kárörvendő, másokat mobbingoló aljadék és vannak szerény, ügyes, a munkájukkal törődő, emberséges személyek.
Én arra a következtetésre jutottam, hogy az emberséges, normális emberek nem a szakmájuktól válnak különlegessé, hanem más tényezők játszanak szerepet abban, hogy mivé formálódnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!