Milyen lenne a világ, ha mindenki gazdag lenni, tehát már nem a pénz számítana?
Igazából elképzelhetetlen, hogy a pénz ne számítson. Még ha nem is a mostani érmék és papír formájában, de nem létezik ember aki mindenhez értene, valamilyen csereeszköz elengedhetetlen hogy az ember támaszkodhasson mások termékeire, szolgáltatásaira.
De még a mindenki gazdag lenne sem működhet, mert a pénz értéke relatív, nagyon leegyszerűsítve mondhatni közmegegyezésen alapszik. Ha most mindenkinek szétosztanál sok millió forintot vagy eurót, dollárt, teljesen elértéktelenedne a pénz, hirtelen azt vennéd észre hogy egy kiló kenyér is tízezrekbe kerül. A sokmilliós címletű milpengők korában is hiába mondhatta szinte bárki hogy papíron milliomos, a legtöbben mégis épphogycsak megéltek belőle, akkoriban ráadásul napról napra romlott a pénz értéke.
Elég összetett dolog ez, de a lényeg, bármekkora mennyiségű pénzt is hoznál forgalomba, alapvetően nem változna a szegény-gazdag arány, hanem az árak is kénytelenek lennének arányosan emelkedni.
MI a gond a magántulajdonnal??? Gondold csak át! Ami állami vagy köztulajdon, az úgy is van kezelve...
Pl. nézz meg egy buszt vagy vonatot. Retkes, szemetes, senki nem becsüli, aki nem tesz kárt benne az is csak siet, hogy minél kevesebb időt legyen benne. Míg a saját kocsijára, biciklijére, stb. úgy vigyáz mindenki, mint a szeme fényére, ápolgatja, tisztítgatja...
Vagy egy park. A legjobb ember max nem szemeteli tele és nem vágja ki a fáit, az átlag meg látjuk mit tesz... Míg otthon a saját kertjét udvarát a legtöbben széppé teszik, mert az övék, szeretik, stb.
Vagy egy állami cég. A vezetői ügyesen nyúlják le a hasznot, de a legutolsó kis irodista is viszi haza az írószereket, ha már nagy fizut nem kap. Míg egy magáncég nem hagyja, hogy szétlopják, és motiválja a beosztottakat, hogy tisztességesen viselkedjenek...
Ezer példát mondhatnánk.
"Közös lónak túrós a háta", ezt is szokták mondani. Ami közös, ami nem saját, az nem a legjobb, az nincs megbecsülve sajnos.
A pénz meg... Na az baj. Ha hirtelen beszüntetnék (ami persze elképzelhetetlen), na akkor leesne mindenkinek, hogy mi az érték, és ki mennyire dolgos, és szorgalmas.
Mert a pénzt nem lehet megenni. És ha hipp hopp elvesztené értékét, akkor nem kapnál érte egy kiflit sem. Ha lusta vagy magadnak kiflit gyúrni, vagy legalább zöldséget termelni, kapálni, gyomlálni, stb, akkor jól éhen halnál... Akkor leesne talán hogy mennyivel hasznosabb egy mezőgazdasági dolgozó munkája, mint egy bankáré mondjuk.
Azért nem érdemli ugyan azt egy egyetemet végzett orvos mint valami 8 általánosos munkanélküli cigány.
Nagyon idealista elképzelés.
Mindenkinek egyenlőek a jogai. Ha nincs verseny az emberek/cégek között akkor csak romlik a gazdaság.
"mennyivel hasznosabb egy mezőgazdasági dolgozó munkája, mint egy bankáré mondjuk."
Ez az egy mondatod nettó hülyeség, a többi mondanivalóddal egyetértek.
Káosz. Fogyasztói társadalom egyből összeomlana. Senki sem dolgozna mert minek, így termék se lenne amit meg lehetne venni.
Magyarán ha enni szeretnél, akkor magadnak kellene lőni szarvast és megsütni.
Egyenlőség soha nem lehet! De nem ezzel van a gond, hanem az aránytalan elosztáson, a mások kizsákmányolásán! És ami nagyon fontos: a bolygó nyersanyag készleteinek kizsákmányolásán!! A haszonelv, ami megöli ezt a fejletlen társadalmat!!! Ezen kell túllépni, egyébként hatalmas szenvedésben részesül a minket követő néhány nemzedék. Innen senki nem visz el semmit, mégis a lelki-toprongyok egész életükben a pénzt hajszolják! Persze ezt nem a saját kezük munkája által, hanem az embertársai kizsákmányolásán keresztül. Mennyi fájdalom, szenvedés a semmiért!!! Micsoda szánalmas "emberek" élnek még jelenleg többségben ezen a gyönyörű bolygón!!! #1.-#2.-nek! Sajnos Ti sem fejlődtetek még arra az értelmi szintre, hogy egy emberibb társadalom miként is működne/működhetne! Ti is, és a hozzátok hasonlók teszik nyomorulttá a társadalmunkat!
Leírom egy 20 évvel ezelőtti versem, aminek a címe: A pusztulás hajnalán.
Nem gondolunk senkire, semmire
Belehajszoljuk bolygónkat a semmibe!
Gátat kell vetni a pusztítás útjába,
Talán nem késő hatni az emberek tudatára...
Így nem élhetünk; megöljük önmagunk és gyermekünk,
Így nem élhetünk; leromboljuk múltunk s jelenünk!
Szép gondolat, de sajnos(?) (szerencsére!) nem működne..
Ha egy ember, aki az életét végigdolgozza, mert motivált, tenni akar, javítani a dolgokon, pont ugyanannyit kapna mint az, aki egész életében semmit nem csinált, az szerintem jogosan érezné unfairnek, ami végül társadalmi feszültségekhez vezetne és visszaállna a jelenlegi rendszer.
"Senki nem lenne hajlandó pénzért dolgozni, mert nincs rá szüksége... maradna a cserekereskedelem."
Ez nettó hülyeség.
Mit csereberélne egy elméleti fizikus, matematikus, közgazdász, vagy mérnök?
Akiknek a munkája jelenleg nem tudható, hogy hova vezet, de hosszú távon alapjaiban változtathatja meg az emberiséget, mint ahogy a számítógépek, épületek, hidak, telefonok, tévék tették?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!