Miért ilyen negatív az emberi jellem?
A másik megértése időigényes. A félreértése gyorsan megvan.
Megtanultuk, miként legyünk agresszívek. Tudjuk, hogy valakinek mindenképpen nyernie kell minden pillanatban. Azt is tudjuk, hogy ha van nyertes, van vesztes is. Ez a kultúránk része. Ezzel a "két ember beszélget és nem ért egyet, ezért alaposan körüljárják a témát, hogy megismerjék egymás nézőpontját" helyett "csak nekem lehet igazam, mindenki más hülye és ellenem van és rosszat akar nekem, mert le akar győzni" lesz a minden napunk, ami oda vezet, hogy saját magunkat is legyőzzük sokszor és lelki nyomorultakká válunk.
Hogyan lehet megállítani hibás kommunikációt?
Kommunikációs és önismereti fejlődéssel.
TL;DR: Aktív meghallgatás / asszertivitás / visszajelzés kultúra / johari ablak / személyiségi tesztek, és
Az agressziómentes kommunikáció alapjai (YouTube-on)
- - . - - . - -
Hosszabban:
"Az értékelés nélküli megfigyelés az intelligencia legmagasabb foka."
[JOHARI Ablak]
Az önismeret ahhoz kell, hogy tudjad, mi az, ami érzést vált ki belőled és mi az, ami gondolatokat és tudd, hogy egyes szituációkban te hogyan viselkedsz. A legegyszerűbb az önismereti fejlődést a JOHARI ABLAKkal. Ez még wikin is megközelítőleg értelmesen van leírva, nyugodtan olvasd el az ottani cikket. Bár ott arénának hívják a nyílt részt. Ez a kép jobban mutatja a lényeget: [link] Annyit hozzá tennék, hogy az önismerethez az nyílt területet kell növelni. A VAK részt lehet csökkenteni, ha visszajelzést kérsz és a ZÁRT részt is lehet csökkenteni, ha visszajelzést adsz.
Ez is egész jó cikk: [link]
[Feedback Culture]
Ellenben a visszajelzésnek is megvan a maga kultúrája, amiben magyarok el vannak maradva. Legegyszerűbb formája, ha nem értékelek, nem analízist, értékelést, adok, hanem elmondom, hogy mit csinál a másik és elmondom, hogy az tetszik benne, vagy éppen zavar és ezt szendvicsbe teszem: pozitív, negatív, pozitív (+-+), (+-+-+), (+-+-+-+), formában. És meg kell tanulni ezt fogadni is. Felfogni, amit a másik mond. Megérteni a jót és tudatosítani, és fel kell fogni a rosszat és meg kell próbálni változtatni rajta. "Látom, hogy sokat dolgozol, ezt becsülöm, mégsem hozol eredményeket, ennek nem örülök, miközben azt hallom másoktól, hogy segítesz nekik a munkában, ami előre viszi a céget." Ez egy visszajelzés. Ebből meg kell érteni, hogy igen, az, hogy sokat dolgozom jó a cégnek, segítek másoknak, ez jó a kollégáknak és a közhangulatnak, de lassan tudok haladni és ezen változtatnom kell. Akkor most megkérdezem, hogy miként tudnék hatékonyabb lenni, mert magamtól nem jöttem még rá. Elmondom, hogy miként dolgozom és keresünk megoldást erre a feladatra.
Visszajelzések nagyon fontosak. Sokáig nem tudtam magamról, hogy rágom a körmöm és ez másokban undort vált ki. 20 éves voltam, amikor ezt először mondta nekem valaki. De addig mennyi ember volt mellettem, akit zavart és nem szólt? Változtattam rajta. Nem volt könnyű, de leszoktam kb 1 év alatt. Azóta kevesebb a szájfertőződésem és nem zavarok vele másokat. Bár engem már zavar, ha valakin látom, hogy csinálja :)
[Személyiségi tesztek (Jung)]
Önismeretet továbbá úgy is lehet növelni, hogy a klasszikus pszichológiával kapcsolatban egy személyiségtesztet elvégzel, ami mutatja, az aktuális személyiségedet. Azért az aktuálisat, mert lehet, hogy néhány hónap múlva változik.
