Miért hiszik azt sokan, hogy a nyelvtan és a helyesírás a legfontosabb és minden azon múlik?
Rengetegszer találkozom olyannal, hogy valaki feltesz egy kérdést és az emberek nem a kérdésre válaszolnak, nem tanácsot adnak vagy nem írják le a véleményüket, hanem elkezdik elemezgetni a kérdezőt, kijavítják a hibáit és sorra jönnek az olyan válaszok, hogy "inkább olvasgasd a nyelvtan könyvet", "te sem jártál be nyelvtan órákra", "inkább a tanuláson járjon az eszed" stb. Továbbtanulással kapcsolatos kérdéseknél is gyakran felmerül, hogy "te ilyen helyesírással tuti nem jártál egyetemre", "tuti nem vesznek fel egyetemre, még írni sem tudsz" stb.
Én is gáznak tartom mikor valaki tényleg nagy, súlyos hibákat követ el, bár talán nem is ez rá a jó kifejezés, hanem inkább egyszerűen csak nem értem és furcsának tartom, hogy x év alatt ezt nem tudta megjegyezni. Nem értem, hogy egyes emberek miért hiszik, hogy csak az lehet a helyes, ahogyan ők gondolják és nem tűnik fel nekik, hogy a többi 10 ember máshogyan írja le ugyanazt a szót... Ugyanakkor szerintem nagyon nagyon kevés olyan ember van, aki teljesen hibátlanul, helyesen tud írni, aki minden szabályt pontosan tud és be is tart. Sokszor tényleg nagyon apró, kis hibákba kötnek bele és szerintem amíg meg lehet érteni, amit ír, addig az nem olyan vészes. Én úgy gondolom, hogy például ez az "ékezettel-ékezet nélkül" dolog is hülyeség mert ékezet nélkül is meg lehet érteni, amit írnak és tény, hogy telefonon sokkal gyorsabb és egyszerűbb ékezet nélkül írni (ettől függetlenül én ékezettel szoktam írni, de nem zavar, ha más nem), valószínűleg, ha ugyanaz az ember egy hivatalos dokumentumot készít vagy kézzel ír, akkor ugyanúgy "normálisan" ír és odafigyel rá.
Valamint azt sem értem, hogy sokan ilyenkor miért jönnek az iskolával és a nyelvtan órákkal... Emlékszem, hogy gimnáziumban például max. akkor foglalkoztunk nyelvtani szabályokkal, helyesírással, ha túl sok időnk maradt az órából. Többségében elméletet, morfológiát, nyelvtörténetet, stilisztikát, műfaji sajátosságokat vettünk. Valamint általános iskolából is arra emlékszem, hogy szófajtant, mondattant tanultunk és mondatokat kellett elemezgetnünk. Szerintem az, hogy hogyan kell helyesen leírni a szavakat sokkal inkább az olvasás során rögzül és nem úgy, hogy leülsz, előveszed a nyelvtankönyvet és bemagolod a szabályokat.
Az ilyen nyelvtannácik csak kötekedni akarnak és levezetni a frusztrációjukat.
persze egy bizonyos fokig fontos a helyesírás, fogalmazás, de az interneten szinte mindenki rövidít, sokan telefonról írnak.
Vannak akik évek óta ugyanolyan hihetetlenül helytelenül írnak, és ugye mindennap olvasnak, látják ahogy mások írnak helyesen. Ha ő képtelen arra, hogy megjegyezze azt hogyan kell helyesen írni úgy hogy mindennap látja hogyan írnak mások helyesen, akkor lehet arra gondolni hogy felesleges bármilyen tanácsot adni is neki, hisz alig fogja felfogni.
Tehát: Vannak komplex problémák az életben, amikre tanácsot kér a kérdező. Ha azt nem tudja megjegyezni, hogy egy szót hogy kell leírni amit mindig használ, akkor szerinted a megoldást a problémájára érteni fogna, megfogja tudni jegyezni?
Mivel a helyesírás és a nyelvtan témakörével mindenki találkozik a közoktatásban, így sokan a normakövető helyesírást az iskolázottsággal, műveltséggel és intelligenciával, a normától eltérő helyesírást pedig ezek hiányával kapcsolják össze.
Ha pedig a netes kommenteket nézzük, akkor ez elsősorban a másik sértegetése miatt gyakori téma. A netes kommunikációban nagyon gyakori a verbális agresszió, hiszen a legtöbb esetben nincsenek következményei a dolognak. Mivel a felek nem látják egymást, így nem tudnak belekötni egymás korába, nemébe, külsejébe, öltözködésébe stb. Ezért abba kötnek bele, amibe lehet. Ez pedig írott kommunikáció esetén a helyesírás. És mivel, ahogy már említettem, a helyesírási normáktól való eltérést sokan a műveletlenséggel, iskolázatlansággal és szerény szellemi képességekkel kapcsolják össze, a helyesírás kritizálása egyúttal az adott személy szellemi képességeinek a kritizálása is. Tömören: nem tudsz helyesen írni, tehát hülye vagy, tehát nem számít a véleményed, nekem van igazam. Ennyi a logika.
Amit én nem értek, hogy ugyanaz az ember miért ír máshogy ha telefonról ír - ahogy én is most -, vagy ha hivatalosan, havernak... ez nekem fura.
Ha látok egy tagolt, helyesen megírt szöveget, amiben segítséget kérnek, feltételezem, hogy az illető értelmes, lehet neki tanácsot adni, maga is szánt időt arra, hogy gondolkozzon a megoldáson.
Ha látok egy összehányt, hibáktól hemzsegő gondolatmenést, teljesen mást gondolok. Hogy az illető magától meg sem próbálta átgondolni, hogy úgysem érti meg, amit mondok neki, hogy szétszórt, butább, mint egyébként.
És ezek nem a félrenyomások meg az egy-két hiba, mert a vesszőkkel sokan hadilábon állnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!