"Te döntésed" Ez a mondat negatív vagy pozitív?
A szituáció az volt,hogy segítek egy táborban. Anyukám tanítónő ő szervezi, neki ajánlottam fel, h. megyek.
Délután már csak kísérgetni kell a gyerekeket jatszoterrol lovaglásra stb... Szov. csak délelőtt veszik hasznom. Tegnap még délután is mentem. Mondta anyu h ha szeretnék délután haza jöhetek. Oda mentem ahhoz a tanarhoz akihez bevagyok osztva, h akkor én most elmegyek (persze nem így mondtam) és akkor mondta h "te döntésed". Lehet én gondolkozok túl sokat egy-egy mondaton 😅.
Szerintem ezt igazából a való életbeli szituációkhoz köthetően, csak gonoszul, fanyalogva, sértődötten, gúnyolódva, lenézően, lesajnálóan lehet mondani. Mesében v filmben pl el tudom képzelni kedvesen is, hogy a döntés a te kezedben van. Nekem egyébként a "Magadnak tanulsz" jutott eszembe, azt is olyan sértődötten szokták mondani. De hát akkor mire volt jó az a kötekedés, hogy elkezdte, hogy "Tanulj már, vagy sz.r alak leszel, és utálni foglak de nagyon!" És akkor mondjuk pl mondja rá, hogy "Hagyj most, már az előbb tanultam egy csomót", vagy épp szünetet tart, vagy ki van merülve, fel kell töltődjön, vagy nemtom, és akkor utána jön ez a sértődött hangnem. Ez csak most leírtam, hogy mire asszociáltam. "Ahogy akarod/ Ahogy kívánod / Ahogy óhajtod." Kicsit nekem ez ilyen jellegű, ahogy elképzelem, hogy ezt neked a tanár mondhatta, szóval kicsit ilyen "hibáztató", felrovó hangnemben mondhatta énszerintem. Kicsit ilyen "szégyelld el magad"-
kategóriásan, vagy esetleg még szomorkodva is elhangozhatott. Ahogy elképzelem.
Én is szoktam ezt a kifejezést használni. "Te döntésed" vagy "Ahogy érzed". Igazából mikor én mondom akkor nekem teljesen mindegy, teljesen hidegen hagy. És még fontosabb hogy nem akarok beleszólni a döntésbe.
Szerintem itt is a tanárnő nem akart befolyásolni se abba hogy hazamenj, se abban hogy maradj. Számára mindegy volt. Szerintem te csak sokat gondolsz bele.
Ezt innen azért nem fogjuk tudni sohasem megítélni, mert nem tudjuk, milyen non-verbális és metakommunikatív jelzések párosultak ahhoz, amit mondott (=hogyan mondta, milyen mimikával, milyen hanglejtéssel, milyen testbeszéddel, mondott-e mást is, stb.).
Sokféle verzió előfordulhat.
A negatív, hogy megvetően mondta. Ezt egyébként kettős kötésnek (double-bind: google jóbarát) is nevezik és igen rossz módszer. Egyfelől szóban kvázi felhatalmazást ad (jelen esetben, hogy hazamehetsz), de non-verbálisan meg az ellenkezőjét fejezi ki. Most akkor melyikre reagálj? Szinte sehogy se lehet jól kijönni belőle. :( Gondolom ettől tartasz, mert akkor most lehet, hogy ő beskatulyázott és rossz szemmel néz rád? :S
Lehet arról is szó, hogy semleges. Mármint épp elfoglalt, 1000 más dolga van, nem igazán van jelentősége számára, ez esetben kb. annyit jelent, amennyit mondott, neki aztán tök8.
Lehet pozitív is, magyarul odabízza, örül neki, hogy eddig itt voltál, stb., csak épp mondjuk fáradt vagy más dolga is van, ezért nem fejti ki bővebben.
Mint mondtam, innen nem lehetséges megmondani. Bocsi :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!