[Kommunikáció]
Kommunikációt is érdemes tanulni. Érdemes megtanulni a 4 alapvető kommunikációs formákat. Ezek az Agresszív, Passzív, Manipulatív (vagy szuggesztív) és az asszertív (agresszió mentes). Ebből 3 természetes és velünk született kommunikációs forma, a manipulációt tanuljuk. Amikor ezeket meg tudod különböztetni, megvan az első lépés. Ha megtanulod, hogy mikor melyiket használd és tudod, hogy mikor melyiket használod, az a következő lépés. Majd megtanulod kezelni, ha valaki egyiket használja, amikor veled beszél. Aztán a következő lépés, hogy törekedsz, hogy először ne az agressziót vedd elő. Találhatsz kérdőíveket, érdemes kitölteni néhányat, hogy tudd, mikor milyen kommunikációt használsz. (valahol nekem is vannak ilyenek a fiók mélyén)
Egy agresszív és a manipulatív ember azt mondja, hogy a másik tehet arról, hogy mit érzek: "Felbosszantottál.", míg az agresszió mentes ember azt mondja most én így érzek: "Bosszús vagyok.". A manipulatív az érzelmekre épít és nem egyenes, azt mondja,: "Úgy érzem, megint nem vitted le a szemetet és most miattad nem tudok mosogatni.", az agresszió mentes azt mondja: "Tele van a szemetes. Kérlek vidd le. Addig én mosogatok.". Mások tettei befolyásolják az érzéseinket, de nem mások tettei az érzelmünk. Ezt magyar nyelvben rettenetesen rosszul használja még az is, aki kommunikációt tanít. Az érzelem és a gondolat összekeverése félreértéseket és agressziót szül.
Az agresszió ellen immúnisakká tesznek minket a filmek, a híradó. Amikor a szuperhősök önkéntesen el tudják dönteni, hogy mi a jó és városokat rombolnak le és másokat gyilkolnak meg, miközben a közönség örül és drukkol nekik, hogy megtegyék, akkor bizony az agresszió ünnepléséről van szó. Nem kell ezt lekicsinyíteni. Ez igenis probléma. Nem azt mondom, hogy ne nézz filmeket. Azt mondom, hogy tudatosítsad, hogy ezek filmek és milyen kommunikációt használnak. Aztán te tudsz mindig dönteni, hogy milyen kommunikációt akarsz használni.
Az alapvető kommunikációs formákról száz-meg-száz oldalakat lehetne írni. Írtak is, úgyhogy én ezt nem folyatom most.
[Asszertivitás]
Az erőszakmentes kommunikáció alapjait szépen előadja Marshall Rosengberg a YouTube-on. (van hozzá magyar felirat) https://www.youtube.com/watch?v=g8dDDtjrrow&list=PLKBX0Xb_3f..
[Active Listening]
Egy nagyon fontos része az agressziómentes kommunikációnak, amit már írtam előző hosszászólásban az "értő figyelem", avagy az "aktív meghallgatás" hiánya.
Ezekre is nyugodtan keress rá, sok jó írás van ebben a témában is. Ami fontos, hogy ne keverd össze a szimpátiát (együttérzést) az empátiával (megértéssel). Egy példán keresztül a kettő közötti különbség: Valaki beütötte a fejét és panaszkodik. Aki szimpátiát tanúsít azt mondj: "Én is bevertem múltkor nagyon fájt, még vérzett is, át tudom érezni a fájdalmadat". Az empatikus ember azt mondja: "Látom, hogy fájdalmaid vannak. Tehetek valamit érted? Megnézzem, hogy vérzik-e?" A kettő között az a különbség, hogy az szimpatikus azonosulni akar a másikkal, az empatikus a másikat akarja megérteni.
Ezek nem könnyűek. Ezek kifejezetten nehezek. "... az intelligencia legmagasabb foka".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!